Lidhni celularin me TV

Lidhni celularin me TV

Me mbërritjen e tabletëve në treg dhe meqenëse telefonat po marrin rolin e vëllait të vogël të tabletave, duke ofruar një ekran në raste deri në 6 inç, shumë janë përdoruesit që po lënë mënjanë kompjuterët e tyre për të konsumoni çdo lloj përmbajtjeje përmes smartphone ose tablet.

Një pjesë të fajit, për ta quajtur atë diçka, mbajnë gjithashtu zhvilluesit, zhvilluesit që po punojnë për të përmbushur nevojat që çdo përdorues i zakonshëm mund të ketë me një kompjuter, duke përfshirë mundësinë për ta lidhur atë me kompjuterin tonë. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë opsionet e ndryshme për momentin në dispozicion lidhni celularin tonë me televizorin.

Në dyqanet e ndryshme të aplikacioneve Google dhe Apple mund të gjejmë aplikacione të të gjitha llojeve, nga ato që na ofrojnë qasje në rrjetet sociale, te ato që na lejoni të riprodhoni çdo lloj përmbajtjeje të ruajtura në kompjuterin tonë përmes atyre që na lejojnë t'i shkarkojmë edhe ato pa pasur nevojë të përdorim një kompjuter në çdo kohë.

Duke parë mundësitë e disponueshme në treg për përdoruesit për të lënë kompjuterët e tyre të braktisur, në këtë artikull ne do t'ju tregojmë mënyrat e ndryshme në dispozicion për të lidhni celularin tonë me televizionin, ose për të parë drejtpërdrejt ekranin e smartphone-it tonë ose për të shijuar video ose filma në ekranin e madh të shtëpisë sonë. Por së pari do të shpjegoj disa aspekte që duhet të merren parasysh, pasi jo të gjitha protokollet e komunikimit na ofrojnë të njëjtat mundësi.

Çfarë është Miracast

Protokolli i komunikimit Miracast

Miracast na lejon të ndajmë shikoni përmbajtjen e desktopit të smartphone-it tonë në ekranin e plotë në TV-në tonë për shembull, lojëra ose një aplikacion që duam ta shohim në një madhësi më të madhe. Padyshim, ne gjithashtu mund ta përdorim atë për të luajtur video dhe audio që kemi ruajtur, por problemi që lind është se ekrani i pajisjes sonë duhet të jetë gjithmonë i ndezur, pasi është sinjali që po riprodhohet në televizion.

Miracast është i pajtueshëm me pajisjet WiFi Direct, kështu që nëse kemi një televizion të pajtueshëm me këtë teknologji dhe një smartphone me një version më të lartë se Android 4.2 nuk do të kemi ndonjë problem të dërgojmë desktopin e smartphone-it tonë drejtpërdrejt dhe pa kabllo në televizionin tonë.

Çfarë është Cast AllShare

Si zakonisht, secili prodhues ka një mani për të riemërtoni disa protokolle të përpiqen të marrin meritat e krijimit të saj. Cast AllShare është i njëjtë me Miracast, kështu që nëse keni një televizion Cast AllShare mund të kryeni të njëjtat funksione si me Wifi Direct.

Çfarë është DLNA

Ndani përmbajtjen në TV

Ky është një nga protokollet më të njohur dhe një nga pajisjet më të përdorura në treg. Ky protokoll na lejon ndajnë përmbajtjen në rrjet me çdo pajisje që është e lidhur me tëpa marrë parasysh prodhuesin. DLNA është e disponueshme në një numër të madh të TV-ve inteligjentë, por edhe në smartphone, lexues Blu-ray, kompjuterë ... Falë këtij protokolli ne mund të dërgojmë çdo skedar audio ose video nga çdo pajisje e përputhshme që të luhet drejtpërdrejt, si nga celular ose tabletë.

Çfarë është Airplay

Ashtu si Samsung, Apple gjithashtu kishte nevoja e domosdoshme për të "shpikur" një protokoll komunikimi pa tel të këtij lloji të quajtur AirPlay. AirPlay na ofron të njëjtat karakteristika si teknologjia DLNA por duke kufizuar pajtueshmërinë e saj me pajisjet e kompanisë, domethënë, ajo punon vetëm me iPhone, iPad dhe iPod touch.

Kjo teknologji arriti në treg në 2010 dhe shtatë vjet më vonë, në 2017, kompania me bazë në Cupertino e ka rinovuar duke i quajtur AirPlay 2 dhe duke ofruar më shumë funksionalitete të tilla si mundësia e luaj përmbajtje në mënyrë të pavarur në pajisje të ndryshme në shtëpinë tonë, përmbajtje në format audio video.

Aktualisht në treg është shumë e vështirë të gjesh, nëse jo të pamundur, një televizor ose Blu-ray player të përputhshëm me këtë teknologji, pasi që për të përfituar prej saj duhet të kalojmë nëpër kutinë dhe të krahasojmë një TV Apple, pajisje për të cilën është menduar kjo teknologji.

Lidhni një smartphone Android me TV kabllor

Sistemi operativ Android është i disponueshëm nga një numër i madh prodhuesish dhe secili prej nesh na ofron mënyra të ndryshme për të qenë në gjendje të ndajmë përmbajtjen e smartphone-it tonë me televizorin. Mbani në mend se jo të gjithë prodhuesit na ofrojnë këtë mundësi, edhe pse për disa kohë tani, dhe veçanërisht në smartphone të nivelit të lartë, ky opsion është pothuajse i detyrueshëm.

Lidhja HDMI

Edhe pse numri i pajisjeve me lidhje HDMI nuk është shumë i madh, në treg mund të gjejmë terminalin e çuditshëm me këtë lloj lidhjeje, në një version mini, i cili na lejon të një kabëll i thjeshtë lidh smartphone-in tonë me TV dhe luani si desktop, lojëra dhe filma në ekranin e madh të shtëpisë sonë.

Lidhja MHL

Kabllo MHL për të lidhur celularin me TV

Ky lloj i lidhjes Shtë më e përdorura në vitet e fundit nga prodhuesit. Nëse smartphone-i ynë është i pajtueshëm me MHL, ne thjesht duhet të lidhim një kabëll USB në njërën anë dhe HDMI në anën tjetër. Që gjithçka të funksionojë siç duhet duhet të lidhim edhe karikuesin e smartphone-it tonë me kabllon, në mënyrë që të sigurojë energji të mjaftueshme për të dërguar ekranin dhe gjithçka që ajo riprodhon. Ky sistem na tregon ekranin e smartphone-it tonë në TV dhe na lejon të shijojmë lojëra ose filma në ekranin e madh.

Siç e përmenda më lart, jo të gjithë telefonët inteligjentë janë në përputhje me këtë teknologji, kështu që nëse kur përdorni këtë kabëll me smartphone-in tuaj sinjali nuk shfaqet në TV-në tonë, kjo do të thotë që ne nuk do të jemi në gjendje të kopjojmë ekranin e smartphone-it tonë në televizion, të paktën me një kabëll. Një kabllo MHL ka një çmim rreth 10 euro dhe ne mund ta gjejmë praktikisht në çdo dyqan kompjuterash fizikë.

Sony dhe Samsung janë prodhuesit kryesorë që ofrojnë këtë lloj lidhjeje në smartfonët e tyre, diçka që duhet të keni parasysh nëse planifikoni ta rinovoni atë së shpejti dhe dëshironi të përdorni këtë metodë.

Lidhje e hollë

Prodhuesit kanë zakon të na standardizojnë lidhjet dhe Slimport është një rast tjetër që tërheq vëmendjen, pasi na lejon të bëjmë të njëjtën gjë si përmes MHL, por na duhet një kabllo më e shtrenjtë, e cila ka një çmim afër 30 euro. Ndryshimi tjetër me lidhjen MHL është se nuk është e nevojshme të lidhni karikuesin celular me kabllon që të funksionojë. Prodhuesit kryesorë që zgjedhin këtë sistem janë BlackBerry, LG, Google, ZTE, Asus ...

Lidhni një smartphone Android me TV pa kabëll

Android në TV

Nëse duam të dërgojmë ndonjë video ose muzikë në televizionin tonë pa përdorur kabllo, duhet të përdorim Pajisjet e përputhshme me Google Cast, një teknologji e pajtueshme me Android dhe që na lejon të dërgojmë përmbajtje në një pajisje të vogël që lidhet me portën HDMI të televizionit tonë dhe kështu të shijojmë videot në një ekran të madh. Ky lloj sistemi nuk na lejon të dërgojmë të gjithë desktopin në televizion, sikur ta bëjmë përmes kabllove që përmenda më lart.

Google Chromecast

Chromecast

Nëse jemi duke kërkuar një pajisje të këtij lloji që na ofron garanci të mjaftueshme për të mos pasur probleme riprodhimi, opsioni më i mirë në treg është Chromecast i Google, një pajisje që lidhet me portën HDMI të televizionit tonë dhe së cilës mund t'i dërgojmë video dhe muzikë për t'u luajtur në televizionin tonë.

TV Box

Markë Scishion Android TV Box

Në treg mund të gjejmë lloje të tjerë të pajisjeve të menaxhuara nga Android që na ofrojnë pajtueshmëri me Google Cast, por gjithashtu na lejoni të shijojmë lojërat instaluar në pajisje sikur të ishte një smartphone. Nëse dëshironi të shihni se cila i përshtatet më mirë nevojave tuaja, mund ta lexoni artikullin Pesë TV Box me Android për të gjitha buxhetet.

Lidhni iPhone me TV

Apple ka qenë gjithmonë i njohur për përpjekjen për të kontrolluar gjithçka që lidhet me pajisjet e saj, duke filluar nga kabllot e karikimit (30 kunja dhe tani Rrufeja) te protokollet e komunikimit me pajisjet e tjera. Siç dihet, pavarësisht se ka një lidhje me Bluetooth, iPhone nuk është i aftë të dërgojë ndonjë dokument ose skedar përmes Bluetooth, nëse nuk është iPhone.

Për rastin specifik në të cilin gjendemi, Apple kthehet për të shpëtuar me të dhe nëse duam të jemi në gjendje të tregojmë ekranin e iPhone tonë në televizion, nuk do të kemi zgjidhje tjetër përveçse të kalojmë nëpër kutinë dhe të marrim një TV Apple , ose mbajeni mirë kabllon përkatëse, kabllo që nuk është saktësisht e lirë. Nuk ka më mundësi në këtë drejtim.

Kabllo rrufe në HDMI

Kabllo rrufe në HDMI

Mënyra më e lirë për të treguar përmbajtjen e iPhone, iPad ose iPod në televizion gjendet në kabllon Lightning to HDMI, një kabllo që do të na tregojë ndërfaqen e plotë, përfshirë desktopin të pajisjes sonë në ekranin e televizionit. Përshtatës lidhës dixhital Lightning AV. Ky adaptor është me çmim 59 euro dhe gjithashtu na lejon të karikojmë pajisjen ndërsa luajmë përmbajtje në TV.

Por nëse nuk kemi një lidhje HDMI në televizionin tonë, mund të përdorim Përshtatës rrufe në VGA, që na lejon lidhni pajisjen tonë me hyrjen VGA nga televizori ose një monitor. Në këtë rast, duhet të merret parasysh që tingulli do të riprodhohet përmes pajisjes, jo përmes televizorit siç është në rastin e adaptorit HDMI.

Apple TV

Opsioni tjetër në dispozicion është blerja e një Apple TV, duke filluar me modelin e gjeneratës së 4-të, pasi që është modeli më i vjetër që Apple ka akoma për shitje. Kjo pajisje gjithashtu na lejon të tregojmë përmbajtjen e pajisjes sonë në TV, qoftë desktopi duke pasqyruar ose dërguar përmbajtje direkt në Apple TV qoftë muzikë apo video. Brezi i 4-të Apple TV dhe 32 GB hapësirë ​​ruajtëse Ka një çmim prej 159 euro. Apple TV 4k 32 GB është me çmim 199 euro dhe modeli 64 GB arrin në 219 euro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.