KELT-9b, një planet temperatura e të cilit është shumë më e lartë nga sa mund ta imagjinoni

KELT-9b

Sot, veçanërisht në sajë të teknologjive të reja që kanë filluar të bëhen mjete reale për astrologët dhe astronomët në të gjithë botën, një numër i madh planetësh po zbulohen, secili me veçoritë e tij që i bëjnë ata unikë dhe interesantë dhe që kërkojnë një numër të madh orësh studimi.

Pikërisht dhe për shkak të punës së madhe që kërkon të kuptuarit e të gjitha veçorive që secili prej këtyre planetëve mund të paraqesë, shumica dërrmuese zbulohen, pagëzohen dhe, nëse nuk tërheqin vëmendjen për ndonjë arsye specifike, ato zakonisht harrohen derisa një ekip të ketë kohë të mjaftueshme për të filluar një studim mbi karakteristikat e tyre.

planet

KELT-9b, një gjigand gazi me grimca hekuri dhe çeliku në atmosferën e tij

Në këtë punë të mundimshme sot duhet të flasim për një pozë të njohur si KELT-9b, e njejte si sapo hyrë në listën e ekzoplanetëve më interesantë të zbuluar deri më tani dhe jo pikërisht sepse mund të jetë i banueshëm, përkundrazi, por sepse është më e nxehta që është zbuluar deri më sot nga astronomët, një temperaturë që, siç thotë titulli i kësaj hyrjeje, është shumë më e lartë sesa mund ta imagjinoni.

Duke hyrë në pak më shumë detaje, KELT-9b shquhet fjalë për fjalë për një temperaturë kaq të lartë sa është hera e parë që astronomët kanë vëzhguar atome të lira hekuri dhe titani në atmosferën e tij. Për t'ju ndihmuar të pozicionoheni pak më mirë, flasim një planet temperatura e të cilit do të ishte mbi 4.300 gradë Celsius, diçka që është thjesht mbresëlënëse, veçanërisht nëse marrim parasysh se Dielli ynë ka një temperaturë të brendshme prej 6.000 gradë Celsius.

i gaztë

KELT-9b rrotullohet rreth yllit KELT-9, që ndodhet 620 vite drite larg Tokës

Pikërisht për shkak të një temperature kaq të lartë jashtëzakonisht të lartë, siç pritej, ne flasim për faktin se KELT-9b nuk është asgjë më shumë se një nga të ashtuquajturit gjigandë të gazit dhe fakti që temperatura e planetit është bërë një objekt studimi është për shkak pikërisht te marrëdhëniet që keni me yllin tuaj.

Në këtë kuptim duhet të zbulojmë se KELT-9b rrotullohet rreth yll HD 195686, i njohur më shpesh si KELT-9. Ky yll ndodhet rreth 620 vjet dritë nga planeti ynë dhe është fjalë për fjalë dyfishi i masës së Diellit tonë. Sa i përket KELT-9b, ky planet, pavarësisht nga fakti se astronomët nuk kanë qenë në gjendje të matin me shumë saktësi distancën nga e cila ndahet ylli i tij, nëse e dinë atë përfundoni një xhiro rreth tij në vetëm 36 orë që do të thotë se duhet të jesh shumë afër tij.

HARPS-N

KELT-9b është zbuluar falë përdorimit të HARPS-N, një mjet i vendosur në Ishujt Kanarie

Rëndësia e zbulimit të një planeti si ky qëndron në teoritë që deri më tani kishim për mundësinë që një yll i ngjashëm me Jupierin tonë të ishte mjaft i nxehtë për të përmbajtur gjurmë të metaleve të lira në atmosferën e tij. Pas gjithë kësaj kohe të pritjes, më në fund kemi arritur të zbulojmë në hapësirë ​​një dhe ne mund ta vëzhgojmë dhe studiojmë atë drejtpërdrejt.

Siç pritet, ne nuk mund të kërkojmë një shërbim si të tillë për këtë gjigand të gazit, veçanërisht për sa i përket banueshmërisë, edhe pse e vërteta, siç kanë komentuar tashmë disa astronomë, studimi i tij mund të jetë i dobi e jashtëzakonshme për të ndihmuar në rregullimin e saktë të instrumenteve të matjes që llogaritin përqindjen e elementeve kimikë në atmosferën e një ekzoplanete Dhe kjo është e nevojshme për të përcaktuar nëse një yll specifik që ne takojmë në të ardhmen është i banueshëm apo jo.

Në fund, thjesht do të doja t'ju tregoja, veçanërisht në një kohë kur shohim se si qeveri të caktuara dhe qendra kërkimore dhe zhvillimore shpenzojnë rritje të mëdha parash në projekte që kërkojnë të përmirësojnë më tej mjetet që na lejojnë të bëjmë këtë lloj zbulimesh, të cilat KELT-9b është bërë falë përdorimit të Gjetësit të Planetit me shpejtësi radiale me precizion të lartë në hemisferën veriore HARPS-N, një mjet që nuk është asgjë më shumë se një spektrometër me precizion të lartë që ndodhet në Ishujt Kanarie.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)