Kujtime USB dhe microSD për të gjitha përdorimet e Kioxia [SHQYRTIM]

Zgjidhjet e magazinimit janë rritur në mënyrë të jashtëzakonshme, veçanërisht nëse marrim parasysh nevojat e përdoruesve dhe aftësitë e skedarëve të rinj multimedial me rezolucion 4K që janë gjithnjë e më të popullarizuara. Kjo është arsyeja pse marka e njohur Kioxia ka vendosur të rinovojë gamën e saj të kartave microSD dhe USB stickave.

Sot kemi në tryezën e provës memorjen USB U365 dhe kartën microSD Exceria 128 GB nga Kioxia. Zbuloni performancën e tij dhe cilat janë aftësitë e tij ideale për të kryer detyra regjistrimi, ruajtjeje dhe rishikimi, duke përmirësuar kështu mënyrën e krijimit dhe konsumimit të përmbajtjes.

365 GB TransMemory U128

Në këtë rast ne fillojmë me kujtesën USB Kioxia 128 GB. Lansimi i fundit i markës ofrohet në kapacitete prej 32/64/128 dhe 256 GB. Përdorimi ideal i tij është ai i transferimit të të dhënave dhe ka teknologji USB. 3.2 Gjeneral 1

  • madhësia: 55,0 x 21,4 x 8,5 mm
  • pesha: 9 gram

Ka një skedë rrëshqitëse që do të na lejojë të ruajmë USB-në dhe kështu të mbrojmë fundin për të përmirësuar qëndrueshmërinë e produktit. Siç pritej, ne kemi pajtueshmëri me Windows 8 e tutje dhe macOS X 10.11 e tutje.

Si avantazh, produktet e Kioxia të gjitha kanë një garanci pesë-vjeçare. Isshtë bërë prej plastike të zezë të përqendruar qartë në qëndrueshmëri. Në testet tona kemi marrë një performancë prej rreth 30 MB / s të të shkruarit dhe rreth 180 MB / s të leximit, diçka mbi të dhënat e ofruara nga marka, e cila siguron të paktën 150 MB / s.

Në këtë mënyrë, bëhet një produkt ideal për të transferuar kopjet tona rezervë ose për të pasur një ruajtje dytësore masive në PC ose Mac. Ne kemi analizuar personalisht përdorimin që transferon filma 4K HDR, duke na lejuar të transmetojmë video në këto cilësi deri në një maksimum prej 30 FPS, kështu që shfaqet si një mundësi e gjithanshme dhe interesante. Çmimi i tij do të lëvizë ndërmjet 20 dhe 30 € në varësi të pikës së shitjes deri në 256 GB.

Exceria microSDXC UHS-I 128 GB

Tani u drejtohemi kartave microSD, posaçërisht modelit 128 GB të gamës së tij të njohur Exceria që tregohet me jeshile. Siç kemi thënë më parë, ne kemi një produkt microSDXC I të Klasit 10 U3 (V30) veçanërisht të përqendruar në regjistrimin dhe riprodhimi i videos në rezolucion 4K siç pritej. Prandaj, tregohet si një produkt i rekomanduar për telefona mobil të nivelit të lartë ose kamera regjistrimi dhe fotografie.

Në këtë rast, analizat e kryera kanë dhënë rezultate identike me ato të reklamuara nga marka, duke arritur 85 MB / s shkrim dhe 100 MB / s lexim. Kjo është veçanërisht e dobishme kur bëhet fjalë për ritransmetimin e të dhënave që po kapim në kohë reale, si regjistrimi ashtu edhe riprodhimi ka qenë i favorshëm. Në testet tona kemi përdorur një Dashcam që regjistron në 1080p në 60FPS dhe nuk kemi gjetur ndonjë problem. Ne gjithashtu kemi përfituar nga Kamera Xiaomi Mi Action 4K dhe ajo ka përmbushur me sukses të dhënat e ofruara nga Kioxia në portalin e saj të internetit në lidhje me leximin dhe shkrimin.

Në total ne do të jemi në gjendje të ruajmë rreth 38500 fotografi, rreth 1490 minuta regjistrim në rezolucion Regjistrim i plotë HD ose 314 minuta regjistrim 4K. Si detaj, kjo kartelë është e përputhshme me të gjitha produktet Android, ka imunitet ESD, është i papërshkueshëm nga uji dhe rezistent ndaj rrezeve X (nuk do të prishet kur analizohet me këtë teknologji). Në të njëjtën mënyrë, ajo ka parandalimin e mbinxehjes për të shmangur humbjen e të dhënave tuaja për shkak të një gabimi të temperaturës dhe është rezistent ndaj goditjeve.

kapacitet HD (12 Mbps) HD (17 Mbps) HD e plotë (21 Mbps) 4K (100 Mbps)
256 GB 2620 1850 1490 314
128 GB 1310 920 740 157
64 GB 650 460 370 78
32 GB 320 230 180 -

karakteristika BiCS Flash e cila garanton qëndrueshmërinë e saj në kamerat e vëzhgimit dhe kamerat që janë duke regjistruar dhe fshirë vazhdimisht përmbajtjen e hapësirës ruajtëse, një mundësi e mirë për të krijuar një post sigurie autonome.

Si në rastet e mëparshme, Kioxia ofron këtë microSD në ruajtjen e 32/64/125 dhe 256 GB në total, duke qenë në përputhje me pajisjet e vjetra FAT32.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)