Kontrollorët për PC: këshilla për zgjedhjen e modelit më të mirë

kontrollues per pc

Ka shumë lojtarë të PC-ve që i besojnë verbërisht miut dhe tastierës së tyre, por e vërteta është se disa tituj janë menduar të shijohen vetëm me një kontrollues ose tastierë lojërash. Nëse marrim parasysh se shumica e kompjuterëve janë të pajtueshëm me një gamë të gjerë pajisjesh periferike, nuk ka asnjë problem në përdorimin kontrollues për pc, diçka që do ta vlerësojnë veçanërisht ata që vijnë nga bota e video konsolave.

Por duke pasur parasysh një gamë kaq të gjerë opsionesh, është e pashmangshme që të lindin dyshime gjatë zgjedhjes. Në këtë postim ju japim çelësat për të bërë zgjedhjen e duhur dhe paraqesim disa modele kontrolluesish për PC që mund të bëhen aleatët tuaj të mëdhenj në seancat tuaja të trajnimit. lojrave.

Çështje që duhen marrë parasysh përpara se të zgjidhni kontrollet për PC

Duke pranuar që kontrollet e PC janë superiore ndaj kombinimit të miut dhe tastierës për sa i përket ergonomisë dhe komoditetit (edhe pse ka përdorues që nuk janë dakord), kur shkojmë për të blerë një të tillë, nuk duhet të harrojmë një sërë çështjesh. Aspektet për të vlerësuar që duhet të kemi parasysh:

  • Ergonomia dhe dizajni. Forma, madhësia dhe pesha (është mirë që kjo të jetë midis 200 dhe 300 gram) janë çelësi për t'u ndjerë rehat me kontrolluesin, veçanërisht nëse seancat tona të lojërave do të jenë të gjata.
  • Llojet e lojërave që do të luajmë. Paraqitja e butonave në një kontrollues PC mund të jetë optimale për të luajtur lojëra të caktuara dhe mjaft e papërshtatshme për të tjerët. Është një pyetje shumë personale që çdo lojtar duhet të vendosë: të zgjedhë sipas shijeve dhe zakoneve të tij.
  • shkathtësi e mendjes. Nëse do të përdorim kontrolluesin për të luajtur në PC por edhe me konzola, duhet të zgjedhim një model që i plotëson pritshmëritë tona në të gjitha rastet.
  • Wired ose wireless. Kontrollorët Bluetooth me valë janë sigurisht më të përshtatshëm, por vetëm modelet me tela sigurojnë një lidhje pa probleme.
tastierë e heshtur e lojërave
Artikulli i lidhur:
Blerja e një tastierë lojrash të heshtur: çfarë duhet të dini

Kontrollorët më të mirë për PC

Duke marrë si referencë këto aspekte kryesore, le të shohim më poshtë disa nga modelet më të mira të kontrolleve për PC që mund të blejmë. Një përzgjedhje për të gjitha shijet dhe nevojat:

G-Lab K-Pad Thorium

Fillojmë me një model bazë dhe ekonomik, të përballueshëm për çdo xhep: telekomandën G-Lab K-Pad Thorium. Një model ideal për tu shijuar të një eksperience më intensive falë modalitetit të dridhjeve, i cili aktivizohet automatikisht gjatë lojës.

Ky kontrollues, pesha e të cilit është vetëm 284 gram, ka një Dizajn ergonomik i përmirësuar për çdo madhësi dore, 12 butona, këmbëza dhe dy levë reaguese dhe të sakta 360°. Lidhet me kompjuterin me anë të një kablli të gërshetuar 1,8 metra.

Përveç kompjuterit, ne mund ta përdorim atë në platforma të shumta (Playstation 3, kuti Android TV, si dhe tableta dhe telefona inteligjentë Android), megjithëse nuk mbështet konsolat: Xbox 360, Xbox One dhe PS4. As me kompjuterë Mac OS dhe as me pajisje iOS.

Blini kontrolluesin e kompjuterit G-Lab K-Pad Thorium në Amazon.

Diswoo Manette

Një tjetër kontrollues PC i pajtueshëm me konsolën Xbox 360. Diswoo Manette Ai është krijuar për të shijuar plotësisht lojërat kompjuterike më të njohura falë dizajnit të tij me ndjeshmëri të lartë. Ka butona të përgjegjshëm, një levë shumë të saktë dhe një shigjetë me tetë drejtime që ofrojnë reagime të shkëlqyera prekëse.

Ky kontrollues për PC gjithashtu përfshin një modalitet të ddridhje e dyfishtë (të ashtuquajturat gjëmim) dhe një dDizajn ergonomik që garanton një përshtatje totale me dorën e lojtarit. Rehati maksimale që kërkojmë për një seancë loje disa orëshe.

Duhet theksuar gjithashtu se shitet me kabllo të dhënash USB 200 cm për t'u lidhur me kompjuterin. Pesha e saj është 290 gram.

Blej mado për PC Diswo Manette në Amazon.

Logitech F310

Një tjetër propozim interesant për zgjedhjen tonë të tufave për PC: modeli Logitech F310. Është një gamepad shumë i lehtë për t'u konfiguruar dhe që do të jetë i dobishëm për pothuajse çdo lloj loje, nga titujt më klasikë deri tek titujt më modernë.

Me peshë 299 gram, faqosja e butonave ndjek linjën klasike të dizajnit. Ofrohet me tela dhe pa tela. Për më tepër, ai është gjithashtu i pajtueshëm me Mac.Me pak fjalë, një bast ekonomik dhe i sigurt.

Bleni kontrolluesin Logitech F310 PC në Amazon.

EasySMX 2.4G

El EasySMX 2.4G Është një kontrollues cilësor ergonomik me valë. Ka një bateri litium të integruar 600 mAh, e cila na lejon të shijojmë seanca të pandërprera lojrash deri në 14 orë.

Dizajni i këtij kontrolluesi të dritës që peshon 215 gram mendohet të arrijë një përshtatje të përsosur me duart dhe gishtat e lojtarit. Për këtë përdoret doreza jo rrëshqitëse që përmirësojnë qëndrueshmërinë, si dhe një sipërfaqe me teksturë në levë. 

Përveç kësaj, ajo ka një sistem të Dridhje e dyfishtë dhe pajtueshmëri për Steam, PS3, TV BOX dhe Nintendo Switch.

Bleni telekomandën EasySMX 2.4G për PC në Amazon.

MSI Force GC30 V2

Një tjetër kontrollues i shkëlqyer i kompjuterit pa tel (megjithëse e mbështet lidhje me kabllo nëpërmjet një kablloje USB 2.0 2 metra) të pajisur me një bateri litium-jon 600 mAh që garanton deri në 8 orë lojë të vazhdueshme. 

Trajtimi i komandës MSI Force GC30 V2 është shumë fluid, falë mbi të gjitha të tij Shkopa analoge të përmirësuara dhe këmbëza precize që ofrojnë 256 nivele të simulimit të nxitimit. Karakteristika të tjera të dizajnit të tij janë qëndrueshmëria e butonave (sipas prodhuesit, ata kanë një jetë të dobishme prej 2 milion klikime) dhe cMbulesa magnetike të këmbyeshme d-pad.

Përveç kësaj, ajo ka dy Motorë dridhje për të shijuar lojëra me zhytje pothuajse totale.

Bleni kontrolluesin për PC MSI Force GC30 V2 në Amazon.

LojëZot G7

Propozimi ynë i fundit: komanda Loja Sir G7. Një gamepad i plotë prej 488 gramësh dhe dimensionesh të mëdha, i përputhshëm për PC dhe për konsolat Xbox_one dhe Xbox Series X. Vjen me një Kabllo USB-C 3 metra e shkëputshme.

Është e mundur për të lidhur tonë kufjet e preferuara dhe kontrolloni volumin e lojës dhe bisedës zanore pa instaluar ndonjë softuer. Sigurisht, nëse duam një nivel më të lartë personalizimi, ne kemi mundësinë e përdorimit të Softueri GameSir Nexus për të krijuar profile kontrolluesish, për të rregulluar levërat dhe zonën e shkrepjes, për të vendosur llojin e dridhjeve dhe shumë më tepër.

Së fundi, ia vlen të theksohet dizajni i tij i krijuar për rehati maksimale të përdoruesit dhe shkallën më të mirë të luajtshmërisë, me Aktivizuesit e efektit Hall, mikroçelsat dhe përmirësime të tjera.

Bleni kontrolluesin GameSir G7 për PC në Amazon.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.