Kano paraqet një laptop DIY për fëmijë

Programim Portable Kano Kids

Kano ka lindur në një nga projektet e platformës popullore të Crowdfunding Kickstarter. Që atëherë, është emëruar si një nga kompanitë më të suksesshme në fushën e arsimit kur bëhet fjalë për programimin për fëmijë.

Ai thotë se mënyra më e mirë për të mësuar është të bësh gjëra argëtuese. Dhe Kano tashmë ka disa produkte në katalogun e saj që janë të përkushtuar ndaj kësaj metode. E fundit që shtohet është Laptop DIY (Do It Yourself); domethënë, ata kanë shtuar mbështetje për ekranin; është përfshirë një bateri e rikarikueshme për të qenë në gjendje të punojë pa u lidhur me rrymën dhe pak më shumë.

Pajisja e re e Kano do të vazhdojë të ndërtohet në Sistemi operativ Kano OS, një sistem që lejon më të riun - dhe më të moshuarin - të mësojnë programimin në një mënyrë argëtuese dhe të kënaqshme bazuar në blloqe. Gjithashtu, kompleti i shitjeve vjen plotësisht i çmontuar, kështu që gjëja e parë që përdoruesit e rinj duhet të bëjnë është të ndërtojnë këtë laptop argëtues nga e para. Brenda kutisë është bashkangjitur një libër udhëzimesh që do ta drejtojë përdoruesin nëpër të gjitha hapat që duhet të ndjekë. Përveç kësaj, a Paketa programuese 150 orëshe të jesh në gjendje të shijosh pajisjet e mbledhura një herë.

Ndërkohë, një nga përbërësit e rinj të kompletit që do t'i japë autonomisë shpikjes është bateria e tij e rikarikueshme. Ky merr një Kapacitet 3.000 miliamp dhe kompania pretendon se mund të arrijë 4 orë funksionim.

Për pjesën tjetër, do të keni një tastierë të këndshme që mund ta transportoni në mbështetjen e ekranit (10,1 inç e mat këtë). Për më tepër, seti është i bazuar në një Raspberry Pi 3 që do të sigurojë gjithashtu porte të ndryshme USB, HDMI dhe Ethernet dhe lidhje WiFi. Më në fund, duhet t'ju tregojmë se çmimi i këtij laptopi Kano do të ketë një çmim prej 329,99 euro, ndoshta disi i lartë nëse e krahasojmë me disa laptopë në sektor dhe me një ekran me madhësi të ngjashme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)