KeyLoggers: si t'i përdorësh ato për të parë aktivitetin e më të vegjëlve në Windows

përdorni Keyloggers në Windows

Përdorimi i KeyLoggers nuk është një aktivitet krejtësisht i ri, por përkundrazi, diçka që është përdorur për një kohë të gjatë për një numër të ndryshëm aktivitetesh. Si një monedhë, këta KeyLoggers mund të kenë "dy anë", njëri prej tyre është ana pozitive dhe tjetri në vend të negativit.

Duke folur për anën negative, një shumë e tërë kriminelësh kibernetikë kanë zhvilluar disa pjesë të softuerit për t'u instaluar në kompjuterë të ndryshëm, etj. kap (vjedh) kredencialet e numrit të ndryshëm të llogarive e postës elektronike dhe natyrisht, e numrave të kartave të kreditit ose të bankave në internet që përdoruesit e saj zakonisht përdorin. Ajo që do të kushtojmë në këtë artikull është të analizojmë dhe rekomandojmë disa veprime që mund të bëhen, por "nga ana pozitive".

Cila është ana pozitive e KeyLoggers?

Ne e kemi përmendur atë në titull, dmth nëse jeni prind dhe keni fëmijë në shtëpi Për ata prej jush që e kanë lënë kompjuterin për ta përdorur atë në detyrat e tyre të ndryshme ditore, mund t'ju duhet të dini nëse ata e kanë përdorur kohën në të vërtetë për të qenë në gjendje të rishikojnë secilin prej tyre pa u humbur "në rrugë". Vlen të përmendet pak, se këta KeyLoggers mund të merren edhe si një pjesë e vogël e pajisjeve në çdo dyqan elektronik, i cili në përgjithësi lidhet me tastierën e kompjuterit personal. Ajo që ne do të rekomandojmë tani, janë aplikacione të vogla që mund të përdorni që hyjnë në kategorinë e këtyre "KeyLoggers të mirë".

Kjo është një alternativë e shkëlqyeshme, me një numër përparësish dhe disavantazhesh të përdorimit, të cilat do t'i përmendim më poshtë. Para së gjithash, duhet ta shkarkoni këtë mjet dhe ta ekzekutoni në mënyrë që të shihni ndërfaqen e tij të punës. Thjesht duke përdorur shkurtoren e tastierës "CTRL + Shist + Alt + U" Ju do të jeni në gjendje ta shihni, ku duhet të kontrolloni kutinë që do t'ju ndihmojë të bëni këtë mjet të fillojë së bashku me Windows.

Keylogger falas

Ju duhet të zgjidhni vetëm ditën që dëshironi të monitoroni në mënyrë që lista e gjithçkaje që të vegjlit (ose dikush në kompjuter) kanë ardhur për të shqyrtuar të shfaqet gjatë gjithë ditës. E vetmja pengesë është ajo ky aplikacion vendos një ikonë të vogël në zonën e «sirtarit të njoftimeve», e cila do të lejojë çdo përdorues me njohuri themelore kompjuterike ta çaktivizojë atë ose thjesht ta bëjë atë afër.

Ky mjet gjithashtu ka mundësinë të monitoroni absolutisht gjithçka që është shkruar në tastierën e kompjuterit Windows; Versioni falas dhe falas do t'ju ndihmojë të dini se cilat uebfaqe kanë vizituar si dhe aplikacionet me të cilat kanë punuar përdoruesit e këtij kompjuteri personal (dhe disa aktivitete shtesë).

REFOG Keylogger falas

Problemi i vetëm është se ky aplikacion nuk është e padukshme për përdoruesit, pasi ajo do të jetë gjithmonë e pranishme dhe në vështrimin e tyre, prandaj mund të mbyllet në çdo moment.

Ky mjet ka veçori pak më të përparuara sesa alternativa që përmendëm më lart. Përdoruesi i kompjuterit personal nuk do të jetë i vetëdijshëm për praninë e tij sepse personi i parë (ai që e instaloi) mund të arrijë caktoni mjetin për të filluar së bashku me Windows dhe në mënyrë të padukshme.

DanuSoft Keylogger Falas

Brenda konfigurimit të këtij mjeti ju mund të shkruani fjalët që do ta bëjnë këtë mjet të padukshëm ose të dukshëm. Pas kësaj do të fillojë kap çdo goditje të tasteve, i cili do të regjistrohet në një skedar të vogël që mund të rishikohet më vonë nga administratori i ekipit.

Së fundmi, ne gjithashtu do të rekomandojmë përdorimin e këtij mjeti sepse në të, përdoruesi tashmë ka mundësinë të vendosë një fjalëkalim e cila do të mbrojë hyrjen në ndërfaqen e saj dhe natyrisht, në skedarin që do të gjenerohet.

Keylogger i vërtetë falas

Për sa kohë që fjalëkalimi nuk është futur, programi do të vazhdojë të kapë gjithçka që është shkruar në kompjuterin personal; Për më tepër, skedari i gjeneruar do të ketë një format HTML, i cili mund të ofrojë dukshmëri më të mirë të përmbajtjes dhe aktivitetit që është kryer në këtë kompjuter.

Edhe pse sot keyloggers janë renditur si një rrezik i pashmangshëm që vjen nga hakerat, mund të jetë e nevojshme të bëhet një shprehje minimale në njërin prej tyre për të ruajtur mbikëqyrjen dhe kontrollin mbi sigurinë dhe privatësinë e të vegjëlve, sepse nuk e dini kurrë, nëse ata mund të motivohen me anë të rrjeteve sociale kryejnë një lloj veprimesh të padenjë për moshën e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)