Këto janë problemet kryesore të Windows me zgjidhjen e tyre të mundshme

Dritaret

Me Windows 10 rreth qoshe, i cili thuhet të jetë një sistem operativ krejtësisht revolucionar, shumë prej nesh duhet të vazhdojnë të vuajnë ditë pas dite nga problemet e Windows 7 ose Windows 8. Nga rebootat spontane që na lënë me punën tonë në gjysmë të rrugës dhe duke u lutur që redaktori i tekstit të ketë bërë një kopje rezervë, përmes ekraneve të njohura blu dhe deri në arritjen e një ngadalësie që na bën të zemëruar dhe të indinjuar dhe të na çojë të mallkojmë në Microsoft në më shumë se një rast .

Shumica e problemeve që mund të pësohen në Windows janë të njohura dhe vuajnë nga shumica e përdoruesve të sistemit operativ Microsoft.. Prandaj sot përmes këtij artikulli do të përpiqemi të identifikojmë ato probleme dhe gjithashtu t'ju ofrojmë zgjidhje të ndryshme, në mënyrë që nëse keni fatkeqësinë që ju ndodhin, të dini si t'i trajtoni ato.

Ekrani blu i urryer

Dritaret

Ky është një nga problemet që Microsoft ka qenë në gjendje të korrigjojë me kalimin e kohës dhe gjithnjë e më pak përdorues duhet të vuajnë. Në Windowx XP kishte qindra mijëra përdorues që duhej të vuanin këtë problem, por me ardhjen e Windows 7 dhe Windows 8 në treg ai është bërë një problem shumë i rrallë.

Thuhet se me ardhjen e Windows 10 ky problem mund të zhduket përgjithmonë, edhe pse pothuajse askush nuk e ka besuar plotësisht atë.

Për momentin në rast se vazhdoni të vuani nga ekranet blu të urryera duhet të dini se shkaku më i zakonshëm i tyre vjen nga një kontrollues ose kontrollues i gabuar. Përveç kësaj, shkaku mund të jetë gjithashtu në disa periferikë, të cilat nuk shkojnë shumë mirë me kompjuterin tonë sepse nuk është i pajtueshëm, dhe kjo siç thonë ata po ju çmend.

Kontrolloni mirë të gjithë drejtuesit dhe kontrollorët dhe gjithashtu bëni një rishikim të pajisjeve periferike që tani keni dhe nuk i keni më parë sepse ato mund të jenë fajtorët ose fajtorët e ekranit blu.

Kompjuteri im mbyllet pa ndonjë arsye të dukshme

Dritaret

Kompjuterët me Windows zakonisht na ofrojnë të gjitha llojet e problemeve, por një nga përdoruesit më të papenguar është mbyll telefonin pa ndonjë arsye të dukshme. Unë vetë vuaj nga ky problem në ditët e fundit që e lë kompjuterin tim me një ekran të ngrirë dhe pa qenë në gjendje të bëj asgjë për ta shmangur atë. Nga këtu thjesht duhet ta rindez në mënyrë që të funksionojë përsëri normalisht.

Arsyet për këtë problem janë zakonisht shumë të ndryshme, dhe megjithëse shumë tregojnë drejtuesit e kartës video, me të vërtetë çdo aplikim, proces ose drejtues mund të shkaktojë këto varje. Vëzhgoni nga afër kompjuterin tuaj dhe matni hapat e Windows për t'u përpjekur të zbuloni se cili është problemi specifik.

Rindizjet spontane

Dritaret

Ky gabim është tashmë disi më i zakonshëm dhe zakonisht është shumë i zakonshëm në kompjuterët e vjetër. Dhe a është kjo arsyet kryesore për këto reboots është malware ose mbinxehje.

Duke filluar me sekondën, shumica e kompjuterëve zbulojnë kur janë në temperatura për të cilat nuk janë të përgatitur dhe rifillojnë që të përpiqen të qetësohen dhe të jenë në gjendje të funksionojnë me një normalitet të caktuar. Në këto raste ata zakonisht na paralajmërojnë nga një tingull, megjithëse në të tjerat ai rindizet pa zhurmë të mëtejshme. Një ide e mirë nëse ju ndodh kjo lloj ristartimi është të kontrolloni funksionimin e duhur të tifozëve ose edhe të verifikoni që ato funksionojnë.

Nëse problemi juaj është me malware, duhet të instaloni një mjet për të qenë në gjendje të pastroni dhe mbroni kompjuterin tuaj. Rekomandimi ynë është pa dyshim që ju përdorni Windows Defender i Microsoft i cili është shumë i kritikuar nga softueri por nuk ka rival në treg.

Sigurisht, nëse nuk jeni i bindur nga asgjë, përdorimi i mjetit Microsoft do të jetë e mjaftueshme që ju të shkruani në Google fjalën malware për të zbuluar një numër të madh programesh për ta kthyer kompjuterin tuaj në jetën normale.

Kompjuteri im është bërë jashtëzakonisht i ngadaltë

Dritaret

Një nga problemet më të zakonshme zakonisht ka të bëjë me ngadalësinë e kompjuterit. Me kalimin e kohës dhe pothuajse pa e kuptuar, pajisja jonë bëhet më e ngadaltë. dhe marrja e disa minutave të gjata për të kryer detyra ose veprime që më parë kërkonin vetëm disa sekonda për t'u zgjidhur.

Kjo mund të jetë për shkak të disa shkaqeve të tilla si prania e malware, disqet e ngurta gjithnjë e më të plota që nganjëherë janë të tejmbushura me të dhëna ose thjesht sepse pajisjet tona janë vjetëruar me kalimin e kohës.

La zgjidhje për këtë problem, Ju mund të kaloni nëpër ndonjë nga proceset e mëposhtme që do të propozojmë;

 • Përditësoni pajisjen tuaj. Për të ditur nëse ajo që ju nevojitet është të përmirësoni pajisjen tuaj, duhet, për shembull, të shikoni kërkesat minimale të versionit të Windows që përdorni, si dhe aplikacione të tjera. Nëse ato janë shumë të drejta apo edhe inferiore, është e qartë se duhet të ndaleni në një dyqan kompjuterash për ta përgatitur kompjuterin tuaj.
 • Defragmentoni hard diskun tuaj. Alwaysshtë gjithmonë një opsion shumë interesant dhe të gjithë duhet të defragmentojmë hard drive-in tonë kohë pas kohe, në mënyrë që të shijojmë pak më shumë shpejtësi dhe lehtësi.
 • Fshi të dhënat, skedarët e përkohshëm. Nëse një nga problemet tuaja të ngadaltësisë ka të bëjë me shfletuesin e internetit, provoni të fshini skedarë të përkohshëm, cookies dhe të dhëna të tjera që mund t'ju shqetësojnë. Në secilin shfletues ky proces është bërë në një mënyrë të caktuar, kështu që bëni një hulumtim të vogël se si ta bëni atë. Ju tashmë e dini që Google për këtë lloj gjëje mund të jetë shoku juaj më i mirë.
 • Çinstaloni aplikacionet ose programet që nuk përdorni. Shumica e përdoruesve priren të instalojnë programe dhe aplikacione që nuk i përdorim kurrë më vonë. Eliminoni të gjithë atë softuer që nuk e përdorni dhe pothuajse me siguri ngadalësia e kompjuterit tuaj do të zvogëlohet.

Nëse nuk ju përshtatet ndonjë gabim, mund të keni një virus

virus

Nëse problemi që e bën jetën tuaj të hidhur çdo ditë nuk është nga ato që kemi parë tashmë, lose ka shumë të ngjarë që ju të keni një virus që po shkatërron sistemin tuaj operativ Windows. Gjëja më e mirë do të ishte nëse mund të instalonit një antiviruts për të zbuluar se çfarë mund të ndodhë. Nëse asgjë nuk funksionon, është më mirë të merrni një licencë Windows dhe të formatoni kompjuterin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jezu dijo

  Nëna e Zotit, unë zakonisht nuk ngatërrohem me punën e askujt, por artikulli mund të shkruhet nga kushdo që përdor kompjuter për 2 vjet. Nuk kontribuon asgjë dhe disa nga këshillat ose zgjidhjet që ofron janë të padobishme ose të gabuara.

bool (e vërtetë)