Si të krijoni një dokument PDF

pdf

Formati i skedarit PDF është bërë një standard brenda teknologjisë, si dhe JPG, PNG, DOC, DMG, EXE ..., duke qenë praktikisht formati i vetëm që përdoret kur dërgoni dokumente në mënyrë elektronike. Akronimi i PDF qëndron për Portable Document Format, ai u krijua fillimisht nga Adobe Systems (i njëjti krijues i Photoshop) për t'u bërë një format i hapur në 2008.

Ky lloj skedari përmban çdo lloj informacioni, qoftë ai tekst, imazhe, grafikë, tinguj dhe madje video. Tani që e kemi të qartë që PDF është një format skedari, duhet të dimë se si mund ta krijojmë atë. Nëse doni ta dini si të krijoni një dokument PDF në një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë, më poshtë ju tregojmë të gjitha hapat që duhet të ndiqni.

Pavarësisht se ishte një format i hapur për më shumë se një dekadë, nuk ka kaluar afërsisht 5 vjet, kur të gjithë sistemet operative dhe shfletuesit kanë ofruar pajtueshmëri vendase me këtë format, pasi më parë ne ishim të detyruar të shkarkonim aplikacionin zyrtar nga Adobe, ose nga palë të treta, për të qenë në gjendje t'i lexojmë ato.

Ne gjithashtu u detyruam të shkarkonim aplikacione të palëve të treta në mënyrë që të krijonim këto lloj dokumentesh. Për fat të mirë, me kalimin e viteve, zhvilluesit kryesorë të sistemeve operative dhe aplikacioneve kanë integruar në aplikacionet e tyre mundësinë e krijoni dokumente në këtë format natyrshëm.

Pasi të kemi krijuar skedarin në këtë format, varësisht nga aplikacioni që kemi përdorur për ta krijuar, mund të bllokojmë ose zhbllokoni një skedar PDF duke shtuar një sërë mbrojtjesh në mënyrë që të mos modifikohet pa lejen e pronarit ose në mënyrë që palët e treta që nuk mund të hyjnë në përmbajtje pa ditur fjalëkalimin.

Krijoni dokumente PDF në Windows

Microsoft u përpoq ta bënte formatin e vet XPS një standard industrie në të njëjtën kohë me Adobe me PDF, por siç e shpjegova më lart, mund të mbetej vetëm një dhe kjo ishte ajo e krijuar nga Adobe, edhe pse formati XPS i ofruar nga Microsoft, ofronte një shkallë më të lartë të kompresimit të skedarit, një problem që ne jemi kur bëhet fjalë për krijimin e skedarëve në format PDF kur bëhet fjalë për imazhe.

Metoda më e lehtë për të qenë në gjendje të krijoni një PDF nga një skedar është përmes shtypjes. Windows 10, instalon si parazgjedhje një printer me emrin Microsoft Print në PDF, një printer që, siç tregon emri i tij, na lejon të shtypim / konvertojmë një dokument në PDF në një mënyrë të thjeshtë dhe të shpejtë.

Krijoni një dokument PDF në Windows

Së pari, për të krijuar dokumentin në formatin PDF duhet të kemi instaluar aplikacionin me të cilin është krijuar dokumentiQoftë Word, Excel, PowerPoint për dokumente apo një shikues imazhesh i pajtueshëm me atë format për fotografi. Tjetra, thjesht duhet të klikojmë në opsionin Print dhe të zgjedhim printerin Microsoft Print në PDF

Pasi të kemi zgjedhur printerin, duhet vetëm të klikojmë në Print dhe zgjedhim direktorinë ku duam ta ruajmë skedarin që do të krijojmë në formatin PDF dhe klikojmë në Ruaj. Lehtë apo jo?

Krijoni dokumente PDF në Mac

Krijimi i një dokumenti PDF në Mac është një proces i ndryshëm nga sa mund ta gjejmë në Windows, pasi skedari nuk konvertohet përmes një printeri. Edhe pse procesi nuk është i komplikuar, varet nga lloji i skedarit që duam të konvertojmë. Nëse bëhet fjalë për imazhe, nuk ka asnjë problem pasi që ky proces mund të bëhet direkt nga aplikacioni Paraqitje, aplikacioni vendas macOS me të cilin mund të bëjmë pothuajse gjithçka.

Krijoni dokumente PDF në Mac

Nëse duam t'i kthejmë fotografitë / imazhet në formatin PDF, duhet ta bëjmë këtë hapni ato me aplikacionin Preview, të gjithë së bashku, pasi përndryshe do të krijohet një skedar i vetëm PDF për secilin imazh në vend që t'i grupojë të gjithë në të njëjtën skedar. Preview është aplikacioni i paracaktuar për të hapur imazhe në macOS, kështu që thjesht duhet të klikoni në ndonjë skedar imazhi për ta ekzekutuar.

 • Pasi të kemi hapur imazhet në aplikacionin Preview, thjesht duhet të klikojmë Skedar> Eksporto si PDF
 • atëherë zgjedhim dosjen ku duam ta ruajmë skedarin që rezulton nga konvertimi dhe klikoni në Ruaj.

Krijoni një dokument PDF në iOS

Platforma mobile e Apple, iOS, gjithashtu na lejon të krijojmë dokumente në format PDF, megjithëse varet nga aplikacioni që përdorim për ta bërë atë. Për të krijuar dokumente teksti, fletëllogaritëse ose prezantime, aplikacioni me të cilin e hapim duhet të jetë i pajtueshëm me teknologjinë AirPrint. Nëse po, kur klikojmë në opsionin Print, Kjo do të na lejojë të ruajmë dokumentin në formatin PDF.

Krijoni dokumente PDF në iOS

Nëse nuk e mbështesni teknologjinë AirPrint, ne do të duhet të përdorim aplikacione të palëve të treta. Një nga më të mirat që mund të gjejmë në App Store është Lexoni Printerin Pro. Pasi ta kemi instaluar, thjesht duhet të klikojmë në butonin Share të aplikacionit në të cilin jemi dhe të zgjedhim shtesën me të njëjtin emër.

Nëse kemi një printer të pajtueshëm me AirPrint, ky do të tregohet së bashku me atë të instaluar nga aplikacioni që na lejon të krijojmë dokumente në formatin PDF.

Nga Safari për iOS, ne mund të kursejmë ruani përmbajtjen e shfaqur në shfletuesin në formatin PDF vendas dhe pa pasur nevojë të përdorni aplikacione të palëve të treta.

Readdle Printer Pro (Lidhja e AppStore)
Lexoni Printerin Pro6,99 €

Krijoni një dokument PDF në Android

Krijoni dokument PDF në Android

Android na lejon të krijojmë një skedar PDF nga çdo aplikacion pa pasur nevojë të përdorim aplikacione të palëve të treta, edhe pse si zakonisht, mund t'i gjejmë në Play Store. Procesi për të kthyer një skedar në format PDF është shumë i thjeshtë, ne vetëm duhet të ndjekim këto hapa:

 • Së pari, pasi të kemi hapur aplikacionin, klikoni në opsionin pjesë.
 • Tjetra, klikoni në shtyp.
 • Tjetra, klikoni në Zgjidh printerin dhe vendosni Ruaje në PDF si printer.

Krijoni një dokument PDF Word, Excel dhe PowerPoint

Krijoni dokument PDF në Word, Excel ose PowerPoint

Nëse ajo që duam është të konvertojmë një dokument teksti, fletëllogaritëse ose prezantim të krijuar nga disa prej aplikacioneve që janë pjesë e Office, nuk është e nevojshme të drejtohemi tek aplikacionet e palëve të treta dhe nuk ka rëndësi saktësisht sistemi operativ në të cilin ndodhemi krijimin ose hapjen e dokumentit, pasi të gjithë ata, si Word ashtu edhe Excel dhe PowerPoint, na e lejojnë këtë krijoni dokumente në formatin PDF nga aplikacioni i aplikimit duke ndjekur këto hapa:

Për ta ruajtur dokumentin në formatin PDF, duhet vetëm të klikojmë Skedar> Ruaj si dhe në formatin File zgjidhni PDF, ne vendosim dosjen ku duam ta ruajmë atë dhe klikojmë në Export.

Krijoni një dokument Faqesh, Numrash ose Kryesor në PDF

Krijoni një dokument Faqesh, Numrash ose Kryesore në PDF

Ashtu si me paketën Office, nëse duam të krijojmë një dokument në Pages, Numrat ose Kryesore për ta kthyer më vonë në PDF, ne mund ta bëjmë atë direkt nga vetë aplikacioni. Thjesht duhet të hapim dokumentin në fjalë. Pastaj kliko në Eksporto në> PDF dhe ne vendosim shtegun ku duam ta ruajmë skedarin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.