Lazeri më i fuqishëm në botë tashmë ka filluar operacionet në Hamburg

lazeri më i fuqishëm në botë

Pas një kohe të gjatë hulumtimesh, studimesh të kryera dhe një mijë historish të tjera, duket se më në fund ajo e pagëzuar nga komuniteti shkencor si lazer me i fuqishem Botë më në fund ka filluar të funksionojë. Si kuriozitet t'ju them se, vendndodhja e tij është në qytetin gjerman të Hamburg Pra, të paktën me këtë rast, ai nuk ka shkuar në vende të tjera si Shtetet e Bashkuara, Kina apo Japonia, zona që duket se janë kohët e fundit janë më të prirura për këtë lloj inaugurimi.

Duke hyrë në pak më shumë detaje, duhet të kemi në mendje se nëse vizitojmë zonën, në radhë të parë, nuk do të kemi qasje në këtë lazer të veçantë dhe, së dyti, nuk do të jemi në gjendje të shohim as objektet pasi ato janë vendosur në një vend nëntokësor për të 38 metra i thellë, një zonë ku një grup specialistësh ka ndërtuar një tunel prej rreth 3,4 kilometra e gjatë. Organizata nga deri në njëmbëdhjetë vende të ndryshme kanë marrë pjesë në ndërtimin e këtij objekti.

Objektet XFEL

Lazeri më i fuqishëm i bërë nga njeriu në botë deri më tani është pagëzuar si XFEL Evropian

Sa i përket karakteristikave që e bëjnë unike këtë lazer, ju them se ne po përballemi me një lazer elektron i lirë ose, me emrin e tij në anglisht, Laser elektronik me rreze X (XFEL). Ky ka qenë lloji i zgjedhur sepse, për të funksionuar, përdor elektron të përshpejtuar që janë të lirë duke mos qenë i lidhur me një atom. Këta elektronë lëvizin përmes një fushe magnetike, e cila nga ana tjetër i shkakton ato ndajnë vetitë optike të lazerëve konvencionalë përkundër faktit se ato fillojnë nga një parim fizik krejtësisht i ndryshëm.

Që ky lazer të funksionojë, dizajnerëve të tij u është dashur të ndërtojnë një përshpejtues linear superpërcjellës me rreth 1609 metros i cili, nga ana tjetër, është renditur gjithashtu si më i madhi në planet i ndërtuar deri më tani. Ky sistem është i aftë të prodhojë një Rrezet X me një gjatësi vale prej vetëm 0 nanometra, e cila shkrepet në kampionin në të cilin do të kryhet studimi, në mënyrë që vala rezultuese që kërcej kur godet mostrën të mblidhet nga një seri detektorësh që ndodhen rreth tij. Falë kësaj, imazhet janë marrë.

XFEL

Një lazer unik për të shkuar më tej në kërkimin shkencor

Ky lazer është i aftë të gjenerojnë deri në 27.000 impulse në sekondë që do të thotë se flasim për gati 200 herë më shumë se lazerët e tjerë. Kjo pronë e lejon atë të veprojë sikur të ishte një aparat fotografik me shpejtësi të lartë, i cili është të aftë për të kapur imazhe të atomeve individualë në një të miliontën e sekondës. Falë pikërisht kësaj, shkencëtarët, dhe këtu është qëllimi i vërtetë për sa i përket krijimit të këtij sistemi lazer, do të jenë në gjendje të studiojnë elemente aq të vegjël sa viruset dhe qelizat në më shumë detaje për të shkallëzuar më vonë zbulimet e tyre në objekte me madhësi të planetëve dhe yjeve.

Ndër shkencëtarët e parë që do të kenë privilegjin të jenë në gjendje të punojnë me këtë lazer, nxjerr në pah ekipin nga Universiteti i Oksfordit i udhëhequr nga Justin wark, i cili do të përpiqet të zgjidhë pyetje të caktuara që aktualisht janë të panjohura në lidhje me vetë qendrën e Tokës. Nga ana tjetër kemi studiuesit e Allen orvile të cilët synojnë, me ndihmën e këtij mjeti të ri, të kuptojnë mekanikën molekulare të enzimave në mënyrë që të jenë në gjendje të prodhojnë antibiotikë falë të qenit në gjendje të shohin me më shumë detaje reagimet komplekse që ndodhin në to.

Këto janë vetëm pjesë e ekipeve të studiuesve që tashmë kanë qenë të interesuar në përdorimin e këtij lazeri dhe të cilët, për një kohë shumë të shkurtër, do të fillojnë të punojnë duke përdorur atë që njihet si lazeri më i fuqishëm në planet, i njëjtë me atë që pritej , në planin afatmesëm dhe afatgjatë, përfaqëson një përparim të dukshëm në fusha aq komplekse sa mjekësi dhe madje edhe në zhvillimi i materialeve të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.