Katër këshilla për të kursyer hapësirë ​​në smartphone-in tuaj Android

Smartphone

Jo shumë kohë më parë të kesh një pajisje mobile me 8 GB hapësirë ​​të brendshme ishte një ekzagjerim i vërtetë dhe diçka për të cilën shumë njerëz mburreshin. Sot të kesh më pak se 32 GB hapësirë ​​ruajtëse është zakonisht sinonim i problemeve të jemi në gjendje të ruajmë të gjitha fotot, muzikën tonë dhe të instalojmë aplikacione, të cilat gjithnjë e më shumë zënë një hapësirë ​​më të madhe.

Imazhet që marrim me kamerën e smartphone-it tonë çdo herë kanë një rezolucion më të lartë dhe prandaj zënë shumë më shumë hapësirë, aplikacionet janë përmirësuar në një kufi të pa dyshuar dhe disa tashmë zënë qindra megabajt të hapësirës së terminalit tonë. Për më tepër, një pajisje e lëvizshme nuk është më vetëm për thirrje dhe funksionon si lexues i librave të muzikantit dhe nganjëherë edhe si video player. Librat, këngët dhe videot sigurisht që zënë shumë hapësirë.

Por Nëse jeni një nga të shumtët që keni një problem me ruajtjen e brendshme të smartphone-it tuaj, ne do t'ju ofrojmë 4 këshilla interesante në mënyrë që t'i zgjidhni ato, por plotësisht, nëse pjesërisht në mënyrë që të mos duhet të ndryshoni terminalet vetëm sepse ju mungon hapësira e brendshme.

Para fillimit, duhet t'ju themi se nuk keni pse të zbatoni 4 sugjerimet, por që mund të zgjidhni të përdorni të parën dhe të fundit ose vetëm të tretën.

Lironi hapësirë ​​në smartphone-in tuaj

Në dyqanin e aplikacioneve të pajisjes suaj mobile me siguri do të gjeni aplikacione që ju lejojnë të lironi hapësirë ​​në një mënyrë pak a shumë të shpejtë dhe të lehtë., Disa shembuj mund të Master Clean o Optimizer Avira. Këto aplikacione ata do të analizojnë pajisjen tonë dhe do të na lejojnë të pastrojmë memorien e përkohshme, skedarët e mbetur dhe se ato nuk përdoren më dhe madje do të zbulojë aplikacione që përkundër faktit që kemi instaluar nuk i përdorim rregullisht ose nuk i kemi përdorur kurrë.

Aplikacione të tjera të tilla si Gallery Doctor na lejojnë të shqyrtojmë të gjitha imazhet që kemi në smartphone-in tonë për të zbuluar ato që, për shembull, përsëriten dhe ka pak kuptim të kursejmë dy ose më shumë herë.

Pastrues nga Galeria Doctor
Pastrues nga Galeria Doctor
zhvilluesi: Labs AVG
Çmimi: Free

Përdorni një kartë microSD

microSD

Shumica e telefonave inteligjentë në treg lejojnë mundësinë e zgjeroni memorjen e brendshme të së njëjtës duke përdorur një kartë microSD, që ekzistojnë me shumë madhësi, por që përgjithësisht do t'i gjejmë prej 32 ose 64 GB. Në një kartë të këtij lloji mund të ruajmë direkt imazhet që marrim, kështu që kursimi i hapësirës do të jetë i konsiderueshëm.

Për më tepër, përmes aplikacioneve të caktuara dhe në disa pajisje vendase, ne mund të kalojmë disa aplikacione në këtë kartë në mënyrë që ata të mos shpenzojnë aq shumë hapësirë ​​ruajtjeje në terminal.

për fat të keq në kohët e fundit disa prodhues po eliminojnë mundësinë e zgjerimit të hapësirës së brendshme me anë të një karte microSD, me qëllim të shitjes së terminaleve me madhësi më të madhe të magazinimit dhe që janë më të kushtueshme. Për fat të mirë është gjithashtu e vërtetë që është gjithnjë e më e vështirë të shohësh pajisje të lëvizshme me hapësirë ​​ruajtëse më pak se 16 GB.

Këto karta sot shiten në pothuajse çdo dyqan ose zonë të madhe, por vetëm në rast se këtu ju lëmë një mundësi karte microSD 32 GB që mund ta blini përmes Amazon KETU.

Bëni pastrim në smartphone-in tuaj

Kohë pas kohe një vendim shumë i mirë mund të jetë të bësh pastrim dhe kjo është po bëhet gjithnjë e më e shpeshtë, për shembull, instalimi i aplikacioneve pa shumë kuptim, të cilat nuk i përdorim kurrë më pas, dhe që ata të qëndrojnë në terminal në një mënyrë të padobishme.

Uluni në heshtje dhe përpiquni të eleminoni aplikacionet ose lojërat që nuk përdorni, imazhet që dalin të paqarta, në të cilat shfaqet një dysheme, që nuk kanë shumë kuptim ose ato që keni përsëritur. Përveç kësaj, është gjithashtu më se e mundur që të keni skedarë në formate të ndryshme që, për shembull, i keni shkarkuar nga një email dhe që nuk ju shërbejnë më.

Po, tjini shumë të kujdesshëm kur filloni aventurën e fshirjes së gjërave që nuk i dini mirë se cilat janë ato, sepse shumë përdorues inkurajohen të fshijnë dhe përfundimisht të fshijnë elemente ose skedarë thelbësorë për funksionimin e duhur të pajisjes mobile. Fshini vetëm ato që jeni të sigurt se nuk ju duhen dhe që nuk kanë një funksion thelbësor.

Kërkoni për aplikacione që zënë më pak hapësirë

Smartphone

Nëse pajisja juaj mobile nuk ka shumë hapësirë ​​ruajtëse të brendshme dhe jetoni në skaj, një ide e mirë për të kursyer hapësirë ​​mund të jetë të kërkoni aplikacione që bëjnë të njëjtat funksione, por që zënë shumë më pak hapësirë.

P.sh. shfletuesi i uebit Chrome është një nga shfletuesit më të mirë në treg, por gjithashtu një nga më të konsumuarit e hapësirave. Një opsion i mirë mund të jetë përdorimi i shfletuesit të internetit që do ta gjejmë në telefonin inteligjent ose kërkimi i ndonjë alternative tjetër siç është Opera Mini dhe që do të marrë shumë më pak hapësirë. Të gjithë shfletuesit na lejojnë të shfletojmë rrjetin e rrjeteve, megjithëse disa na ofrojnë më shumë mundësi, por me koston e zënies së hapësirës së magazinimit që nuk kemi.

Në këtë drejtim, një mundësi tjetër e mirë është të përdorni versionin në internet që shumë aplikacione kanë për të kursyer hapësirën e magazinimit. Për shembull, mund të jetë një ide e shkëlqyeshme të përdorni Twitter ose Facebook në versionin e tyre në internet, kështu që ne do të kursejmë shumë hapësirë ​​duke mos pasur nevojë të instaloni këto aplikacione.

Këto janë vetëm katër këshilla për të kursyer hapësirë ​​ruajtëse në pajisjen tuaj celular, megjithëse e dimë se ka edhe shumë të tjera. Për këtë arsye dhe siç bëjmë zakonisht, ne gjithmonë do të udhëhiqemi duke ditur se cilat janë mashtrimet tuaja për të kursyer hapësirë. Mund të na i dërgoni përmes hapësirës së rezervuar për komente në këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent.

Gati për të filluar kursimin e hapësirës ruajtëse në smartphone-in tuaj?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.