Si të krijoni llogari në Outlook

Krijoni llogari në Outlook

A ju kujtohet vitet e Messenger? Sigurisht disa mijëvjeçarë Ju nuk e dini se çfarë dua të them duke përdorur thjesht fjalën "Messenger", por vite më parë kishte një par ekselencë që ishte MSN i Microsoft. Gjithashtu shumë vite më parë nga kohërat kur të gjithë kishim një email @hotmail, por nëse ajo fushë specifike nuk ka ndërruar jetë në të njëjtën mënyrë si një nga zëvendësuesit e saj, @live, ajo do të vazhdojë të përfitojë nga tërheqja. Sigurisht, nëse tani duam të kemi një të tillë llogari postare nga Microsoft duhet ta dimë si të krijoni një llogari Outlook.

Duke vazhduar me pak histori, vite më parë, Outlook ishte vegla e postës, kalendarit dhe shënimeve, sikur të ishte një axhendë, që Microsoft përfshiu që para lëshimit të Windows 3.11. Një kohë e gjatë më vonë, mbërritja e Gmail bëri që shumë përdorues të linin mënjanë propozimet e Microsoft dhe të fillonin të përdornin Google, kështu që kompania që Satya Nadella drejton tani vendosi t'u japë atyre një pamje të fytyrës. Rezultati tashmë është i njohur mirë: Skype zëvendësoi Messenger dhe Outlook është "posta e re e nxehtë". Në këtë artikull ne do të shpjegojmë lajmet që Microsoft prezantoi kur bën ndryshimet e fundit dhe më e rëndësishmja, do të mësoni se si të krijoni një llogari në Outlook falas.

Si të krijoni një llogari në Outlook falas

Logjikisht, pasi Hotmail të jetë zhdukur, do të duhet të përdorim shërbimin e ri nga një faqe tjetër në internet. Për të shmangur konfuzionin, unë do të detajoj hapat për tu ndjekur krijoni një llogari në Outlook:

Bëni llogarinë e parashikimit, hapi 1

  1. Ne klikojmë KJO LIDHJE. Si një metodë alternative, në rast se adresa ndryshon, mund të hyni në outlook.com dhe të futni në kutinë e postës.
  2. Vendosëm emrin dhe mbiemrin tonë *.
  3. Nën kutinë "Emri i përdoruesit", klikoni në "Merrni një adresë të re email".
  4. Nëse dëshirojmë, ne ndryshojmë domenin, për të cilin mund të zgjedhim es (nëse e bëni nga Spanja), outlook.com o hotmail.com.
  5. Ne vendosim fjalëkalimin me të cilin do të hyjmë në llogarinë që do të krijojmë, një herë për ta konfiguruar atë dhe një herë tjetër për ta konfirmuar atë.
  6. Ne gjithashtu prezantojmë vendin ose rajonin tonë *, datën e lindjes * dhe gjininë *.

Cakto një llogari alternative në Outlook

  1. Ne gjithashtu do të duhet të konfigurojmë një mënyrë për të rikuperuar fjalëkalimin tonë. Unë rekomandoj të përdorni një adresë email alternative në mënyrë që të mos ju jap numrin tonë të telefonit. Sigurisht, nëse dëshironi të fshini llogarinë ose ta rigjeni atë pasi keni humbur fjalëkalimin tuaj, do të duhet të përdorni një email ose një telefon të vërtetë.

Konfirmoni krijimin e llogarisë Outlook

  1. Tani duhet të konfirmojmë që nuk jemi robot, kështu që do ta shkruajmë tekstin që shohim në imazh në kutinë. Ne kemi mundësinë ta ndryshojmë atë në një tingull nëse është e nevojshme.
  2. Ne mund të lejojmë që ofertat promovuese të na dërgohen, por unë rekomandoj që NUK ta zgjedhni atë kuti. Gjithmonë kam menduar se nëse dua diçka, do të kujdesem ta kërkoj. Unë nuk dua ndonjë postë të pakërkuar.
  3. Ne klikojmë në «Krijo llogari».
  4. Tani klikojmë në kutinë e përbërë nga nëntë kuti dhe pastaj në Outlook.

Krijoni llogari të parashikimeve në Spanjisht

  1. Më në fund, ne tregojmë gjuhën tonë, zonën tonë kohore dhe klikojmë në "Ruaj".

(*) Nuk është e nevojshme të vendosni të dhëna reale.

Siç mund ta shihni, dhe kjo është arsyeja pse unë e quajta Gmail më parë, Ndërfaqja Outlook është përmirësuar shumë në krahasim me Hotmail-in e vjetër dhe është shumë intuitiv. Në anën e majtë kemi Inbox, Spam (i cili madje ka një mundësi për të çabonuar se klientët e tjerë të postës elektronike nuk kanë), Drafts, Artikuj të Dërguar dhe Dosje të Sendeve të Fshira, si dhe Kontaktet Skype. Nëse duam të krijojmë një dosje, kalojmë mbi tekstin "Dosjet", klikojmë në simbolin plus që shfaqet (+) dhe vendosim një emër në kutinë që do të shfaqet poshtë dosjeve ekzistuese. Nga "New", ne mund të krijojmë një email ose, nëse klikojmë në shigjetën e vogël, një ngjarje kalendarike.

Menuja e opsioneve të Outlook

Ndërfaqja e Outlook

Nga menuja e opsioneve Outlok kemi në dispozicion:

  • Update, për të azhurnuar mesazhet.
  • Përgjigje automatike. Në kohën e shkrimit të këtij postimi është çaktivizuar, por do të shërbejë për t'iu përgjigjur email-eve për ne (nuk më pëlqen aspak kjo).
  • Cilësimet e ekranit do të na ndihmojë të konfigurojmë mënyrën sesi duam të shohim kutinë hyrëse.
  • Menaxhoni shtojcat, për të menaxhuar disa shërbime të Microsoft.
  • Konfiguro jashtë linje, për të qenë në gjendje të përdorim pajisjet kur nuk jemi të lidhur në internet.
  • Ndrysho temën, Unë mendoj se kjo është e qartë. Isshtë për të ndryshuar temën e kutisë sonë dhe shërbimeve të tjera.
  • options, për të parë të gjitha opsionet për Outlook dhe shërbimet e tjera të Microsoft. Asgjë në lidhje me llogarinë e Microsoft nuk është konfiguruar nga këtu.

Ndryshoni foton e profilit në opinion

Nëse ajo që duam është të ndryshojmë imazhin e profilit tonë, do të duhet të klikojmë në ikonën lart djathtas, të zgjedhim «Redakto profilin» dhe pastaj të klikojmë te Ndrysho imazhin, nga ku mund të zgjedhim foton tonë dhe ta ngarkojmë atë.

Si të fshini një llogari Outlook

Nëse, për çfarëdo arsye, vendosni se nuk dëshironi të përdorni më llogarinë tuaj Outlook, do të duhet të mbyllni të gjithë llogarinë, kështu që tani ne nuk do të jemi në gjendje të përdorim asnjë nga shërbimet e Microsoft nga ajo llogari. Nëse është ajo që dëshironi, do të duhet të ndiqni këto hapa.

  1. Le të shkojmë në lidhjen për Mbyll llogari.
  2. Nëse na kërkohet të regjistrohemi ose të verifikojmë llogarinë tonë, ne ndjekim udhëzimet.

Mbrojtja e llogarisë Outlook

  1. Ai do të na kërkojë të provojmë se jemi ne. Nëse vendosim një email, duhet të tregojmë se cilën email dytësor konfigurojmë. Nëse do të ishte një telefon, ne do t'ju tregojmë dhe ata do të na dërgojnë kodin me telefon.

Vendosni kodin e sigurisë në Outlook

  1. Hapi tjetër do të jetë të kontrollojmë atë që ata na kanë dërguar dhe të fusin kodin (gjë që nuk mund ta bëj sepse llogaria e postës elektronike që kisha konfiguruar për këtë udhëzues ishte e gabuar. Gjërat "nga direkt".)
  2. Në listën zbritëse "Zgjidh një arsye", ne zgjedhim një arsye pse duam të mbyllim llogarinë. Nëse nuk duam të humbasim kohë, mund të zgjedhim një rastësisht.
  3. Më në fund, do të na çojë në një dritare të re në të cilën do të duhet të konfirmojmë se duam të fshijmë llogarinë tonë duke klikuar në "Shëno llogarinë për t'u mbyllur".

A keni pasur ndonjë pyetje në lidhje me si të krijoni një llogari Outlook?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   krijues javier zambrano dijo

    e dua muzikën

bool (e vërtetë)