Letër nga presidenti i Nintendo për aksionarët e saj

tatsumi kimishima

Tatsumi Kimishima, presidenti aktual i Nintendo çfarë ndodhi me historikun Satoru Iwata, u ka dërguar një mesazh investitorëve të kompanisë ku menaxheri përshkruan përparësitë e ardhshme të i madh N, dëshira për të arritur biznese të reja, për të adresuar një audiencë më të madhe dhe qëllime të tjera që janë vendosur për të ardhmen e shtëpisë së Mario.

Ne rekomandojmë shumë ta lexoni, pasi është një deklaratë shumë interesante e synimeve, e cila adreson pyetje në lidhje me pozicionin aktual të Nintendo, flitet për misteriozen Nintendo nx, qasja ndaj pajisje të zgjuara ose si të përfitosh nga potenciali i tregtimit të karaktereve dhe licencave karizmatike japoneze.

«Që nga fillimi i Sistemi kompjuterik familjar (i njohur si Nintendo Entertainment System jashtë Japonisë) në 1983, Nintendo i ka ofruar botës produkte unike dhe origjinale të argëtimit nën konceptin e zhvillimit të integruar të pajisjeve dhe softuerëve. Në arenën e argëtimit në shtëpi, industria e lojërave video është një nga industritë e pakta të vendosura në Japoni që është rritur në të gjithë botën dhe Nintendo është vendosur si një markë e njohur që përfaqëson kulturën e lojërave video në të gjithë botën.

"Ne besojmë se misioni ynë është të tërheqim buzëqeshje në fytyrat e njerëzve në të gjithë botën me produktet dhe shërbimet tona dhe kjo është arsyeja pse ne kemi ndjekur strategjinë tonë themelore të rritjes së vëllimit të njerëzve që luajnë duke ofruar produkte që mund të shijohen nga të gjithë në mënyrë të pavarur moshën, gjininë ose përvojën me lojërat video. Tani ne duam të shkojmë një hap më tej në këtë mision duke rritur numrin e njerëzve që kanë qasje në pronat intelektuale të Nintendo […] Ne po ofrojmë në mënyrë aktive vetitë intelektuale të Nintendo në mënyra të ndryshme në mënyrë që jo vetëm përdoruesit e tanishëm të lojërave tona video, jo të gjithë konsumatorët (përfshirë ata që kanë luajtur më parë por nuk e bëjnë më atë dhe gjithashtu ata që kurrë nuk kanë luajtur lojëra video më parë) janë gjithashtu në kontakt me pronat tona intelektuale ' .

«Për biznesin tonë të konsolës, Nintendo aktualisht po zhvillon një platformë lojrash të koduar NX i cili do të paraqesë një koncept krejtësisht të ri. Biznesi ynë i drejtuar nga softueri dhe integrimi i pajisjeve dhe programeve do të vazhdojë të jetë biznesi kryesor i Nintendo. Me qëllim të rritjes së popullsisë që ndërvepron me pronat intelektuale të Nintendo, ne gjithashtu do të hyjmë në treg për pajisjet inteligjente për të provuar të krijojmë të ardhura dhe fitime me to, si dhe për të krijuar sinergji me konzolët tona.

«Lidhur me iniciativat e tjera për të përdorur Karakteristikat intelektuale Nintendo ne kemi lansuar një produkt të ri të quajtur amiibo (Karakteret e Nintendo ofrohen në figura ose letra që punojnë me lojërat tona video). Ato janë pritur mirë nga shumë konsumatorë tanë. Për më tepër, përpjekjet tona nuk do të kufizohen në lojërat video. Ne jemi duke planifikuar të ofrojmë hapësira të reja në parqe dëfrimi duke përdorur personazhet e Nintendo. Ne gjithashtu do të rrisim shanset që konsumatorët të vijnë në kontakt me personazhet në Nintendo në baza ditore përmes përmbajtjes vizuale dhe tregtimit ».

“Deri tani ne po zgjerojmë mënyrën e përdorimit të vetive intelektuale të Nintendo në mënyra të ndryshme përtej përdorimit tonë tradicional të punësimit të tyre në biznesin tonë të konzollave. Për më tepër, në përpjekjen tonë për të krijuar një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të vazhdueshme me klientët tanë, ne po krijojmë një sistemi i ri i anëtarësimit dhe një sistemi i ri i llogarisë së përdoruesit që duhet të funksionojë si një urë midis konsolave ​​tona dhe pajisjeve të tjera ose edhe me mjedise në të cilat konsumatorët tanë mund të jenë në kontakt me vetitë intelektuale të Nintendo dhe, për këtë arsye, funksionojnë si një mekanizëm për të maksimizuar numrin e njerëzve që bashkëveprojnë me vetitë intelektuale të Nintendo".

«Nintendo do të vazhdojë të transformohet në mënyrë fleksibile, duke iu përshtatur kohërave ndërsa vlerëson frymën e origjinalitetit bazuar në besimin se "vlera e vërtetë e argëtimit gjendet në unike" dhe do të vazhdojë të ofrojë produkte dhe shërbime që befasojnë dhe kënaqin njerëzit. njerëzit " .

Nëse dëshironi të lexoni mesazhin origjinal të Tatsumi Kimishima, ju mund të gjeni të njëjtën gjë në kjo lidhje. Sipas fjalëve të presidentit të Nintendo, Duket se N i madh do të diversifikonte bizneset e tij dhe do të përdorte strategji më agresive për të rritur markën e saj dhe vetitë e tij intelektuale, megjithëse ju supozoni se, siç ka bërë për brezat, duke vendosur trendin e vet në biznesin e konzollave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)