Linjat ajrore konsiderojnë përfshirjen e çantave retardante të flakës për pajisjet elektronike

Vueling

Problemet e Samsung Galaxy Note 7 po i bëjnë linjat ajrore të mendojnë për gjëra që nuk kishin kuptim vetëm disa javë më parë. Nuk është hera e parë që një pajisje mobile digjet në këto mënyra, në fakt, mund të themi se është pothuajse e zakonshme, megjithatë, kur ata e bëjnë atë për disa çdo ditë dhe nga një kompani aq e rëndësishme sa Samsung, gjithçka bëhet shumë më famëkeqe . Nëse linjat ajrore nëpër botë tashmë kanë ndaluar praktikisht udhëtimet me një Galaxy Note 7, tani Ata po konsiderojnë përfshirjen e çantave kundër zjarrit në ndenjëset për përdoruesit për të futur pajisjet e tyre të lëvizshme.

Për një pajisje elektronike që të digjet në një fluturim është një ngjarje me të vërtetë e rrallë, aq sa Vetëm 129 incidente janë hapur në këtë drejtim në 25 vjet. Problemi është se 23 nga këto incidente kanë ndodhur në vitin 2016, prej të cilave kemi qenë tashmë 10 muaj. Problemi duket se janë pajisjet mobile të markave me cilësi të dyshimtë, të shoqëruara nga një fuqi e tepruar e pajisjeve, me një teknologji mjaft të vjetëruar të ruajtjes së energjisë. Ne nuk po flasim vetëm për pajisjet mobile, ne gjithashtu kemi eReaders, kamera dhe tableta.

Disa kompani të tilla si Alaska Air dhe Virgin Air tashmë përfshijnë kuti të papërshkueshme nga zjarri në departamente dhe u mësojnë përdoruesve se si t'i përdorin ato në rast zjarri spontan të pajisjeve të tyre para se të ngrihen. Delta Airlines, nga ana e saj, synon të përfshijë çanta kundër zjarrit në të gjitha vendet për 166 avionët e saj.

Çdo masë sigurie në ajër është e vogël, dhe Delta Airlines synon të përfundojë projektin deri në fund të vitit. Ndërkohë, linja ajrore të tjera po konsiderojnë të kopjojnë idenë e kolegëve të tyre Delta, diçka që nuk do të na habiste dhe që miratohet nga FAA. Duket se zjarri i pajisjeve mobile po fiton gjithnjë e më shumë famë, mbase së shpejti do të hapet një debat i ri në lidhje me bateritë e litiumit. Ne do të jemi të vëmendshëm gjatë Kongresit Botëror Mobile për të parë nëse dikush denjon të paraqesë një bateri alternative.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.