5 kamerat më të mira 360 shkallë

Kamera 360 shkallë Garmin

Një nga trendet që po shohim më shumë në treg është 360, e cila është zgjeruar në sektorë dhe produkte të ndryshme. Një nga produktet më të njohura në këtë drejtim janë kamerat 360 gradë. Kështu që falë tyre përdoruesi mund të kapë gjithçka që e rrethon në një mënyrë të re. Diçka që ofron një përvojë unike.

Përzgjedhja e kamerave 360 ​​gradë është rritur me kalimin e kohës. Gjithnjë e më shumë marka janë të interesuara për këtë segment, dhe ata na lënë me produktet e tyre. Për këtë arsye, më poshtë po ju lëmë me një përzgjedhje me pesë kamerat më të mira 360 gradë në treg.

Modele që lejojnë përdoruesit të përfitojnë plotësisht nga popullariteti masiv i 360. Përveç kësaj, ato janë në përputhje me telefonat Android ose iPhone, gjë që ju jep mundësinë të krijoni përmbajtje spektakolare në çdo kohë. Cilat kamera kanë hyrë në këtë përzgjedhje?

Samsung Gear 360 (2017)

Gear 360

Ne fillojmë me kamerën Samsung Gear 360, e cila ndoshta është më e mira nga të gjitha që mund të gjejmë në treg. Kjo është njohur edhe nga botime të ndryshme ndërkombëtare. Dizajni i tij është një nga pikat e forta të tij, pasi është një aparat fotografik i lehtë dhe ideal për këtë lloj regjistrimesh. Përveç kësaj të jetë e lehtë për të mbajtur falë dorezës që ka. Ajo gjithashtu bie në sy sepse lejon përdoruesit të transmetojnë drejtpërdrejt për rrjetet sociale.

Bateria është një aspekt në të cilin marka ka punuar shumë, pasi që ky version i vitit 2017 ka fituar shumë në autonomi. Kështu që mund ta përdorim për shumë më gjatë. Ideale nëse do të transmetoni drejtpërdrejt duke përdorur kamerën. Përveç kësaj, tani kemi shumë mënyra të kapjes, përveç një cilësie të shkëlqyeshme të imazhit.

Ne kemi një aplikacion për telefonin me të cilën mund të përfitoni shumë nga kjo aparat fotografik 360 gradë. Një aplikacion që është përmirësuar shumë dhe është më i lehtë për t’u përdorur, përveç që na jep më shumë mundësi përdorimi. Për më tepër, është i pajtueshëm me telefonat Android, jo vetëm me pajisjet Samsung dhe gjithashtu me disa modele iPhone. Një opsion cilësor, i disponueshëm për Samsung Gear 360 (2017) -...179,90 euro »/].

Iro HD gjiroptik

IO gjiroptike

Së dyti gjejmë këtë model që është në përputhje me të dy telefonat Android dhe iPhone (ekzistojnë dy versione), megjithëse duket se u kushton shumë vëmendje pajisjeve Apple. Undshtë padyshim një mundësi e mirë për t'u përdorur me telefon, sepse përshtatet drejtpërdrejt me celularin. Mënyra e lidhjes është përmes vet portit të karikimit të pajisjes. Kështu që gjithmonë mund ta mbani me vete.

Ky model dallohet veçanërisht për sensorin e tij të ndritshëm, ndoshta tipari i tij më i spikatur. Plus, cilësia e zërit është gjithashtu e shkëlqyeshme. Kështu që mund të jetë një mundësi e mirë kur transmetoni me telefon, pasi kjo siguron një imazh dhe audio të mirë në çdo kohë.

Possshtë ndoshta një nga kamerat më të lehta 360 gradë për t'u përdorur që mund të gjejmë. Përveç kësaj, ai përshtatet në mënyrë të përkryer me telefonin e përdoruesit. Pra, është një aparat i mirë për t'u marrë parasysh për përdoruesit që shkojnë kudo me telefon dhe duan të ndajnë atë që bëjnë ose shohin me miqtë ose ndjekësit.

Versioni iOS është në dispozicion për Giroptic iO HD 360 Gradë ...235,90 euro »/] dhe Android është disi më i shtrenjtë, Kamera Giroptic 360 për ...249,99 euro ". /]

GoPro 360 Fusion

GoPro 360 Fusion

Marka e kamerave të veprimit sportiv gjithashtu na paraqet një model ideal për të regjistruar në 360 gradë. Shtë një nga kamerat me cilësi më të lartë 360 shkallë që gjejmë në treg. Meqenëse mund të regjistrojë me rezolucion 5,2K në 30fps, gjithashtu me 3K në 60fps. Pa dyshim, kjo na lejon të marrim video spektakolare duke përdorur kamerën.

Përveç kësaj, ky model është shumë më tepër se një aparat fotografik, pasi ka shumë funksione shtesë. Sepse kemi GPS, akselerometër, busull, xhiroskop dhe lidhje WiFi dhe Bluetooth. Pra, është një aparat fotografik shumë i plotë në këtë kuptim. Përveç kësaj, është gjithashtu zhytës, deri në 5 metra. Diçka që na jep shumë më tepër mundësi kur regjistrojmë me të.

Isshtë një model cilësor, edhe pse kjo përkthehet edhe në një çmim më të lartë sesa kamerat e tjera që i gjejmë në treg. Por për ata që janë të gatshëm të paguajnë diçka më shumë, është një mundësi e mirë. Duhet gjithashtu të theksohet se është një aparat fotografik që është disi më kompleks për t’u përdorur. Pra, për përdoruesit fillestarë të këtij lloji të kamerës, mund të jetë disi e vështirë për ta trajtuar atë në mënyrë të qetë.

Në dispozicion për 729,99 euro.GoPro Fusion -...729,99 euro ". /]

Garmin Virb 360

Garmin Virb 360

 

 

Një markë tjetër e njohur në treg, dhe që shquhet për pajisjet e saj cilësore. Diçka që reflektohet në këtë aparat fotografik. Një tjetër nga kamerat më të mira 360 gradë që gjejmë sot. Ashtu si modeli i mëparshëm, ai dallohet për cilësinë e imazhit kur regjistron përmbajtje. Gjithashtu na lejon të regjistrojmë përmbajtje deri në 5,2K.

Përveç kësaj, ne duhet të nxjerrim në pah modelin e tij, i cili është shumë rezistent. Ideale kundër goditjeve ose rënieve të mundshme, pasi kamera nuk do të pësojë dëmtime në çdo kohë. Ky dizajn e bën atë disi më të rëndë se modelet e tjera, edhe pse ndryshimi në peshë është minimal. Ne gjithashtu kemi një audio në kamera me cilësi të lartë, e cila jep një përvojë gjithëpërfshirëse.

Kamera është zhytëse dhe e papërshkueshme nga uji, të cilat mund të na japin shumë mundësi kur regjistroni video në pushimet tona. Në përgjithësi, është një model i lehtë për t’u përdorur, disi më i thjeshtë se ai i mëparshmi, dhe është ideal për regjistrimin e aktiviteteve ose sporteve me të. Përsëri, Isshtë një model pak më i shtrenjtë se pjesa tjetër. Prandaj, për shumë përdorues është jashtë buxhetit.

Në dispozicion me një çmim prej Garmin Virb 360 - Cámara...775,95 euro ". /]

Ricoh Theta V

Ricoh Theta V

Ne e mbyllim këtë listë të kamerave 360 ​​gradë me këtë model, një nga dy që marka ka aktualisht. Edhe pse kjo aparat fotografik është më e kompletuara nga të dyja që ka firma. Shtë një model që na lejon të regjistrojmë me rezolucion 4K, kështu që ne mund të marrim imazhe me cilësi të lartë me të në një mënyrë të thjeshtë. Përveç kësaj, ne mund të bëjmë transmetime të drejtpërdrejta.

Kështu që na jep mundësinë për të ngarkuar video të drejtpërdrejta në platforma të tilla si Facebook nga telefoni ynë Android. Për këtë kemi edhe mikrofonin, i cili siguron një përvojë audio gjithëpërfshirëse, e cila gjithashtu luan një rol vendimtar në kamerë.

Bateria na jep një autonomi rreth 80-90 minuta, në varësi të intensitetit të përdorimit. Kështu që ne mund të regjistrojmë shumë pak ose të bëjmë një transmetim të drejtpërdrejtë me të pa shqetësime. Përveç kësaj, ne kemi WiFi dhe Bluetooth në kamera, të cilat na japin shumë komoditet kur bëhet fjalë për të shkëmbyer përmbajtje ose për të redaktuar diçka që kemi regjistruar.

Një model cilësor, çmimi i të cilave është në mes në krahasim me modelet e mëparshme. Nuk është një nga më të lirat, megjithëse nuk është një nga kamerat më të shtrenjta 360 gradë në treg. Në dispozicion me një çmim përfundimtar prej Ricoh Theta V - Kamera ...428,98 euro ". /]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Hspa dijo

    Dhe ajo e xiaomi?. Mund të jetë raporti më i mirë i cilësisë / çmimit.