Kompanitë «e mashtrimit» në Facebook me të dhëna të audiencës reklamuese

facebook-false-data

Që Facebook është ana e errët e internetit është e qartë, pavarësisht nga fakti se Zuckerberg planifikon të pastrojë imazhin e tij dhe të kompanisë së tij përmes një numri të madh iniciativash bamirësie, realiteti është se pak kompani në botën e internetit dihen që luajnë letra kaq te ndyra. Këtë herë nuk do të flasim për privatësi ose shitje të të dhënave, kësaj here viktimat kanë qenë kompani, të cilat kanë marrë të dhëna të rreme nga shikimi i videove të tyre reklamuese për më shumë se dy vjet. Kjo zbulon një rrjet të rëndësishëm të të dhënave të fryra që synojnë të "kënaqin" syrin e tregtarëve në kompanitë e punësimit.

Ekipi i Fayerwayer i bëri jehonë komplotit të zbuluar nga Wall Street Journal edhe një herë. Dhe a është kjo Facebook ka gënjyer përdoruesit, bizneset dhe palët e interesuara që për dy vjet ata kanë paguar për përmbajtjen e reklamave në formën e videos, pasi që algoritmi i zbulimit të audiencës ishte të paktën i falsifikuar. Ne gjejmë një sistem të ngjashëm me atë të Volkswagen me ndotje, që ofron të dhëna për të mbajtur të lumtur ata që janë përgjegjës për rregullimin e sistemit, ndërsa realiteti ishte mjaft larg nga ai që ishim.

Si funksionoi komploti në Facebook me vizualizimet?

Facebook

Këto lloj problemesh lindin kur ai që po ju shet shërbimin ju shet edhe rezultatet. Algoritmi i Facebook llogarit si "parë" çdo video, koha e riprodhimit e së cilës rezulton në më shumë se tre sekonda. Çelësi është i qartë, në vetëm tre sekonda nuk mund të nxirrni ndonjë përfundim nga një përmbajtje reklamuese, ose markë apo edhe mesazhi që ata duan të dërgojnë. Kështu, se rriti artificialisht riprodhimin mesatar të përdoruesve midis 60% dhe 80%. 

E gjithë kjo ka shumë më shumë kuptim nëse kujtojmë se Facebook ka aktivizuar si parazgjedhje riprodhimi automatik i GJITHA videove në versionin e tij në internet, aplikacionin iOS dhe aplikacionin Android, kështu që shumë prej këtyre videove luhen për më shumë se tre sekonda pa pasur nevojë që përdoruesi i cili është llogaritur si audiencë nga sistemi të mos rregullojë as nxënësin e tij në të, në fakt, ka shumë të ngjarë që ai të ketë kapërcyer ose luhej ndërsa përdoruesi po lexonte përmbajtje të tjera, të tilla si një status në Facebook menjëherë poshtë ose vetëm mbi të. Magjia Potagia, kështu që Facebook u ofron kompanive rezultate spektakolare të marketingut, por ato nuk korrespondojnë me realitetin.

Facebook mbron veten dhe sulmin e specializuar në media

Ikona në Facebook

Facebook nuk ka vonuar shumë për të kënduar "mea culpa" të veçantë, megjithatë, nuk ka ofruar asnjë lloj kënaqësie për përdoruesit e prekur. Ne mund të kuptojmë, nga ana tjetër, mundësinë që kompani të caktuara fillojnë një procedurë ligjore për të kompensuar dëmet e pësuara, megjithatë, ajo mund të jetë joproduktive, për shkak të turpit të përhapur të qenit i mashtruar nga një kompani si Facebook, ose më keq, duke mos vendosur masa për të verifikuar të dhënat e audiencës që ata kishin marrë në dy vitet e fundit.

Të dish se sa kohë shikohet një video është thelbësore për kompanitë që të vendosin ose të mos investojnë reklamat tuaja në këtë rrjet. Por disa firma tashmë kanë filluar të shprehin zemërimin e tyre për këtë rrëmujë: për shembull, multinacionale franceze Publicis Media u ka shkruar klientëve të saj duke ekspozuar problemin, dhe duke marrë parasysh se "raportet dy vjeçare me numra të fryrë është diçka e papranueshme - Ekonomia digjitale

Facebook vazhdon të korrë urrejtje dhe nëse shumica e përdoruesve e kishin fituar tashmë atë (megjithë varësinë nga vazhdimi i përdorimit të rrjetit social), tani ka kthyer markat që reklamohen kundër tij. Sidoqoftë, ne jemi përballur me një marrëdhënie të varësisë reciproke, pasi që shumë kompani kanë Facebook-un si pjesën themelore të përfaqësimit të tyre në rrjete. Ndoshta maksima "kush grabit një hajdut, njëqind vjet falje" mund të zbatohet këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)