Kjo është gjithçka që duhet të dini për Google I / O 2016

Google

Google konfirmoi disa ditë më parë datën për një nga ngjarjet më të mëdha në botën e teknologjisë dhe kjo nuk është askush tjetër përveç Google I / O. Kjo ngjarje bashkon një numër të madh inxhinierësh, zhvilluesish dhe drejtuesish nga bota Android dhe në të cilat diskutohen një mori idesh ose projekte interesante. Përveç kësaj, çdo vit Google na tregon lajmet që ka përgatitur për vitin e ardhshëm dhe zakonisht na befason me prezantimin zyrtar të pajisjes së çuditshme.

Këtë herë Google I / O 2016 Ajo vjen e ngarkuar me lajme, projekte të reja dhe madje pajisje interesante, kështu që ne kemi vendosur t'i vendosim të gjitha në rregull në këtë artikull. Nëse doni të dini gjithçka që na pret në ngjarjen më të madhe të Google dhe të jeni të vetëdijshëm për të gjitha lajmet që mund të shohim, vazhdoni të lexoni dhe shijoni këtë artikull dhe gjithçka që gjiganti i kërkimit ka përgatitur për ne.

Data dhe vendi i Google I / O

Siç kemi përmendur më parë, Google konfirmoi datat e Google I / O 2016 disa ditë më parë, dhe ngjarja do të zhvillohet në Amfiteatrin Shoreline në Montan View, në San Francisco midis 18 dhe 20 maj.

Brenda kësaj ngjarje gjigande, rasti kryesor i Google do të zhvillohet në maj 128 në 10 në mëngjes, me kohën e San Franciskos, në Spanjë për shembull do të jetë në 19:00 pasdite. Si kjo konferencë kryesore, ashtu edhe shumë konferenca të tjera të ngjarjes transmetohen përmes YouTube në kanalin zyrtar të ngjarjes në mënyrë që të mos humbni asnjë nga ato që mund të jenë interesante për ju.

Përveç kësaj, Google gjithashtu ka publikuar agjendën e plotë të ngjarjes që mund ta rishikoni dhe analizoni në lidhjen vijuese.

Tjetra do të rishikojmë lajmet kryesore që mund të shohim në Google I / O 2016, disa prej të cilave tashmë janë konfirmuar plotësisht në një mënyrë apo në një tjetër, dhe të tjerët janë thjesht thashetheme.

Android N

Google

Google I / O është zakonisht cilësimi i zakonshëm për prezantimin e versioneve të reja të sistemit operativ Android. Për disa kohë tani kemi në dispozicion versionet provë të Android N, dhe në fjalën kryesore të Google, ky version i ri i sistemit operativ mund të mbërrijë në një mënyrë zyrtare.

Procedura e zakonshme e Google është të paraqesë zyrtarisht versionin Android, dhe më pas të lëshojë zyrtarisht versionin e parë për zhvilluesit. Që versioni përfundimtar të dalë në treg ka ende pak kohë për të bërë, edhe pse zakonisht nuk është shumë. Ndoshta ne e dimë një datë me më shumë saktësi në Google I / O.

Përveç kësaj, është gjithashtu e mundur që ne tashmë mund të dimë emrin zyrtar që Android N do të ketë, e cila si zakonisht është një nga pyetjet e mëdha që Google i ruan me shumë zell. Ne e dimë që emri do të fillojë me shkronjën N dhe për të mos u shkelur me traditën do të ketë një emër të ëmbël. Nougat ose Nutella shfaqen në të gjitha pishinat, megjithëse tani për tani gjiganti i kërkimit vazhdon të lëshojë video promovuese në lidhje me emrin e Android 7 të ri.

Android Wear

Android Wear, Sistemi operativ i Google për pajisjet që vishen dhe veçanërisht për orët inteligjente do të jetë një tjetër protagonist i madh i Google I / O. Të gjithë jemi duke pritur lajme në softuer, të cilat mund të përfshijnë përmirësime në kontrollet zanore, më shumë gjeste dhe disa veçori të reja. Alsoshtë gjithashtu më se e mundur që Google do të shfrytëzojë rastin për të prezantuar zyrtarisht pajisje të reja.

Kjo është thjesht diçka që ka qenë e zakonshme në ngjarjet e fundit të Google dhe është e mundur që ajo të përsëritet në këtë, megjithëse rrjedhjet ose thashethemet në lidhje me tregun e orëve inteligjente janë mjaft të pakta. Ndoshta mund të shohim disa orë të reja inteligjente LG ose Huawei.

Gjithashtu, mbase Google I / O 2016 mund të jetë vendosja perfekte për të njoftuar pajtueshmërinë e pritur të Android Wear me Windows Phone dhe Windows 10 Mobile.

Nexus 7 (2016)

Tabletë

La prezantimi i një Nexus 7 (2016) është një nga thashethemet që tingëllon fort dhe është se gjigandi i kërkimit mund të ketë një tabletë të ri gati për të dalë në treg në një mënyrë zyrtare. Gjithçka tregon se mund të prodhohej nga Huawei dhe se do të kishte një ekran 7 inç të mbyllur në një trup metalik.

Çmimi i tij, gjithmonë sipas thashethemeve, do të ishte më i ulët se ai që ka aktualisht Pixel C. Nëse i përmbahemi asaj që pamë në Nexus të prodhuar nga Huawei, ky tablet mund të jetë më pak interesant, edhe pse për të zbuluar do të duhet të presim për prezantimin e tij të mundshëm në Google I / O 2016.

Projekti Tango

Shtë një nga projektet e harruara të Google, por që në kohët e fundit është rishfaqur nga dora e Lenovo, falë prezantimit të pajisjes së parë celulare bazuar në këtë projekt nga gjigandi i kërkimit. Shumë shpresojnë që në këtë Google I / O ky projekt përsëri të fitojë një moment të rëndësishëm.

Në agjendën e ngjarjes mund të lexojmë gjithashtu se si prezantimi ose konferenca e parë pas fjalës kryesore do të ketë Projekt Tango si protagonist kryesor.

Android Car

Google

Android Auto do të jetë një tjetër nga protagonistët më të mirë të Google I / O 2016 ose të paktën kjo është ajo që shumica prej nesh presin. Ky projekt i Google po zhvillohet shumë më ngadalë se sa pritej, por aksidentet e disa veturave autonome nuk kanë lejuar që gjigandi i kërkimit të manovrojë më shpejt.

Tregu autonom i makinave ka filluar të marrë vrull dhe gjithnjë e më shumë kompani kanë vendosur t'i bashkohen këtij projekti. Google po udhëheq me disa vetura që operojnë në pjesë të ndryshme të botës, dhe mbase në këtë ngjarje të shumëpritur do të dimë disa lajme më shumë ose mund të dimë edhe një datë zyrtare për një komercializim të mundshëm të një makine.

Sigurisht që duhet të shpresojmë se ne do të shohim gjithashtu disa lajme në lidhje me aspekte të tjera të Android Auto në Google I / O tjetër 2016, prandaj mos i hiqni sytë nga makinat autonome të Google.

Chrome OS

Shumë thashetheme sugjerojnë se lajmet përreth Chrome OS mund të jenë të shumta dhe shumë të rëndësishme dhe është që ne mund të shohim zyrtarisht pajisje të reja, si dhe një bashkimi i plotë me Android. Kjo do të gjeneronte një përvojë të pa parë më parë për të gjithë përdoruesit dhe që sigurisht do të na ofrojë më shumë se mundësi interesante.

Sigurisht që Google i ka mohuar të gjitha këto thashetheme dhe nuk ka konfirmuar pajisjet e reja ose bashkimin e mundshëm me Android. Sidoqoftë, të gjitha testet tregojnë për këtë dhe ka më shumë gjasa që Google I / O 2016 të na sjellë lajme të shkëlqyera në lidhje me Chrome OS.

Çfarë parashikon Google në lidhje me Chrome OS?.

Projekti FI

Një tjetër që do të ketë hapësirën e tij në Google I / O 2016 është Projekti Fi. Ky sistem kompleks që kombinon rrjetet mobile me rrjetet WiFi dhe që u siguron përdoruesve një lidhje të qëndrueshme me shpejtësi të lartë vazhdon zhvillimin e tij dhe gjigandi i sigurt i kërkimit që do të na ofrojë disa informacione të tjera.

Në Shtetet e Bashkuara ky projekt tashmë ka një shtrirje të mirë dhe ndoshta bast i Google është ta shtrijë atë në vendet e tjera.

Projekti Ara

Për ta mbyllur këtë artikull, nuk duhet të anashkalojmë faktin që Google edhe një herë nxjerr në pah Projekti Ara, ai telefon modular nga gjigandi i kërkimit, për të cilin kemi dëgjuar lajmet e para në vitin 2013, por për të cilin ende jemi duke pritur për nisjen e tij. Një version provë i terminalit pritet për një kohë të gjatë që të jetë në gjendje të testojë përparimet dhe ato që na ofron, por një sasi e madhe vonesash dhe problemesh kanë bërë që tani për tani ne të kemi qenë në gjendje të shohim dhe prekim këtë smartphone revolucionar .

Në profilin zyrtar në Twitter të këtij projekti mund të lexonim se kjo pajisje do të dilte në shitje në vitin 2016, dhe mbase korniza Google I / O është perfekte për të mësuar rreth lajmeve në lidhje me këtë projekt, i cili në kohët e fundit fatkeqësisht është bërë një projekt fantazmë.

Google I / O 2016 që do të fillojë në vetëm disa ditë do të jetë i ngarkuar me lajme, njoftime dhe një sasi të madhe informacioni që me siguri do të mbingarkojë pothuajse të gjithë ne. Në këtë artikull ne kemi përmendur vetëm disa nga gjërat që ne do të shohim dhe që zgjojnë më shumë interes, por në asnjë mënyrë ato nuk do të jenë gjërat e vetme që ne shohim dhe është se sipas shumë thashethemeve ne mund të njohim një aplikacion të ri të mesazheve Google ose lajme në lidhje me realitetin virtual.

Kjo ngjarje e Google është një nga më të priturat e vitit dhe nuk është për më pak, sepse ne mund të dimë zyrtarisht disa detaje të versionit të ri të sistemit operativ Android, mbase emrin e tij zyrtar, përparimet e fundit në Android Auto apo edhe një Nexus i ri, i bërë nga Huawei, do të kishte një madhësi prej 7 inç dhe një fuqi të madhe.

Çfarë prisni nga Google I / O 2016 i ardhshëm që do të fillojë pas disa ditësh?. Na tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes njërit prej rrjeteve sociale në të cilin jemi të pranishëm dhe ku natyrisht do të mbulojmë plotësisht ngjarjen e Google.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)