KADRILJ ne analizojmë blind blind IKEA

Produktet "e zgjuar" janë gjithnjë e më të pranishëm në ditët tona në ditë dhe në shtëpinë tonë, ata që propozojnë të furnizojnë shtëpitë e tyre tani, kanë gjetur në IKEA një aleat i mirë kur bëhet fjalë për përfshirjen e produkteve të lidhura si llamba, altoparlantë dhe tani blinds. Po, ne e dimë që blinds automatike kanë dalë në treg për një kohë të gjatë, por ... a e ka bërë dikush aq lehtë sa IKEA?

Qëndroni me ne dhe zbuloni se nga çfarë përbëhet modeli IKEA KADRILJ dhe pse është pozicionuar si blind blind më interesant në treg. Një blind që mund ta kontrollojmë me Google Home dhe me telekomandën e tij.

Ne e dimë që fakti që unë ju them këtu ose që e shihni drejtpërdrejt nuk është i njëjti, kjo është arsyeja pse ne kemi ngarkuar videon e instalimit direkt në YouTube Dhe gjithashtu do t'ju tregojmë se si mund ta kontrollojmë atë dhe cilat janë karakteristikat e tij më interesante, prandaj mos e humbisni, sepse nëse e keni blerë ose planifikoni ta blini, kjo do ta bëjë shumë më të lehtë për ju.

Dizajni: Shumë minimalist, shumë IKEA

Shpejt, ky KADRILJ evokon të tjerët nga diapazoni i blindëve të IKEA, përfundon tekstili dhe plastika dhe alumini i tejdukshëm gri me ngjyra natyrale. Në fakt, është pothuajse identike me të tjerët tashmë të pranishëm, jo ​​vetëm për sa i përket instalimit, por edhe për nga madhësia dhe format. Për të vetmen gjë që ndryshon është fakti që, për arsye të dukshme, maja është pak më e trashë. Ajo ka një mbulesë në këndin e sipërm të majtë që do të na lejojë të fusim dhe heqim baterinë për kohën kur duhet ta karikojmë. Unë isha i befasuar që ata nuk na dhanë mundësinë për të karikuar baterinë pa pasur nevojë ta karikojmë.

 • Madhësitë e disponueshme:
  • 140 195 cm x
  • 120 195 cm x
  • 100 195 cm x
  • 60 195 cm x
  • 80 195 cm x

Ajo që kemi pranë kësaj mbulese janë dy butona të vegjël që janë praktikisht të padukshëm, dhe që do të na nxjerrin nga më shumë se një telashe, dhe kjo është se ato na lejojnë të rrisim dhe ulim blindin pa pasur nevojë për telekomandë, mund e imagjinoni se humbni? Epo, ndërsa kërkoni një të re, kështu që mund ta ngarkoni dhe shkarkoni pa përdorur aplikacionin. Pëlhura është e ndërtuar prej 83% poliester dhe 17% najloni, ndërsa pjesa tjetër e elementeve janë bërë prej plastike dhe alumini, dizajni është minimalist, shumë tipik për IKEA.

Procedura e instalimit

Malet IKEA ose i doni ata, ose i urreni ato. Unë jam një nga ata njerëz të rrallë që kënaqem duke bërë këtë lloj gjëje. Për ta instaluar, do t'ju duhen vetëm dy pika ankorimi dhe grepat që përfshin. Ato janë grepa të lëvizshme me një sistem butonash, aq të lehta për tu vendosur sa për t’u hequr. Pasi të kemi marrë matjet përkatëse, duhet vetëm të ankorojmë grepat me katër vida (dy për secilën grep). Sigurisht, mos harroni se vidhat nuk janë përfshirë në paketim, për ndonjë arsye që nuk e di. Y Edhe pse blindi nuk është shumë i rëndë, nuk dëmton kurrë përdorimi i vidave të mira relativisht e trashë.

Vendosni grepat Ne vetëm duhet të shtypim butonin e tejdukshëm që e lejon atë të hyjë dhe që lirohet vetëm sapo të vendosim blindin. Ne kemi gjithçka gati praktikisht. E tëra çfarë duhet të bëjmë është të hapim kapakun dhe të fusim baterinë, e cila zakonisht ka pak karikim. Me kapakun brenda do të marrim pajisjen e lidhjes dhe do ta fusim atë, ndërsa emetuesi RF është i lidhur përmes USB me këtë lidhës të parë. Ka një USB femër që mund të përdoret për të karikuar baterinë e produktit, ose ndonjë pajisje tjetër, kjo është një pikë në favor të përshtatësit të rrjetit.

Si funksionon blind i KADRILJ

Ne kemi tre mënyra për të kontrolluar blindin KADRILJ nga IKEA shpejt dhe me lehtësi:

 • Përtej urës TRADFRI me aplikacionet përkatëse, Google Home
 • Nëpërmjet Telekomanda të përfshira në pako
 • Permes dy butona të vendosura pranë kapakut bateri në të verbër

Unë tashmë ju paralajmëroj, mënyra më e zakonshme në të cilën do të përdorni blindin, përtej automatizimit të gjeneruar nga IKEA Smart Home, është telekomanda. Kjo ka një mbështetje magnetike që ne mund të ankorohen në mur me ngjitës tuaj 3M ose me dy vida. Ne gjithashtu mund ta marrim këtë telekomandë dhe ta marrim me vete ku të duam. Smallshtë i vogël, i ndërtuar mirë dhe funksionon në distanca të mira, Nuk ka pse të jetë tepër afër të verbërve, unë personalisht e kam dashur atë.

Përvoja e përdoruesit dhe mendimi i redaktorit

Ne jemi përpara hapit tjetër në automatizimin dhe automatizimin e shtëpisë. Unë gjithmonë rekomandoj që së pari të filloni me llamba, në të cilën Philips me gamën e saj Hue dhe IKEA me gamën e saj TRADFRI janë pozicionuar qartë si udhëheqës. Por kur jeni duke kërkuar diçka më shumë, është koha të automatizoni blinds dhe perde. Avantazhi i parë është sa e lehtë është të marrësh një, në çdo IKEA që e ke në dispozicion. Ne shkuam në instalim dhe IKEA duket se ka bërë shumë përpjekje për këtë, në më pak se 15 minuta mund të kemi një punë të verbër dhe kjo vlerësohet.

rekuizitë

 • Dizajn minimalist dhe instalim i lehtë
 • Ka telekomandën e vet dhe është e lehtë
 • Nuk fiton trashësi ose madhësi në krahasim me standardin

Contras

 • Tani për tani vetëm në përputhje me Google Home
 • Nuk përfshin vida ose priza instalimi
 • Mund të jetë më i errët (ekziston edhe një model tjetër)

Hapi tjetër është që të kemi urën e lidhjes TRADFRI dhe të vazhdoni ta përfshini atë shpejt. Kur e keni tashmë në dispozicion, Unë ju siguroj, ju nuk do të dini si të jetoni pa të. Telekomanda punon çuditërisht mirë dhe bëhet një aleat mjaft i rëndësishëm kur nuk duam ta "hedhim" Google Home. Ne do të jemi në gjendje ta blejmë këtë KADRILJ nga IKEA me çmime që do të lëvizin ndërmjet 99 euro dhe 129 euro afërsisht në varësi të madhësisë që zgjedhim, kështu që kostoja është dukshëm më e ulët se ajo që markat e tjera po ofrojnë blinds zgjuar.

Ne testuam blindin inteligjent dhe automatik KADRILJ nga IKEA.
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
79,00 a 129,00
 • 80%

 • Ne testuam blindin inteligjent dhe automatik KADRILJ nga IKEA.
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 85%
 • pajtueshmëri
  Redaktori: 75%
 • instalim
  Redaktori: 90%
 • Lehtësia e përdorimit
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

Si pikë negative dua të nënvizoj faktin se nuk është akoma në përputhje me Apple KomeKit, gjë që nuk është rasti me pjesën tjetër të produkteve inteligjente të IKEA. Sidoqoftë, firma suedeze ka premtuar një azhurnim të ardhshëm në të cilin do të jemi në gjendje ta përdorim atë përmes Google Home.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)