Klienti më i mirë i torrentit

Shkarkoni skedarë torrent

Teknologjia P2P, tek e cila mbështetet aq shumë matem pasi Bittorrent ka evoluar për të ofruar dobi më të madhe. Bittorrent është një protokoll i shkëmbimit të skedarëve, por ndryshe nga emule, secili kompjuter bëhet një burim i të gjitha pjesëve të skedarit që janë shkarkuar deri më tani, në këtë mënyrë, shkarkimi i skedarëve është shumë më i shpejtë.

Por, ndryshe nga emule, Teknologjia Bittorrent ka nevojë për gjurmues, në mënyrë që klienti Torrent të dijë se ku të shkojë për të shkarkuar përmbajtjen, duke qenë plotësisht i nevojshëm për të filluar shkarkimin e çdo lloji të përmbajtjes. Nëse nuk dini cilin klient Torrent të zgjidhni, atëherë ne do t'ju tregojmë se çfarë është klienti më i mirë i torrentit nga ato që aktualisht janë në dispozicion në treg.

Transmisioni

Tranmission - Klienti më i mirë i Torrentit

Praktikisht që nga ardhja e saj në treg 13 vjet më parë, Transmission është bërë mjeti më i mirë në treg kur bëhet fjalë për shkarkimin e skedarëve përmes Bitorrent. Transmisioni është një aplikacion krejtësisht falas dhe me burim të hapur. Gjatë viteve të para, ai ishte i disponueshëm vetëm për ekosistemin desktop të Apple, por sot ai na ofron një version për ekosistemin Windows dhe Linux.

edhe na ofron një version për NAS të ndryshëm nga prodhuesit kryesorë, të tillë si Synology, Western Digital, D-Link ... i cili na lejon të konfigurojmë pajisjen që të marrë përsipër shkarkimin e përmbajtjes pa pasur nevojë të përdorim kompjuterin tonë. Tranmission na ofron mundësinë për të zbuluar automatikisht shkarkimin e skedarëve .torrent në kompjuterin tonë, në mënyrë që ndërsa shkarkohet, aplikacioni t'i njohë ato dhe të fillojë shkarkimin, duke fshirë .torrentin përkatës.

Përgjatë historisë së saj ka pësuar sulme të ndryshme në serverat e saj, e cila e detyroi kompaninë të presë versionet e disponueshme në depon e GitHub. Nëse jeni duke kërkuar për një klient të lehtë dhe të lirë Torrent, Transmisioni është opsioni më i mirë që mund të gjejmë aktualisht në treg.

Karakteristikat e transmetimit

 • Shkarkim selektiv dhe prioritar i skedarëve sipas nevojave tona.
 • Bllokimi i IP
 • Krijimi i torrenteve
 • Hartimi automatik i portit
 • Ndalim automatik për klientët që paraqesin të dhëna false.
 • Mbështetje për transmetimet e koduara
 • Mbështetje për gjurmuesit e shumtë
 • Shirit i veglave të personalizueshëm.
 • I pajtueshëm me lidhjet Magnet.

Shkarkoni Transmisionin

Artikulli i lidhur:
Çfarë është uTorrent dhe si ta përdorim atë

WebTorrent

WebTorrent, klient torrent uebi

Nga një veteran si Transmisioni ne praktikisht bëhemi një i porsaardhur, por kjo është arsyeja pse nuk mund ta përjashtojmë menjëherë. WebTorrent është plotësisht falas, me burim të hapur dhe nuk na ofron asnjë lloj reklame, diçka për të qenë mirënjohës dhe vërtet e vështirë për tu arritur në këtë lloj klienti.

Një nga avantazhet kryesore që na ofron në lidhje me klientët e tjerë Torrent, ne e gjejmë atë në atë është i aftë të transmetojë video përmes AirPlay, Chromecast dhe DLNA, një tipar që shumë pak klientë e ofrojnë. Isshtë i pajtueshëm me lidhjet Magnet dhe .torrent dhe funksionimi i tij është aq i thjeshtë sa tërheqja e skedarëve .torrent në aplikacion për të filluar shkarkimin.

Siç tregon emri i saj, WebTorrent gjithashtu na lejon menaxhoni shkarkimet përmes një shfletuesi në internet, një opsion që nuk rekomandohet asnjëherë pasi që nëse mbyllim shfletuesin shkarkimet ndalojnë, por mund të jetë ideal për përdoruesit që e kalojnë ditën me shfletuesin të hapur.

WebTorrent është i disponueshëm për Windows, Mac dhe Linux. Shkarkoni WebTorrent

Tribler

I tmerrshëm, klient torrent

Nëse dëshironi privatësi kur shkarkoni këto lloj skedarësh përmes internetit dhe gjithashtu keni një lojtar të integruar, klienti më i mirë që mund të gjejmë është Ticiousr, një klient që përdor rrjetin e vet duke përdorur tre servera proxy ndërmjet dërguesit dhe marrësit të skedarëve. Por nëse opsionet e privatësisë që na ofron nuk janë të mjaftueshme, midis opsioneve të saj të konfigurimit mund të gjejmë mundësi për të mërzitur fanatikun më të privatësisë.

Më e tmerrshme, si Transmisioni dhe WebTorrent është plotësisht falas, është burim i hapur dhe përfshin një motor kërkimi torrent që na tregon skedarët që shkarkohen përmes aplikacioneve të përdoruesve. Ticiousrs është në dispozicion për Windows, Mac dhe Linux. Shkarkoni Tribler.

Vuze

Vuze, Klienti i Torrentit

Vuze doli në treg në vitin 2003, dhe me kalimin e viteve, ajo ka përmirësuar jo vetëm ndërfaqen e përdoruesit, por edhe numrin e funksioneve dhe opsioneve që na ofron. Vuze integron a motor kërkimi torrent, ashtu si bën edhe Ticiousrs nëpër të gjitha skedarët që po shpërndahen përmes aplikacionit tuaj.

Vuze nuk është menduar vetëm për të shkarkuar skedarë të mbrojtur nga e drejta e autorit, por gjithashtu gjithashtu na lejon të ndajmë skedarët ligjorë me njerëzit e tjerë përmes bisedës që gjithashtu na ofron aplikacionin, një metodë ideale për të ndarë skedarë të mëdhenj pa pasur nevojë të përdorim rrjetat që na lejojnë të dërgojmë skedarë të mëdhenj.

Vuze është në dispozicion në dy versione, një me reklama që nuk na lejon të luajmë përmbajtjen gjatë kohës që shkarkohet ose na ofron mbrojtje ndaj antivirusit dhe një tjetër me reklama, me çmim 9,99 dollarë, që na ofron këto dy mundësi përveçse na lejon të regjistrojmë skedarët që i shkarkojmë në një DVD.

Vuze është në dispozicion për Windows, Linux dhe Mac. Shkarkoni Vuze.

uTorrent

uTorrent, klient Torrent

Një nga klientët më të njohur në botën e Bitorrent është uTorrent, një nga klientët që na ofron përfitimet më të mira për sa i përket konsumit të burimeve. Aplikacioni zë vetëm 2 MB, kështu që ne mund të marrim një ide për burimet e pakta që mund të zërë në sistemin tonë, kështu që mund të funksionojë në sfond pa e vërejtur në çdo kohë.

Por mbaje dritë nuk do të thotë se nuk na ofron mundësi përshtatjeje, pasi që uTorrent na lejon të menaxhojmë shkarkimet individualisht ose bashkërisht, si dhe na lejon t'i menaxhojmë ato në distancë përmes smartphone-it tonë.

Nëse duam të përfitojmë sa më shumë nga Torrent, të tilla si luajtja e videove të shkarkuara ose luajtja e përmbajtjes gjatë kohës që ato shkarkohen, mbrojtja me një antivirus, lëvizja e skedarëve të shkarkuar në pajisjet e synuara ose nuk ka nevojë për të shkarkuar kode, ne kemi mundësinë për të blerë versionin Pro, e cila ka çmim 22 euro.

Torrent është i disponueshëm për Windows, Linux, Mac dhe Android. Shkarkoni Torrentin.

BitTorrent

BitTorrent, klient Torrent për Windows, Mac dhe Linux

Por nëse çfarë me të vërtetë na pëlqejnë opsionet e konfigurimit të jetë në gjendje të kontrollojë gjatë gjithë kohës sesi shkarkohen skedarët, gjerësia e bandës së përdorur nga aplikacioni, ku ruhen skedarët e përkohshëm dhe skedarët e shkarkuar, sasia e burimeve të sistemit të alokuara për aplikacionin ... Bittorrent është klienti që ju nevojitet.

Bitorrent është një nga klientët më të plotë të torrentit në treg, dhe është i disponueshëm në tre versione, një plotësisht falas dhe funksionon por me reklama, një tjetër pa reklama për $ 4.95 në vit dhe versionin Pro. Versioni Pro, i cili ka një çmim prej 19.95 $ në vit, përveç heqjes së reklamave nga The aplikacioni na ofron një luajtës video të integruar, mbrojtje antivirus, shërbim ndaj klientit, si dhe na lejon të konvertojmë shkarkime që të mund të luhen në çdo pajisje.

Bitorrent është në dispozicion për Windows, Mac dhe Android. Shkarkoni Bitorrent

Për të marrë parasysh

Shumica e klientëve përrua na lejon të konfigurojmë të njëjtat opsione, të paktën më themelore. Në qoftë se nuk duam të bëjmë një përdorim shumë specifik të një klienti torrent, më e mira që mund të bëjmë është të përdorim një falas dhe më pas të përdorim lojtarin VLC, i cili është i njëjtë me klientët e torrentit që na ofrojnë një lojtar të integruar.

Lidhur me mbrojtjen nga virusi, nëse zakonisht përdorni të njëjtën faqe në internet për të shkarkuar torrent, dhe nuk keni pasur ndonjë problem deri më tani për sa i përket infeksioneve, sinqerisht nuk keni nevojë për një program të këtij lloji. Përveç kësaj, komuniteti është tashmë i ngarkuar me eliminimin ose raportimin e skedarëve torrentë që përmbajnë viruse ose që nuk janë ato që tregon emri në të vërtetë.

Klient torrent për Android

Shkarkoni torrente me Android

Edhe pse është e vërtetë që jo vetëm filmat, muzika dhe aplikacionet ndahen përmes rrjetit Bittorrent, megjithëse ato përfaqësojnë 99% të përdorimit të tyre, Bittorrent mund të përdoret gjithashtu për të ndajnë skedarë më të vegjël që nuk mund ta ndajmë përmes postës elektronike. Për këto qëllime, aplikimet për torrent kanë një kuptim.

Aktualisht në treg, ne vetëm mund të gjejmë dy aplikacione Android që na lejojnë të shkarkojmë skedarë torrent nga pajisja jonë mobile e menaxhuar nga Android. Ne po flasim për uTorrent dhe Bittorrent, dy nga klientët më të njohur në desktop dhe më të përdorur për të shkarkuar skedarë torrent. Të dyja janë në dispozicion për shkarkim plotësisht falas përmes lidhjes vijuese.

μTorrent® - shkarkues torrent
μTorrent® - shkarkues torrent

Klient torrent për iPhone

Shkarkoni skedarë torrent me iPhone ose iPad tuaj

Një klient Bittorrent në një pajisje të lëvizshme ka kuptim nëse e përdorim atë për të ndarë skedarët që nuk kanë vend në shërbimin tonë të rregullt të postës, Shërbime që zakonisht nuk na lejojnë të kalojmë 25 MB në bashkëngjitje. Apple ka një zgjidhje perfekte për këtë lloj zgjidhjeje, pasi ngarkon skedarët në iCloud dhe më pas i dërgon një mesazh marrësit me një lidhje për ta shkarkuar.

Por nëse duam të përdorim një klient të rrjetit Bittorrent, në App Store ne nuk mund të gjejmë ndonjë aplikacion zyrtar që na lejon t'i menaxhojmë, pasi ato shkelin udhëzimet e App Store duke ju lejuar të shkarkoni përmbajtje të mbrojtur nga e drejta e autorit. Por nëse pajisja jonë është e prishur nga burgu, ne mund të përdorim aplikacionin iTransmission, një aplikacion i disponueshëm përmes dyqanit të aplikacioneve Cydia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.