Pse të blini një celular me një stilolaps si TCL Stylus 5G?

Ky model ka më shumë se 8 muaj në treg, por mund ta merrni për rreth 200 euro.

Në botën e telefonave me stilolaps, saktësia dhe komoditeti bashkohen për të ofruar telefona inteligjentë me një përvojë unike. Nëse po mendoni të blini një celular me laps, TCL Stylus 5G mund të jetë modeli që po kërkoni.

Ky model ka më shumë se 8 muaj që është në treg, por gjithsesi mund ta merrni për afërsisht 200 euro. Specifikimet e tij teknike dhe veçoritë e tij më të spikatura ju sjellin një celular që mund të funksionojë që të qëndroni të lidhur dhe të argëtoheni.

Megjithatë, në këtë artikull ne ju tregojmë të gjitha informacionet që ju nevojiten për një vendim dhe për të blerë këtë celular. Pra, lexoni dhe zbuloni gjithçka që TCL Stylus 5G ka për të ofruar.

Specifikimet e TCL Stylus 5G

TCL Stylus 5G është një smartphone që do të jetë gjithmonë aty kur të keni nevojë.

TCL Stylus 5G është një smartphone i përballueshëm që përfshin një majë shkruese, e cila do të jetë gjithmonë aty kur ju nevojitet. Më poshtë, mund të shihni specifikimet teknike të TCL Stylus 5G:

Specifikim TCL Stylus 5G
Përmasat dhe pesha 8,98 mm, 213 g
Ekran LCD 6,81 inç, FHD+ (1080 x 2460), 500 nits shkëlqim maksimal
KOS MediaTek Dimensity 700 5G, 2x ARM Cortex-A76 @ 2.2GHz, 6x ARM Cortex-A55 @ 2GHz, ARM Mali-G57 MC2
RAM dhe ruajtje 4 GB RAM, 128 GB, microSD deri në 2 TB
Bateria dhe karikimi Karikues me tela 4.000 mAh, 18 W i përfshirë në kuti
Sensori i gjurmës së gishtit E montuar anash
Kamera e pasme kryesore: 50 MP, Ultra e gjerë: 5 MP, 115° FoV, makro: 2 MP, Thellësia: 2 MP
Madhësia e pikselit të sensorit 0,64μm (50MP) /1,28μm (4 në 1, 12,5MP), 1,12μm (5MP), 1,75μm (2MP), 1,75μm (2MP)
Kamera e përparme 13MP
Kapja maksimale e videos (të gjitha kamerat) 1080p@30fps
Port(et) USB Type-C
program Android 12, përditësim një vjeçar i sistemit operativ.
Ngjyra E zezë Hënore

Karakteristikat e pajisjes

TCL Stylus 5G bën të njëjtën gjë si Samsung Galaxy, duke ju lejuar të shkruani një shënim të shpejtë pa u zhbllokuar.

Karakteristika kryesore e këtij celulari është majë shkruese e tij, me të cilën mund të ndërveproni në një mënyrë krejtësisht të ndryshme. TCL mori një vendim disi të diskutueshëm për të përdorur një majë shkruese pasive, pasi nuk funksionon me bateri ose Bluetooth.

Ndërsa kjo shkatërron ëndrrat tuaja për të qenë në gjendje ta përdorni këtë majë shkruese si një grilë kamere në distancë, është fakt që majë shkruese funksionon në mënyrë të përsosur. Stilolapsi funksionon mirë me vonesë minimale kur shkruan dhe mban shënime.

TCL Stylus 5G bën të njëjtën gjë si Samsung Galaxy, duke ju lejuar të shkruani një shënim të shpejtë pa e zhbllokuar fillimisht telefonin. Për më tepër, TCL përfshiu teknologjinë Nebo në këtë model, e cila është një mjet që konverton shkrimin e dorës në tekst të kopjueshëm.

Nebo mund të jetë shumë i dobishëm nëse doni të shkruani shënime ose numra telefoni. MyScript Calculator 2 një tjetër teknologji që merr llogaritjet tuaja të shkruara me dorë dhe i llogarit ato në çast. Thjesht duhet të shkruani 16 + 43 dhe MyScript do të shkruajë rezultatin, i cili është 59.

Më pas mund ta tërhiqni atë numër në rreshtin tjetër dhe të vazhdoni me një llogaritje tjetër. Ajo që nuk do të gjeni në TCL Stylus është funksionaliteti i lartpërmendur Bluetooth, ose çdo përpjekje për të përdorur gishtat.

TCL Stylus 5G ju lejon të aktivizoni nëse doni të refuzoni pëllëmbën, megjithëse kjo nuk funksionon shumë mirë. Ky telefon është shumë i këndshëm për ta pasur kur të nevojitet, dhe çuditërisht nuk është aq i mirë sa ai i Samsung.

Një tjetër specifikim i këtij celulari është ekrani Dotch 6,81 inç. Ashtu si në gjeneratat e mëparshme, TCL ka optimizuar ekranin me teknologjinë e saj nxtvizion, i cili optimizon ngjyrat dhe qartësinë e ekranit.

Është një panel LCD. kështu që ju të mos merrni aq të zeza të errëta sa do të shihni në panelet AMOLED, as nuk do të mund të shihni veçorinë e ekranit gjithmonë ndezur. Ekrani arrin në 500 nits, duke e bërë të vështirë leximin e ekranit në rrezet e diellit të ndritshme ndonjëherë.

Mund të çaktivizoni optimizimin nxtvizionedhe pse nuk rekomandohet. Ka shumë përmirësime që mund të aktivizoni në këtë celular, duke përfshirë përmirësime video, imazhi dhe lojërash. Ai gjithashtu ka një modalitet leximi, filtër të dritës blu dhe një modalitet të ekranit të errët për të lexuar natën.

Së fundi, mund ta rregulloni temperaturën e ekranit që të jetë e gjallë, e natyrshme ose mund të përdorni një rrotë ngjyrash për të rregulluar ekranin saktësisht siç dëshironi. Është gjithmonë mirë të kesh atë shkathtësi për të konfiguruar këtë pajisje.

Hardware, performanca dhe performanca e baterisë

Në Geekbench, rezultatet e tij prej 548/1727 përputhen me telefonat kryesorë të viteve të mëparshme.

TCL Stylus 5G mundësohet nga një Mediatek Dimensity SoC 700 dhe 4 GB RAM. Ka 128 GB memorie të brendshme dhe një bateri 4.000 mAh. Përsa i përket performancës, telefoni është thjesht i kalueshëm.

Në Geekbench, rezultatet e tij prej 548/1727 përputhen me telefonat kryesorë të viteve të mëparshme. Duke përdorur Call of Duty: Mobile si pikë referimi për performancën, ky celular e hap lojën me vështirësi, plus ecën shumë ngadalë.

Shërbimi teknik TCL është i mendimit se janë të vetëdijshëm se smartfoni është prekur nga një gabim softuerik, i cili kufizon përdorimin e aplikacioneve celulare që kërkojnë shumë memorie.

Prandaj, inxhinierët e TCL e kanë identifikuar problemin dhe së shpejti do të lëshojnë një përditësim të softuerit. Ndërkohë, një rivendosje fabrike e pajisjes do ta rregullojë problemin.

Disa përdorues komentojnë se pasi kanë bërë rivendosjen e fabrikës, loja është ngarkuar saktë. Sa i përket detyrave të përditshme si ngarkimi i aplikacioneve dhe lëvizja mes tyre, ka gjithashtu një vonesë.

Lojëra të tjera si Sudoku, Knotwords dhe Flow Free funksionojnë mjaft mirë. Nëse jeni një lojtar puzzle, ky telefon mund të funksionojë për ju. Tani, nëse jeni më shumë i tipit Asfalt 9, mund të jeni në telashe.

Jetëgjatësia e baterisë së këtij celulari është e pranueshme, por jo e madhe. Nëse punoni nga shtëpia, ky telefon patjetër do t'ju zgjasë një ditë dhe pak ditën tjetër. Por nëse udhëtoni për në punë ose kaloni ditën larg Wi-Fi, autonomia juaj do të ndryshojë.

Softueri TCL Stylus 5G

Një avantazh i TCL është aftësia për të lëvizur nëpër dosjet e tij.

Një avantazh i TCL është aftësia për të lëvizur nëpër dosjet e tij. Aplikacionet janë të rregulluara në kolona vertikale, megjithëse mund të lëvizni gjithashtu nga njëra anë në tjetrën për të lëvizur midis dosjeve. Kjo është e dobishme nëse hapni aksidentalisht dosjen e gabuar.

Një tjetër gjë e habitshme për këtë telefon është ndërrimi i shpejtë i tij në hijen e njoftimeve, pasi ato kanë një atmosferë të shkëlqyer teknologjike. Është padyshim Android 12, por me një ekzekutim më të mirë. Ndërrimi i shpejtë i ndriçimit dhe i mesëm janë rrëshqitës që mund të rregullohen.

Një përfitim i fundit që ofron TCL quhet Smart App Recommend. Kur lidhni kufjet me telefonin, shfaqet një dritare e vogël që rekomandon luajtësin tuaj të muzikës ose podcast-it. Kjo veçori funksionon në mënyrë më të besueshme sesa në modele si TCL 20 Pro.

Softueri i TCL ka qenë gjithmonë i ndezur për mirë. Megjithatë, ky model ka disavantazhe për sa i përket softuerit. TCL Stylus vjen me Android 12, me premtimin e një viti përditësime të sistemit operativ dhe dy vjet përditësime sigurie.

Tani, problemi tjetër është relativisht i vogël, pasi krijimi i dosjeve në TCL Stylus 5G është një detyrë që mund të bëhet e lodhshme, sipas mendimeve të disa përdoruesve.

Gjithçka rreth kamerës Stylus

Ajo vjen me katër sensorë në pjesën e pasme dhe një në pjesën e përparme.

TCL Stylus 5G është një telefon që vjen me një konfigurim kamere sipas çmimit të tij të lirë. Ajo vjen me katër sensorë në pjesën e pasme dhe një në pjesën e përparme.

Në pjesën e pasme, ju merrni një sensor PDAF 50MP, një sensor me kënd të gjerë 5MP (në 114.9 gradë), një sensor makro 2MP dhe një sensor thellësie 2MP. Sensori kryesor është padyshim më i dalluari në këtë telefon.

Me sensorin kryesor të kamerës, mund të shkrepni imazhe në ndriçim të mirë. Kamera është mjaft e mirë për fotot dhe videot tuaja për mediat sociale, duke ju ndihmuar të krijoni besim nëse do të postoni fotot tuaja.

gjithashtu, mund të arrini foto të mahnitshme të marra në modalitetin e shpërthimit. Ne nuk rekomandojmë përdorimin e këtyre fotove me madhësi posteri dhe printimin e tyre, por për t'i postuar në Instagram, ato janë mjaft të mira.

Natën, mund të merrni rezultate të pranueshme. Kjo është një gjë e mirë sepse për një telefon 200 dollarë, kamerat janë zakonisht goxha të tmerrshme. Në rastin e TCL Stylus, për sa kohë që kushdo që po fotografoni qëndron pa lëvizur, ju mund të arrini rezultate të mira.

Kur bëhet fjalë për performancën e videos gjatë natës, ajo që merrni lë shumë për të dëshiruar. Gjatë ditës, kapja e videove është mesatare, ndërsa kamera selfie është në gjendje të shkrep çuditërisht të qetë, veçanërisht nëse e bëni gjatë ecjes.

Kur bëhet fjalë për kamerën e pasme, videot gjatë ecjes janë mjaft të mira. dhe kalimi nga zonat e ndritshme në ato të errëta është i qetë dhe i shpejtë. Kështu, kamera arrin 1080p/30fps.

Dhe ne jemi në një pikë ku pothuajse të gjithë telefonat kanë një kamerë që funksionon mirë në rrezet e diellit direkte. Sidoqoftë, gjetja e një kamere që funksionon mirë gjatë natës në këtë gamë çmimesh është e rrallë, kështu që faleminderit TCL-së për këtë.

A duhet të blini TCL Stylus?

Ky është një nga celularët e lirë të preferuar të publikut për momentin.

Ky është një nga celularët e lirë të preferuar të publikut për momentin. Nuk është veçanërisht i fuqishëm, kështu që për një përdorues që dëshiron të luajë Call of Duty: Mobile pa lemza, ky telefon celular thjesht nuk do ta shkurtojë atë.

Kjo pajisje është e përshtatur për një nëngrup të caktuar njerëzish: ata që duan të përdorin një majë shkruese, ata që kanë një buxhet për të blerë një telefon ose nëse jeni një person që nuk i pëlqen teknologjitë më komplekse.

Gjithashtu, celulari vjen me një majë shkruese, e cila po kthehet në modë. Është një mënyrë fantastike për të kontrolluar dhe shkruar në smartfonin tuaj.

Meqë telefonat inteligjentë marrin gjithnjë e më shumë nga fuqia përpunuese që ju nevojitet këto ditë, një majë shkruese është një shtesë e shkëlqyer për të mbajtur shënime dhe për të nënshkruar dokumente. Për qëllime shkollore, ju mund të përdorni majë shkruese për të ndihmuar fëmijët tuaj me detyrat e shtëpisë.

Konkurrenca më e afërt që mund të gjeni është Moto G Stylus 5G, i cili kushton pothuajse dyfishin e çmimit. Kur bashkoni gjithçka që ofron TCL Stylus 5G, do të keni më shumë përfitime sesa disavantazhe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.