Këshilla për zgjedhjen e shpërndarjes tuaj të parë Linux

linux_liria

Nuk ka dyshim se Linux është një botë emocionuese. Numri i opsioneve që një përdorues i Linux ka mbi sistemet e tjera operative është thjesht marramendës dhe numri i shpërndarjeve të disponueshme - secila me një nevojë të ndryshme ose lloje të ndryshëm përdoruesish në mendje - hap një gamë të madhe për të sapoardhurit.

megjithatë Jo të gjitha ato që shkëlqen janë ari, dhe një zgjedhje e gabuar e një shpërndarjeje mund të ketë rezultate katastrofike në përvojën e parë të përdorimit. Ajo që është e qartë është se sistemet automatike të zgjedhjes, si ky për të cilën kemi biseduar tashmë në Blusens, ato nuk janë gjithmonë mënyra më e mirë për të arritur në shpërndarjen e duhur për nevojat tona. Kjo është arsyeja pse, bazuar në përvojën time personale, unë do t'ju ofroj disa këshilla për të zgjedhur një distro saktë.

Lehtësia e përdorimit

Duket marrëzi, por nuk është e njëjta gjë për t'u përballur me një mjedis grafik pas një instalimi të plotë sesa ta bësh atë me një ndërfaqe vetëm për tekstin. Nëse sapo keni arritur, jeni të interesuar të keni mundësi të hyni në të gjitha cepat e sistemit sa më shpejt që të jetë e mundur, gjë që nënkupton që shpërndarja që ju zgjidhni duhet të ketë ambient grafik si parazgjedhje, dhe se duhet të jetë intuitiv dhe të lejojë lundrimin e lehtë përmes tij.

Mbështetje e gjerë e program nga zhvilluesit

Esto zakonisht plotësohet në shumicën e rasteve, por çfarë duhet të pyesim veten kur zgjedhim të parën distro janë gjëra si më poshtë: A dua të vazhdoj të përdor pothuajse të njëjtën gjë që kisha në sistemin tim operativ të mëparshëm apo dua të filloj me aplikacione krejtësisht të reja dhe të panjohura? Dhe nëse ato janë aplikacione të reja, Si do të ndikojë kjo në pajtueshmërinë e punëve që kursej në Linux me sistemin tim të vjetër?

Për të njëjtën arsye është e rëndësishme që nëse po planifikoni të kaloni në Linux dhe nëse, për shembull, jeni mësuar të përdorni shfletuesin Firefox, mund të gjeni në shpërndarjen tuaj -në ​​disa vjen para-instaluar, në fakt- ose në rastin tuaj mund ta instaloni vetë posteriori pa u ndërlikuar shumë ose duke filluar një proces të rëndë.

ubuntu1210-large_007

Mbështetje e gjerë për hardware dhe pajisjet periferike të kompjuterit tuaj

Çështja e hardware Ka ndryshuar shumë nga ditët e Mandrake Linux tashmë të shuar, kur ju është dashur të konfiguroni dhe përpiloni Shoferët për secilin artikull të kompjuterit në duar. Shumica e përbërësve aktualë njihen pa problem nga shumica e shpërndarjeve, dhe në rastin e disa pajisjeve periferike si printeri, sistemi do të lidhet automatikisht në internet dhe do të shkarkojë drejtuesin e nevojshëm.

Shpërndarjet më të njohura zakonisht japin shumë pak probleme në këtë aspekt.

Përkrahja e komunitetit të përdoruesve

Një nga gjërat më të zakonshme që bëjnë përdoruesit e rinj të Linux është kërko në internetArsyeja? Zgjidhja e një problemi që ju ka dalë përpara, siç është instalimi i një aplikacioni specifik, çinstalimi i tij, ose instalimi i një drejtuesi grafik.

Sa më shumë pakica distro do të jetë më e vështirë të gjesh zgjidhje shpejt, me të cilën është e rëndësishme të jemi të sigurt se ajo që sapo na ka ndodhur nga njëra anë ka ndodhur me më shumë njerëz dhe, nga ana tjetër, se ka nga ata që dinë përgjigjen e duhur për problemin tonë.

Zgjidhjet për problemet mund të gjenden në shumicën e rasteve në forume të secilit distro, dhe në raste të tjera në bloge të specializuara me siguri dikush do ta ketë komentuar tashmë problemin. Isshtë vetëm çështje e fillimit të kërkimit, por unë insistoj: Sa më pak përdorues a distro, aq më e vështirë do të jetë gjetja e zgjidhjes së saktë.

deepin-2014-softuer

Programet e parainstaluara në shpërndarje

Ju mund të dëshironi të zgjidhni program kjo do të funksionojë në instalimin tuaj Linux, por nëse jeni një i porsaardhur do të verifikoni që instalimi i programeve në shpërndarjet funksionon ndryshe që ishe mësuar. Sigurisht dhe siç e përmendëm më parë, me një kërkim të shpejtë në Internet ju mund të mësoni se si ta bëni, por nëse ajo që dëshironi është të filloni të punoni sa më shpejt që instalimi të përfundojë, ju jeni të interesuar ta mësoni atë më vonë.

Ka shumë shpërndarje që ofrojnë lehtësi për tu instaluar program, dhe ka mjaft që vijnë me mjaft program baza e para-instaluar në mënyrë që përdoruesi të shqetësohet vetëm për hyrjen dhe fillimin e punës. Një tjetër gjë është që ju duhet të shtoni një program specifik më vonë ose me të cilin punoni shumë shpesh, të tilla si shfletuesi Chrome, por me shumicën e nevojave tuaja tashmë të mbuluara, ju mund të kaloni më shumë kohë duke mësuar se si të instaloni dhe çinstaloni programe në Linux.

Rekomandimet dhe konkluzionet e mia

Duke marrë parasysh të gjitha këto kritere që sapo kam renditur, shpërndarjet më interesante për të sapoardhurit në Linux mund të përmblidhen në Ubuntu, Linux Mint, Deepin OS dhe, në një masë më të vogël, Elementary OS. Të gjithë ata bazohen në Debian ose Ubuntu, dhe nga e gjithë lista Linux Mint dhe Deepin OS janë ato që unë mendoj se janë përshtatur më mirë për të sapoardhurit.

Të dyja plotësojnë kërkesat e lartpërmendura: janë të lehta për t'u përdorur, ofrojnë navigim të shpejtë dhe intuitiv përmes sistemit, keni program Mbështetur gjerësisht nga zhvilluesit, ju mund të përdorni mbështetjen e komunitetit Ubuntu për të zgjidhur shumicën e problemeve që mund të shfaqen, më të njohurat hardware dhe pajisjet periferike të disponueshme në treg sot dhe kanë një sasi të mirë të program baza e para-instaluar.

Shpresoj që nëse vendosni të kaloni në Linux këto këshilla do t'ju ndihmojnë të zgjidhni më mirë distro me të cilën do të filloni. Lini një koment me përshtypjet ose përvojat tuaja nëse vendosni të hidhni hapin e parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   temp2010 dijo

    Unë mendoj se opsione të tilla si Openuse hidhen poshtë, gjë që me YAST i bën gjërat shumë më të lehta. Nga ana tjetër, duke parë mjediset grafike, KDE është më intuitiv.