Amazon Fire TV Cube, e gjithë fuqia në televizionin tuaj [Analiza]

Amazon vazhdon të vërë bast shumë në gamën e saj Fire TV, ndërsa vetëm disa ditë më parë po flisnim për Fire TV Stick (2020) Sapo u lansua nga kompania Jeff Bezos ', ne jemi këtu sot me alternativën' high-end '. Ai që pozicionohet si rivali i Apple TV në një treg të dominuar nga kompania e mollës së kafshuar, qendrat multimediale me performancë të lartë.

Amazon Fire TV Cube arrin në Spanjë, një qendër multimedia 4K HDR që do të sigurojë funksione që ju nuk i besoni televizionit tuaj. Qëndroni me ne dhe zbuloni se si Amazon Fire TV Cube mund të vijë në shtëpinë tuaj dhe të dominojë dhomën e ndenjes.

Në videon që ne kemi lënë në krye ju do të jeni në gjendje t'i hidhni një sy unboxing të këtij Kubi Fire TV dhe aksesorëve të tij. Për më tepër, ju mund të ndihmoni që komuniteti i Gadget Actualidad të vazhdojë të rritet me butonin Like dhe të regjistroheni.

 • Blej Amazon Fire TV Cube> LINK

Materialet dhe dizajni

Ndryshe nga diapazoni i ri i Echo, ky Zjarr është jashtëzakonisht me kënd dhe agresiv, ai ka një formë të thjeshtë kubi me një LED në krye si tregues i aktivitetit si për Alexa ashtu edhe për pjesën tjetër të funksioneve të saj.

Ne kemi katër butona kryesore në krye që shërbejnë për të heshtur mikrofonët, për të thirrur Alexa, për të ngritur dhe ulur volumin. Ne nuk gjetëm asnjë alternativë ngjyrash, e zeza është mbizotëruese në këtë produkt Amazon që ka një bazë jo-rrëshqitëse në pjesën e poshtme dhe që për shkak të zhurmës së saj të vogël është tërheqëse për çdo zbukurim.

Shtë në pjesën e prapme ku kemi një port microUSB, un port për kontroll përmes IR, një port HDMI dhe portin e të ushqyerit. Lidhur me masat që kemi 86 x 86 x 74 milimetra për një peshë totale prej 456 gram.

Një bast i qartë minimalist nga Amazon që ka qenë mjaft interesant për ne. Shtë ndërtuar në "piano black", të cilën ose e doni ose e urreni. Trueshtë e vërtetë që është vizualisht tërheqëse, por ka mundësi për të grumbulluar pluhur ose për t'u gërvishtur, megjithatë, për shkak të pozicionit të tij, ne vështirë se do të ndërveprojmë me të deri në atë pikë.

Karakteristikat teknike

Ne përqendrohemi në zorrët e këtij Amazon Fire TV Cube, i cili ka një procesor Hexa-Core (Quad-Core 2,2 GHz maksimumi dhe Dual-Core 1,9 GHz maksimumi) prej të cilave nuk e njohim prodhuesin. Po ne e dimë nga GPU, në këtë rast ARM Mali G52-MP2 (3EE), 800 MHz.

Sa i përket RAM, ne do të kemi 2 GB (dy herë më shumë se vëllai i saj i vogël Fire TV Stick) dhe 16 GB hapësirë ​​ruajtëse totale (gjithashtu dyfisho atë të pjesës tjetër të pajisjeve në interval). Ndoshta inferior në seksionin teknik ndaj pajisjeve të tjera të konkursit, por i përfituar qartë nga sistemi i tij operativ i personalizuar.

Kemi antenë me bandë të dyfishtë WiFi dhe MIMO gjë që e bën atë të përputhshme me të dy rrjetet 2,4 GHz dhe 5 GHz. Bluetooth, Ne kemi versionin 5.0 për transferime standarde dhe Bluetooth Low Energy për të bashkëvepruar me pajisje të tilla si telekomanda.

Një avantazh i këtij Cube Amazon Fire TV është se ai ka një altoparlant i integruar 40 mm kështu që ne mund të bashkëveprojmë me Alexa edhe kur televizori është i fikur. Do të japë përgjigje për sa kohë që nuk kemi mikrofonët e tij të integruar të heshtur.

Projektuar për argëtim

Ky Amazon Fire TV Cube ka të gjitha pjesët teknike që mund të na mungojnë. Në nivelin e imazhit që do të kemi Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+ dhe Dolby Atmos, të cilat do të na lejojnë të përfitojmë nga tingulli 7.1 rrethues përmes portës HDMI.

Lidhur me rezolucionin e imazhit, pa kufizime do të jemi në gjendje të arrijmë UDH 4K me një shpejtësi maksimale prej 60 FPS. Kjo nuk do të thotë që ne vërtet do të jemi në gjendje të shijojmë pjesën tjetër të përmbajtjes në rezolucione të tjera që jemi në gjendje të riprodhojmë, siç është rasti me aplikacionin HBO.

Rezultati në testet tona me ofruesit kryesorë të përmbajtjes audiovizive ka qenë i favorshëm. Netflix arrin nivele të rezolucionit 4K HDR pa probleme dhe siç kemi parë duke ofruar rezultate pak më të mprehta sesa përmes sistemeve të tjera të tilla si Samsung TV (Tizen OS).

Sistemi operativ vetanak dhe i personalizuar e ndihmon atë shumë. Funksionon pak më shpejt se pjesa tjetër e intervalit Fire, madje edhe me aplikacione vërtet të rënda si Movistar + që tentojnë të tregojnë mete në të gjitha platformat. Përvoja jonë e përgjithshme ka qenë jashtëzakonisht e mirë.

Një kontrollues që t’i dominojë të gjithë

Epiqendra e pajisjes është komanda, mënyra jonë për ta kontaktuar atë. Në këtë rast, vini bast në kontrollin e zërit Alexa që tashmë kemi qenë në gjendje të përdorim në pajisje të tjera dhe që është rritur si në funksionalitete ashtu edhe në butona. Sidoqoftë, ne do të jemi në gjendje të përdorim Fire TV Cube edhe me telekomandën e TV përmes HDMI.

Kjo komandë e re na lejon të fikim televizorin direkt pa e fikur Kubin e TV të Zjarrit konfliktohet drejtpërdrejt me disa televizione siç është ai i Samsung, pasi këta drejtojnë direkt HUB-in e tyre sa herë që e fikim dhe ndezim, ose për shembull butoni «Home» nuk përgjigjet sipas pritjeve pasi bashkëveprimet nuk janë të njëjta.

Nga ana e saj, kontrolli vazhdon të ofrojë ndjesi të hidhura që nga mbarimi i tij dhe rruga e butonave nuk është ajo që mund të prisni nga një produkt mbi njëqind euro. Kjo drejtpërdrejt bie ndesh me, për shembull, kontrollet e nivelit të mesëm dhe të nivelit të lartë nga Samsung ose LG dhe prodhon një ndjesi të çuditshme për ndryshimin.

Ka alternativa dhe ka mundësi personalizimi, por nga këndvështrimi im komanda është relativisht e papërmirësueshme.

Ju mund të bëni me të Amazon Fire TV Cube nga 119 euro në Amazon (link)Në videon në krye do të mund të shihni konfigurimin e saj të thjeshtë dhe performancën e jashtëzakonshme që ofron. Pa dyshim, ky Kub Fire TV është mbjellë si një alternativë serioze ndaj Apple TV dhe ka arritur në tregun Spanjoll.

Fire TV Cube
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
119
 • 80%

 • Fire TV Cube
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • Conectividad
  Redaktori: 70%
 • Sistemit operativ
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Dizajn kompakt dhe minimalist
 • Lehtësia e përdorimit dhe kopshti i shkëlqyeshëm i zbatimit
 • Një çmim që rivalizon drejtpërdrejt konkurrencën

Contras

 • Kontrolli lë ndjesi të hidhura
 • Një port USB është i disponueshëm për të lidhur aksesorët

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.