Leica lançon M10, një aparat fotografik dixhital 24MP në një shasi klasike

Ndoshta ajo që i bën përdoruesit të mos zgjedhin më shpesh për kamera digjitale është fakti që markat inovojnë pak ose aspak me dizajnin. Kamerat kompakte janë përgjithësisht pothuajse të njëjta me të gjitha, duke zvogëluar shumë madhësinë e përgjithshme të pajisjes. Sidoqoftë, ne gjithmonë do të kemi alternativën e Leica, një markë e specializuar në të gjitha llojet e produkteve të fotografisë që di shumë mirë se si të tërheq vëmendjen e përdoruesve. Në këtë rast ata na sjellin Leica M10, një aparat fotografik 24MP me një dizajn krejtësisht retro, dhe le ta pranojmë, kohët e fundit retro po merr.

Kjo aparat fotografik fantastik ofron 50% më shumë lente, si mund të ishte ndryshe, ai përdor kristalet Leica për të ushqyer vetveten dhe kështu do të na ofrojë cilësinë e parë në absolutisht gjithçka. Ne shohim një shasi alumini, të mbuluar nga një përzierje e mirë e kristalit safir dhe një shtrese të hollë lëkure e cila është jashtëzakonisht e këndshme në prekje dhe në sy, pasi dizajni është spektakolar. Por nuk ndalet vetëm këtu, si shkasja, ashtu edhe fokusi dhe rrota e opsioneve janë bërë nga të njëjtat materiale që do të prisnit nga një sistem i këtij stili.

Ruleta tjetër që gjejmë në fund është ajo na lejon të modifikojmë konfigurimin ISOKjo do të thotë që kjo aparat fotografik do të jetë i përshtatshëm edhe për fotografët më kërkues, pasi ka një shkallë konfigurimi manual që na lejon të marrim fotografi të shkëlqyera. Dhe më nostalgjiku në fakt do të jetë në gjendje të bëjë fotografitë direkt përmes pamjes, sikur të ishte një fotografi analoge. Diapazoni ISO do të shkojë nga 100 në 50.00, si dhe cilësimet e WLAN që do të na lejojnë të kontrollojmë kamerën me aplikacionin. Pjesa me ekranin është tashmë shumë më pak retro, me tastierën themelore dhe një panel interesant.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.