Laptopi i ri i Xiaomi tani është zyrtar dhe ka bërë një hap të madh në cilësi

Xiaomi

Vetëm disa muaj më parë Xiaomi na befasoi me lansimin e dy laptopëve të saj të parë, të cilët na ofruan energji të madhe, një dizajn të kujdesshëm dhe mbi të gjitha një çmim shumë të ulët kur krahasohet me konkurrentët e tjerë në treg. Sot ai ka ngritur përsëri aksionet dhe ka prezantuar zyrtarisht dy versione të reja të Librit tuaj Mi Note, të cilët me këtë rast quhen Air 4G.

Dhe është që pajisjet e reja të prodhuesit kinez, siç është njoftuar tashmë ditë më parë, kanë një dizajn më të lehtë dhe gjithashtu me mundësinë e lidhjes në rrjetin 4G, diçka që padyshim vlerësohet shumë nga gjithnjë e më shumë përdorues. Çmimi i tij, pa dyshim, është edhe një herë një nga atraksionet e tij të shkëlqyera.

Xiaomi Mi Notebook Air 4G 13.3 inç

Këtu janë karakteristikat dhe specifikimet kryesore të Xiaomi Mi Notebook Air 4G me një ekran 13.3 inç;

 • Ekran 13,3 inç me rezolucion Full HD
 • Procesori 7 GHz Intel Core i3
 • 8 GB RAM (DDR4)
 • Kartë grafike Nvidia GeForce 940MX (1 GB GDDR5 RAM)
 • Sistemi operativ Windows 10
 • 256 (SSD) memorie e brendshme
 • Porta HDMI, dy porta USB 3.0, minijack 3,5 mm dhe USB Type-C
 • Lidhja 4G
 • Bateri 40 Wh me deri në 9,5 orë autonomi siç konfirmohet nga vetë prodhuesi kinez.

Xiaomi Mi NoteBook Air 4G

Xiaomi Mi Notebook Air 4G 12.5 inç

Këtu janë karakteristikat dhe specifikimet kryesore të Xiaomi Mi Notebook Air 4G me një ekran 12.5 inç;

 • Ekran 12,5 inç me rezolucion Full HD
 • Procesori Intel Core m3
 • 4 GB RAM (DDR4)
 • Kartë grafike Nvidia GeForce 940MX (1 GB GDDR5 RAM)
 • Sistemi operativ Windows 10
 • 128 (SSD) memorie e brendshme
 • Porta HDMI, një port USB 3.0, minijack 3,5 mm dhe USB Type-C
 • Lidhja 4G
 • Bateri 40 Wh me deri në 11,5 orë autonomi siç konfirmohet nga vetë prodhuesi kinez

Një angazhim i vendosur për lidhjen 4G

Dy versionet e reja të Xiaomi Mi Notebook kanë rinovuar dizajnin e tyre për të siguruar që ne po përballemi me dy pajisje që janë më të lehta se ato të mëparshme të lançuara vetëm 5 muaj më parë dhe gjithashtu kanë si risinë kryesore inkorporimi i mundësisë së lidhjes përmes rrjetit 4G. Kjo do të thotë që ne nuk duhet të varemi nga lidhja me një rrjet WiFi për të hyrë në internet, diçka që nuk është gjithmonë e disponueshme.

Problemi me gjithë këtë është se pajisja nuk do të na ofrojë mundësinë e futjes së një karte SIM me të cilën të hyni në rrjetin e rrjeteve, por do të lidhet drejtpërdrejt me China Mobile, operatori më i madh i telefonisë mobile në vendin aziatik dhe do të ofrojë 48 GB falas për të lundruar te të gjithë blerësit gjatë vitit të parë. Çdo përdorues që e blen atë jashtë Kinës do të qëndrojë në fillim dhe nëse asgjë nuk ndryshon pa mundësinë e përdorimit të lidhjes 4G, në atë që sipas mendimit tonë modest është një dështim kumbues i Xiaomi.

Ndoshta në vende të tjera përveç Kinës mund të lidhemi në një mënyrë tjetër, por është e vështirë të mendosh për hyrjen në rrjetin e rrjeteve përmes 4G pa një kartë SIM. Ne do të vazhdojmë të raportojmë për këtë aspekt dhe nuk dyshojmë se Mi Notebook, megjithëse do të shitet vetëm në Kinë, të paktën tani për tani, do të jetë kryesisht i pranishëm në tregjet e tjera, për shembull në Spanjë.

Xiaomi MiNotebook Air 4G

Çmimi dhe disponueshmëria

Për momentin këto dy versione të reja të laptopit Xiaomi do të qëndrojnë vetëm në Kinë ku do të shiten për disa 650 euro në rastin e Mi Notebook 12.5 inç dhe për 970 nëse anojmë drejt 13.3 inç.

Si zakonisht, ne mund t'i blejmë këto pajisje të reja përmes palëve të treta ose përmes një prej shumë dyqaneve kineze që do t'i ofrojnë ato brenda pak ditësh. Sigurisht, për fat të keq do të shohim se si rritet çmimi i këtyre pajisjeve të blera përmes palëve të treta.

Çfarë mendoni për laptopët e rinj të prezantuar sot nga Xiaomi, dhe që edhe një herë ata do të mburren me një çmim të bujshëm?. Na tregoni nëse do të ishit të gatshëm të blini një nga laptopët e rinj Xiaomi, duke ditur problemet që sjell gjithmonë blerja e një pajisje nga Kina, ku garancitë dhe shumë gjëra të tjera janë shumë të ndryshme nga ato që kemi në Spanjë për shembull.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)