Aparat fotografik dixhital në orë të ulëta për shkak të smartphone

kamera dixhitale

Që fotografia mobile po vret ngadalë dhe ashpër kamerat dixhitale është diçka që të gjithë e dimë por ne injorojme. Fotografitë fotografike gjithnjë e më shumë ofrojnë rezultate më spektakolare, ndoshta për këtë arsye, ka gjithnjë e më pak kuptim të mbash një aparat fotografik dixhital, nëse do të marrim rezultate fotografike në shumë raste më keq. Sot ne do t'ju tregojmë se deri ku arrin goditja që fotografia mobile i ka dhënë kamerave dixhitale kompakte, dhe nëse mund të konsiderojmë vdekjen e fotografisë dixhitale të njoftuar, apo jo. Këto janë të dhënat e ofruara nga kompania Statista në këtë drejtim, mjaft zbuluese.

Shitjet globale të aparateve dixhitale kanë rënë me 70%, nga kulmi i tyre në 2010. Fotografi cilësore ka gjithnjë e më pak kuptim, ne vetëm duam të publikojmë pamjet tona në Facebook ose Instagram, rrjete sociale që kanë tendencë të ulin (dhe shumë) cilësinë e tyre. Për të mos përmendur pamundësinë e dërgimit të nënës sonë fotografinë e ushqimit tonë që kemi marrë të Dielën në mesditë nga WhatsApp.

Ato që po bëhen të njohura, pa e duruar sfidën, janë kamerat me lente të këmbyeshme. Fotografi "profesionale" mbase po bëhet më e popullarizuar se kurrë, ndoshta për shkak të të ashtuquajturës "sjellje" fotografike, shumë model, shumë kamera, dhe fotograf i vogël. 

Kompanitë e specializuara në fotografi nuk e shohin përfitimin për të investuar në sensorë dhe lente për kamera dixhitale, megjithatë, ata po bëjnë përparime të mëdha në celularët, Sony është një specialist në këtë, duke ofruar disa nga sensorët më të mirë në treg. Timeshtë koha për të marrë gështenjat nga zjarri, dhe duket se metoda ka qenë për të popullarizuar përsëri fotografinë analoge, kamera të menjëhershme si Fuji X që shiten për qindra euro. Ndjesia e fotografisë në letër duket se po tërheq përsëri zemrat e përdoruesve. Shkurtimisht, dhe sipas të dhënave, ne mund të konsiderojmë që industria kompakte e fotografisë dixhitale për përdoruesit e zakonshëm të jetë e vdekur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)