10 këshilla për të kursyer jetën e baterisë në Apple Watch

Aplikimet

El Apple Rights Watch Undshtë padyshim një nga pajisjet kryesore të asaj që kemi në vitin 2015, e cila ka arritur shifra të mëdha të shitjeve në treg dhe gjithashtu ka arritur të kënaqë shumicën e përdoruesve që kanë blerë një të tillë. Sipas disa studimeve të kryera, deri në 97% e përdoruesve që kanë blerë një nga orët inteligjente të Apple janë të kënaqur me blerjen e tyre.

megjithatë Kënaqësia e gjerë nuk ka çuar në probleme të baterisë së autonomisë që kanë ndodhur në të gjitha pajisjet e këtij lloji. pasi jo shumë kohë më parë ata dolën në treg. Ashtu si pajisjet mobile, është e nevojshme t'i karikoni ato pothuajse në të gjitha rastet, megjithëse varet nga përdorimi, në baza ditore, diçka që nuk i pëlqen pothuajse askujt.

Përveç kësaj, në disa raste, jeta e baterisë së Apple Watch nuk e lejon atë të "mbijetojë" deri në fund të ditës, kështu që sot ne kemi dashur të krijojmë këtë listë me 10 këshilla me të cilat mund të kurseni jetën e baterisë në Apple tuaj Shikojeni dhe kështu zgjerojeni atë kryesisht autonominë e tyre.

Nëse keni një orë inteligjente Apple dhe bateria nuk arrin në fund të ditës ose nuk zgjat atë që prisnit, rishikoni këshillat që do të gjeni më poshtë sepse ndoshta zbatimi i disa prej tyre do të zgjidhë problemet tuaja dhe ato të pajisjes tuaj.

Kufizo njoftimet

Orët inteligjente lejojnë ndër shumë gjëra të tjera merrni njoftime nga pajisja jonë mobile menjëherë, dhe madje përgjigjuni atyre. Për fat të keq kjo konsumon një sasi të madhe të baterisë, veçanërisht nëse kemi shumë aplikacione të konfiguruara në orën tonë inteligjente në mënyrë që ato të mos njoftohen.

WhatsApp, Telegram, Twitter ose Facebook janë vetëm disa nga shumë aplikacione nga të cilat mund të merrni njoftime. Sa herë që marrim një njoftim, ekrani Apple Watch ndizet dhe përdoret Bluetooth, gjë që ndikon në baterinë.

Për të kursyer baterinë dhe për të zgjatur autonominë e pajisjes sonë konfiguroni vetëm aplikacionet thelbësore nga të cilat dëshironi të merrni njoftime.

Rinisni Apple Watch çdo kaq shpesh

Rinisja e një pajisje teknologjike është diçka që shumë ekspertë zakonisht rekomandojnë për të zgjidhur shumë probleme që mund të dalin, përfshirë konsumin e tepërt të baterisë. Në Apple Watch ndodh saktësisht e njëjta gjë dhe është që rindezja e pajisjes mund të zgjidhë disa probleme.

Dhe është që kur të rindizni ose madje edhe të fikni orën inteligjente, të gjitha proceset e ekzekutimit mbyllen dhe fillojnë përsëri. Në rast se njëri prej tyre po punon gabimisht dhe për shembull harxhon më shumë bateri sesa është e nevojshme, kjo do të na lejojë të rrisim autonominë.

Nëse keni një Apple Watch, rifilloni atë çdo herë kaq shpesh dhe kjo mund t'ju largojë nga një problem i pakëndshëm, që lidhet me baterinë ose diçka tjetër. Mos harroni se për ta rindezur atë thjesht duhet të shtypni dhe mbani kurorën dixhitale dhe butonin anësor derisa ekrani të erret.

Instaloni vetëm aplikacionet thelbësore

mollë

Inevshtë e pashmangshme të instaloni një numër të madh të aplikacioneve në smartphone ose orë inteligjente, të cilat zakonisht nuk i përdorim më pas dhe që i lëmë atje pa përfituar prej tyre. Në disa raste, këto aplikacione mund të vazhdojnë të punojnë në sfond, duke marrë burime dhe gjithashtu duke humbur baterinë.

Këshilla jonë është të instaloni vetëm aplikacionet thelbësore në Apple Watch për të kursyer bateri dhe burime. Ne e dimë që instalimi i aplikacioneve dhe më shumë aplikacioneve është pothuajse i pashmangshëm, por përpiquni të kontrolloni veten dhe me to do t’i bëni një favor baterisë së pajisjes suaj. Kjo këshillë mund të përdoret gjithashtu për iPhone tuaj dhe në përgjithësi për çdo pajisje.

Ndaloni aplikacionet që mendoni se konsumojnë shumë

Zakonisht nuk është shumë normale që një aplikacion të konsumojë shumë bateri në Apple Watch, por Nëse vini re se pasi të keni azhurnuar një aplikacion, ajo harxhon shumë bateri, një ide e mirë mund të jetë ta ndaloni atë për të shmangur konsumimin e baterisë. Mund të konsideroni edhe çinstalimin plotësisht dhe zëvendësimin e tij me një tjetër.

Sigurisht, mbani në mend se kjo nuk është shumë normale dhe vetëm në raste të izoluara një aplikacion konsumon bateri në doza të mëdha.

Vishni një WatchFace të zezë ose të paktën një ngjyrë të errët

Ekrani i Apple Watch ynë është OLED, një lloj ekrani që ka nevojë për më shumë energji për të treguar ngjyra të lehta sesa ato të errëta. Prandaj, nëse doni të zgjeroni autonominë e pajisjes tuaj duhet të vendosni një orë shikimi të zezë ose të paktën të errët.

Nëse nuk ju intereson autonomia e orës suaj inteligjente Apple, vendosni faqen e shikimit që dëshironi dhe shijojeni atë edhe nëse nuk harroni të monitoroni baterinë tuaj dhe gjithmonë mbani një vend të dukshëm për të ngarkuar orën tuaj inteligjente.

Mickey është i bukur por ai ha bateri

Apple Rights Watch

Shumica e orëve inteligjente në treg ju lejojnë të vendosni sfonde të animuara si fytyra e orës, në rastin e Apple Watch nuk është ndryshe dhe për shembull ne mund ta vendosim Mickey në lëvizje për të na treguar kohën. Këto sfonde të animuara konsumojnë një sasi të madhe të baterisë në shumicën e rasteve, kështu që rekomandimi ynë nëse dëshironi të zgjasni jetën e pajisjes suaj është t'i fshini ato.

Për të qenë në gjendje të çaktivizoni lëvizjen dhe animacionet e Apple Watch, do të shihni hyrjen nga aplikacioni Apple Watch në iPhone në opsionin e Përgjithshëm dhe më pas në Accessibility ku duhet të aktivizoni opsionet "Ulja e lëvizjes" dhe "Ulja e transparencës" .

Çaktivizoni opsionin "ngrini dore"

Apple Watch na ofron mundësinë që ekrani i tij të ndizet sa herë që ngremë dore. Kjo do të thotë që sa herë që ngremë dore për të parë orën, ekrani i saj ndizet para se ta shikojmë, diçka pa dyshim shumë e rehatshme. Problemi është se sa herë që ngremë kyçin, për të bërë gjithçka që ekrani ndizet me humbjen pasuese të baterisë.

Nëse nuk doni të shihni se si po tretet bateria juaj në një mënyrë të padobishme, çaktivizoni opsionin "ngrini dore". Ju do të vini re shpejt se si zgjatet autonomia e Apple Watch tuaj, megjithëse kjo ndodh nëse ekrani i orës suaj nuk do të ndizet vetëm duke e ngritur atë.

Përdorni modalitetin "Mos shqetëso"

El Modaliteti "Mos shqetëso" i Apple Watch Ashtu si në iPhone, ajo lejon që pajisja të funksionojë në një mënyrë normale, megjithëse sa herë që marrim një njoftim ekrani nuk do të ndizet, nuk do të tingëllojë ose dridhet me kursimin e qartë të baterisë.

Nëse, për shembull, Apple Watch ka pak bateri, aktivizimi i kësaj mode mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për të zgjatur autonominë me kalimin e kohës.

Modaliteti i aeroplanit, aleati juaj i madh në momente kritike

Modaliteti i aeroplanit lë Apple Watch pothuajse si një orë normale pa mundësinë e kryerjes së ndonjë veprimi që kërkon WiFi ose Bluetooth. Kjo do të thotë që ne mund të vazhdojmë të bëjmë disa gjëra në orën tonë inteligjente, edhe pse jo plotësisht siç do të ndodhte nëse nuk do ta aktivizonim këtë mënyrë.

Aktivizoni mënyrën e kursimit të energjisë

Gjithnjë e më shumë pajisje përfshijnë a mënyra e kursimit të energjisë dhe Apple Watch sigurisht që edhe na e ofron. Kjo mënyrë na lejon, për shembull, të arrijmë në fund të ditës nëse kemi pak bateri dhe ora inteligjente që aktivizon këtë mënyrë do të jetë vetëm çdo orë.

Siç themi gjithmonë, këto janë vetëm 10 këshilla nga shumë që me siguri ekzistojnë për të kursyer baterinë në Apple Watch. Gjithashtu, si gjithmonë, ne do të dëshironim të na thoni se çfarë këshille na ka lënë ose çfarë përdorni në përpjekje për të zgjeruar autonominë e orës suaj inteligjente nga kompania me bazë në Cupertino.

A keni vërejtur një jetëgjatësi shumë të kufizuar të baterisë në Apple Watch tuaj?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.