Krahasimi i çmimeve dhe shërbimeve: Netflix, Amazon Prime, HBO Max dhe Disney +

Rritja e fundit e çmimit në abonimin në Amazon Prime i shtohet asaj të kompanive të tjera në këtë sektor si Netflix, e cila rriti normën e saj këtë vit 2022 dhe Apple Music, e cila gjithashtu sapo ka përditësuar çmimet e saj. Është një kohë e mirë për të hedhur një vështrim prapa dhe për të parë se çfarë ofron çdo abonim dhe nëse ia vlen vërtet.

Këto janë çmimet, funksionalitetet dhe karakteristikat e të gjitha abonimeve të transmetimit, cili është më i miri? Vetëm në këtë mënyrë mund të përfitoni sa më shumë nga shërbimet tuaja dhe të kurseni para me secilën prej tyre, zbuloni me ne.

Amazon Prime: Më i kompletuari

Abonimi në Amazon Prime është pikërisht ai që po bën më shumë bujë, kostoja vjetore e tij është 49,90 euro për planin vjetor ose 3,99 euro për planin mujor. Sidoqoftë, abonimi i Amazon Prime shkon shumë përtej shërbimit audiovizual të transmetimit dhe ofron shumë alternativa të tjera.

 • Transporti falas në Amazon: Do të keni mundësi të shijoni transportin falas brenda 24 orëve për më shumë se dy milionë produkte të disponueshme në Amazon, madje edhe dërgimin në të njëjtën ditë për porositë mbi 29 euro.
 • Prime Video: Përmbajtja në 4K UHD dhe Dolby Atmos, lejon riprodhimin në tre pajisje të njëkohshme.
 • Leximi kryesor: Ju mund të shijoni një katalog të madh librash në formatin Kindle. Një pjesë e mirë e komikeve të Marvel, saga të tilla si Harry Potter dhe shumë libra të tjerë nga autorë të njohur si Pedro Baños, Noa Alférez dhe shumë të tjerë.
 • Muzika Kryeministri: Një ofertë prej dy milionë këngësh të përfshirë me Amazon Prime, një përzgjedhje si paraprake e Amazon Music Unlimited, e cila do të ishte ekuivalenti i vërtetë i Spotify në Amazon.
 • Fotot e Amazon: Ruajtje e pakufizuar e fotove tuaja pa kompresim përmes aplikacioneve.
 • AmazonDrive: Deri në 5 GB hapësirë ​​ruajtëse falas të skedarëve në renë kompjuterike.
 • Twitch Kryeministri: Përmbajtje ekskluzive, video lojëra falas dhe një abonim mujor në çdo kanal.

Pa dyshim, Amazon Prime është abonimi që na ofron më shumë alternativa dhe që ne mund të fitojmë para më lehtë. E gjithë kjo ka një kosto relativisht të ulët nëse e krahasojmë me konkurrencën si Netflix, HBO Max apo Disney + që ofrojnë ekskluzivisht shërbimin e përmbajtjes audiovizive.

Nëse blini rregullisht në Amazon, Duke marrë parasysh koston dhe shpejtësinë e dërgesave, gjëja më e zgjuar do të ishte zgjedhja e Amazon Prime dhe zhvendosja e abonimeve të tjera si ruajtja në cloud drejtpërsëdrejti në alternativat që ofron kompania e Jeff Bezos.

Netflix, më i shtrenjti deri tani

Tani analizojmë Netflix-in, shërbimin që i dha kuptim transmetimit të përmbajtjes audiovizive dhe që ka më shumë ndjekës. Në këtë rast, shërbimet e shtuara janë të pakta, pavarësisht se po sjellin risi si p.sh. video lojëra celulare për abonentët që bazohen në seritë e tyre origjinale.

IPhone i Netflix

Kushtet dhe avantazhet e secilit përdorues do të varen nga lloji i planit që secili ka kontraktuar dhe kjo Do të variojë ndërmjet 7,99 euro në muaj ose 17,99 euro në muaj, në varësi të shijeve dhe nevojave tuaja:

 • Themelore: Për 7,99 euro në muaj mund të luani përmbajtje në një ekran të vetëm, me rezolucion më të vogël se 720p HD.
 • Standardi: Për 12,99 euro në muaj mund të luani përmbajtje në dy ekrane njëkohësisht, në cilësi maksimale 720p HD.
 • Premium: Për 17,99 euro në muaj mund të luani përmbajtje në katër ekrane njëkohësisht, në cilësi 4K HDR.

Të gjitha versionet lejojnë shkarkimin e përmbajtjes.

Duhet të kemi parasysh se riprodhimi i njëkohshëm nuk bazohet në faktin e ndarjes së një llogarie me miqtë, por përkundrazi është krijuar për të luajtur përmbajtjen e përmendur në të njëjtën shtëpi. Per kete arsye kompania ka filluar të kufizojë llogarinë e përdoruesve që ndajnë fjalëkalime në vende të ndryshme gjeografike, diçka që Spotify ka bërë për një kohë të gjatë.

Netflix është një nga shërbimet më të shtrenjta në këtë listë, por deri më tani ka pasur suksese të mëdha si La Casa de Papel apo Stranger Things. Bast mbi cilësinë mbi sasinë, duke ofruar një mori përmbajtjesh origjinale që përditësohen vazhdimisht dhe që për shumë përdorues mjafton për të justifikuar çmimin. Në këtë rast, do të varet nga preferencat e secilit përdorues.

HBO Max: Bast për cilësinë / çmimin

HBO është më i vjetri në ofrimin e përmbajtjes audiovizuale, i lindur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si një shërbim televiziv kabllor, HBO Max mbërriti në Spanjë me një ofertë nisjeje për 4,49 euro në muaj e cila tani është rritur në 8,99 euro në muaj (69,99 euro në vit).

Në këtë mënyrë, HBO Max na lejon të krijojmë profile të personalizuara dhe deri në pesë ekrane njëkohësisht. Ka një konglomerat markash si p.sh Warner Brothers, DC Comics, Cartoon Network dhe të tjera që e bëjnë cilësinë e katalogut të saj shumë të lartë. Sagat si Harry Potter, The Lord of the Rings, The Sopranos, Game of Thrones ose Westworld kanë shumë përmbajtje ekskluzive dhe ekskluzive.

E njëjta gjë ndodh me filmat e publikuar nga WB si Dune ose Fantastic Beasts: Dumbledore's Secrets, të cilët kanë mbërritur shumë shpejt në shërbim.

Disney+: Të luash të sigurt

Së fundi flasim për Disney +, shërbimin e transmetimit Disney që gjithashtu ka pësuar rritje të çmimit. Aktualisht me një kosto prej 8,99 euro në muaj ose 89,90 euro nëse bastojmë në abonimin vjetor. Përmes kësaj pagese ju mund të:

 • Përdorni GroupWatch për të parë seriale ose filma njëkohësisht me miqtë dhe familjen tuaj.
 • Shfaq deri në gjashtë ekrane në të njëjtën kohë.
 • Përmbajtja në rezolucionin UDH Dolby Atmos.
 • Shkarkime për të luajtur jashtë linje.

Thënë kështu, Disney+ përfiton nga ekskluzivitetet Pixar, Marvel, Star Wars dhe një mori përmbajtjesh origjinale të Fox. Në këtë mënyrë, ai pozicionohet si një nga opsionet më të shtrenjta, por edhe si një nga ato që ofron përmbajtje më cilësore. si dhe mundësia për të shijuar njëkohësisht premierat e Disney në kinema.

Këto janë të gjitha alternativat që keni, ne kemi lënë jashtë të tjera si Movistar+ ose Filmin, por kemi dashur të mbledhim ato më të rëndësishmet në mënyrë që të rimendoni sa shpenzoni për abonimet dhe nëse ia vlen vërtet apo jo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.