LeoCAD: Krijoni një botë 3D me Legos në modele të ndryshme

LeoCAD

A ju pëlqen të luani me figurat lego për të mbledhur një lloj karakteri të veçantë? Diçka krejt e pabesueshme që ka kaluar kohë ka ndodhur me këta Legos, pasi një numër i madh njerëzish janë tunduar nga këto figurina të vogla, të cilat nuk janë krejtësisht të reja, por përkundrazi ata kanë bërë praninë e tyre për një kohë të gjatë.

Prindërit tanë erdhën për të shijuar këto blloqe të vogla, karakteristika kryesore e të cilave gjendet në pjesën e sipërme dhe të poshtme të tyre, sepse ka hapësira që shërbejnë si bashkuese për të qenë në gjendje të marrin pjesë të tjera, më vonë duke qenë në gjendje të kenë një karakter ose objekt të identifikuar në mënyrë të përsosur . Nëse ju pëlqente kjo dhe tani keni një kompjuter personal, ne ju sugjerojmë kontrolloni se çfarë ofron një aplikacion i quajtur «LeoCAD», e cila ka karakteristikën që na ndihmon të krijojmë objektet tona 3D por të bazuara në objekte lego.

Aplikim profesional për krijimin e objekteve 3D lego

Nuk ka rëndësi nëse nuk keni përdorur kurrë në jetën tuaj një aplikacion tre-dimensional të animacioneve grafike kompjuterike, sepse ndërfaqja e ofruar nga ky mjet i quajtur "LeoCAD" është mjaft e lehtë për t'u përdorur. Sigurisht, ata që janë mësuar me aplikacione të tilla si Maya, Softimage, Valë e lehtë, Kinema 4D ose ndonjë tjetër i ngjashëm, do të ketë një avantazh më të mirë sepse ata do të njohin shpejt secilin prej elementeve që janë pjesë e ndërfaqes.

Pamja e ekranit që kemi vendosur në pjesën e sipërme është një shembull i vogël i asaj që mund të bësh me këtë aplikacion të quajtur "LeoCAD", falë faktit se pjesët e ndryshme që janë të pranishme brenda këtij mjeti si pjesë e bibliotekës së tij, janë shpërndarë në numër të ndryshëm të kategorive. Secila prej zonave dhe rajoneve që ka ndërfaqja e saj janë të vendosura në mënyrë të përkryer, gjë që do të na ndihmojë nga vendi i tyre përkatës, madje edhe për të krijuar një animacion 3D.

  1. Në krye kemi shiritin e veglave (vetë), ku ka mundësi për të qenë në gjendje lëviz, merr një kthesë, zoom në, zgjidhni pamjet e kamerës midis disa funksioneve të tjera, për secilin nga objektet Lego që kemi përfshirë në këtë hapësirë ​​tre-dimensionale.
  2. Kah ana e djathtë dhe si shirit anësor ndahet në dy rajone; ai në krye do të na ndihmojë për të kërkimi midis kategorive të tij, për ndonjë objekt, kafshë ose karakter që mund të zgjedhim për ta tërhequr atë drejt pjesës qendrore të këtij mjeti. Sidoqoftë, në pjesën e poshtme ka një gamë ngjyrash, që duhet të zgjedh cilindo prej tyre (në shkallën e parë) dhe më vonë, objektin në krye në mënyrë që të duket i ngjyrosur.
  3. Në pjesën qendrore është zona më e madhe, ku do të jenë të pranishëm të gjitha ato objekte Lego që kemi importuar nga opsionet e shiritave anësorë. Ne gjithashtu mund të shtojmë pjesë të pavarura për t'i mbledhur dhe për të marrë një objekt sipas shijes dhe stilit tonë të punës.

LeoCAD 01

Siç mund ta shihni, secila prej rajoneve që janë pjesë e ndërfaqes së këtij mjeti janë të lehta për tu trajtuar dhe njohur. Ndoshta ne mund ta sigurojmë atë pjesa më thelbësore e gjithçkaje është në qendër të gjithë kësaj ndërfaqeje, vendi ku ndodhen të gjitha ato objekte me të cilat do të punojmë tani e tutje dhe në një animacion të ardhshëm. Pikërisht atje mund të shihni secilin nga objektet me një element në qendër të tij (ose strumbullar), të cilin do të duhet të zgjedhim për t'i zhvendosur në çdo anë ose drejtim që dëshirojmë.

Nëse jemi ekspertë të animacioneve grafike tre-dimensionale kompjuterike, atëherë mund të fillojmë krijoni «çelësat» e njohur me tastin e vogël që është në pjesën e sipërme (shiritin e veglave), i cili do të kursejë secilin pozicion të regjistruar me «kornizat» (kornizat) përkatëse; Aty do të gjejmë disa kontrolle që do të na ndihmojnë të gjejmë skenën tjetër brenda një animacioni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)