Lojërat më të këqija të brezit. Vëllimi 2

lojërat më të këqija të gjeneratës-vl1

Fundjavën e kaluar, partneri im MAD ndezi siguresën duke botuar pjesën e parë të Lojërat më të këqija të brezit. Sot është radha ime të shaj dhe të bërtas në qiell kundër pesë videolojërave të lëshuara gjatë kësaj gjenerate. Sigurisht, qasja ime do të jetë diçka ndryshe dhe kjo është se lojërat që, pas kërcimit që do të gjeni, mund të mos jenë më të këqijat, por ato kanë dalë të jenë dështime të mëdha të rrethuara nga pritshmëri të mëdha, buxhete dhe mjete.

Pra, ka më shumë gjasa që disa prej jush të kenë shijuar titujt e renditur më poshtë. Prandaj, mendoj se është e nevojshme të sqarohet se, nëse do të hedhim një vështrim në katalogët e botuar deri më tani, do të ishte shumë e lehtë të gjesh ndyrësi të luajtshme pranë të cilave lojërat për të cilat do të bëja do të bëheshin kryevepra. Ja ku do te shkojme. 

Final Fantasy XIII 

ff13wall1

Kanë kaluar shumë vite tani. Kanë kaluar shumë vite që kur Square Enix humbi veriun me ekskluzivitetin e tij kryesor. Ajo që është ndoshta saga më e famshme J-RPG në histori ka humbur opsionet, nivelin e komplotit dhe, në përgjithësi, cilësinë me hapa të mëdhenj. Final Fantasy XIII ishte edhe një hap tjetër në këtë tatëpjetë dekadente.

Teknikisht ai dukej dhe duket bukur, pa dyshim. Por ka më shumë gjasa që kjo të ndodhë për shkak të cilësimeve të kufizuara, shumëllojshmërisë dhe ndërveprimit me to. Duke e marrë subjektin në kufi, mund të themi se në pjesën më të madhe të lojës do të ecim nëpër korridore, duke takuar karaktere të rrafshëta dhe duke luajtur një argument aktual deri në ekstrem. Asgjë nuk mbaj mend FF VII dhe protagonistin e tij, Rrufeja, nuk është aq e mirë që do të gjejmë në titull.

Creed vrasësit

besim vrasës-0

Përfundova duke përfunduar këstin e parë të kësaj sage shumë të famshme. Dhe ishte mjaft e arritur për disa arsye. AC i parë ishte një lojë shumë e gjatë dhe e shtrenjtë për t’u përfunduar për shkak të përsëritjes ekstreme të skemave të luajtshme. Pak larmi misionesh dhe të gjitha të përsëritura në një lak pa pushim derisa të merrni mendtë.

Një seksion i jashtëzakonshëm teknik dhe përfaqësim artistik së bashku me një histori të denjë bëri që loja nuk ishte një marrëzi e plotë për shkak të asaj që diskutuam. Një humbje totale e një universi me të vërtetë të punuar që mund të kishte dhënë shumë, shumë më tepër nga vetvetja. Për fat të mirë, Ubisoft mësoi mësimin e saj dhe solli shumë karakteristika të reja të luajtshme në përsëritjet e radhës të serisë.

Mjegullim

Haze-1401

"Haloja e Ps3". Kjo është ajo për të cilën u fol në lidhje me këtë Haze shumë kohë para se të dilte në dyqane dhe ne mund ta fusnim atë në tastierë. Se krijuesit e saj ishin zhvilluesit e TimeSplitters mund të bënin që dikush të mendonte se kjo deklaratë nuk ishte e çmendur dhe vetëm rriti pritshmërinë për këtë revole në të cilën Sony dukej se kishte kaq shumë besim.

Mbërritja në një nga kohët më të dobëta të Ps3 i bëri përdoruesit të kapeshin pas këtij gozhda të ndezur si lojë që do të ringjallë konsolën e Sony dhe do të lërë gjurmë në industri. Dhe mirë, nuk mund të themi se kjo e fundit nuk ndodhi. Pse? Për marrëzitë që përfunduan si rezultat i një projekti që, në letër, ishte mjaft interesant. Haze përfundoi duke qenë një sallatë e mete, një motor teknik me të vërtetë i drejtë, praktikisht pa AI, dhe kontroll mjaft i rëndë.

Resident Evil 6

banori_evil_6_by_musashichan69-d52pbdx

Nëse Final Fantasy është saga kryesore e J-RPG, Resident Evil ka qenë gjithmonë, së bashku me Silent Hill, sinonim i Survival Horror. Deri në këstin e tretë me numër loja ndoqi struktura shumë të ngjashme dhe të gjitha ishin lojëra të jashtëzakonshme. Pak nga pak, në këstet e katërt dhe të pestë, ai u kthye më shumë drejt veprimit, por skena klasike ende transmetohej në varësi të aspekteve.

Capcom dukej shumë i ngazëllyer për këtë këst të gjashtë dhe ekipi prej rreth 600 personash që punuan në të dukej një tregues se po përballeshim me një vepër me madhësi epike. Shtë e vërtetë që shtimi i fushatave të ndryshme që ishin ndërthurur ka qenë një sukses dhe, në të vërtetë, loja është një tmerr i mbijetuar i plotë. Pse Sepse dikush përfundon vërtet i frikësuar nga përmbajtja që ofron Resident Evil 6, me karaktere qesharake, krijesa groteske dhe joorigjinale dhe një seksion teknik shumë të mbushur me chiaroscuro. Nëse gjithë kësaj ne i shtojmë fushata të përsëritura në limit dhe një larmi të pavlefshme për të luajtur, kemi atë që është numri më i keq i Resident Evil i numëruar deri më tani.

Çeliku i Kuq

logo_e kuqe

Kjo lojë Ubisoft ishte një nga majat e shtizave gjatë ditëve të para të Wii në treg. Gjatë prezantimit dhe videove promovuese, loja premtoi të përdorte shumë aftësitë e Wiimote dhe Nunchaku së bashku. Ideja për të qenë në gjendje të zotëronte një shpatë plotësisht të lirë ishte shumë tërheqëse dhe arti i lojës ishte vërtet tërheqës.

Fatkeqësisht, kur shtytja u shty, kontrolli i lojës ishte shumë më i kufizuar dhe përsëritës sesa ishte premtuar fillimisht. Nëse kësaj i shtojmë linearitet absolut dhe vështirësi praktikisht zero, do të përballemi me një zhgënjim të madh në një nga zhanret më pak të frytshëm të konzollës Nintendo. Për fat të mirë, kësti i dytë përmirësoi ndjeshëm çdo pikë të kësaj kësti të parë.

Bonus: GTA IV dhe Uncharted 3

BONUS_Stempel

Këto dy ndeshje të fundit që do të theksojmë janë dy nga lojërat më të vlerësuara të brezit dhe historisë. Edhe të qenit tepër i rreptë do të ishte çmenduri t'i varni atyre etiketën e "lojës më të keqe të brezit", por ato nënkuptonin shtigje zhgënjime të mëdha në dalje të secilit. Të dy këstet e sagave të mëdha të rrethuara nga pritjet e mëdha.

GTA IV ,Shtë, pa dyshim, GTA më e zbrazët "kryesore" për nga përmbajtja dhe larmia e luajtshme. Sasia e elementeve të luajtshme të lëna pas kur kalon nga San Andreas është brutale dhe loja u mbështet në një motor të jashtëzakonshëm teknik dhe fizik dhe një histori që supozohej të ishte më e errët dhe më e pjekur që përfundoi duke qenë një plagë e klisheve të shikuara në zhanër. . Për fat të mirë, GTA V duket se dëshiron të rregullojë gjithçka që shkoi keq në këtë këst të katërt. Një nga më të këqijtë e brezit? Aspak. Loja më e mirë ndonjëherë siç diktojnë shënimet? Tani këtu afër.

Më në fund, dhe për të përfunduar, 3 Uncharted, përsëritja e tretë e sagës me protagonistin karizmatik Nathan Drake premtoi të përmirësojë më tej atë që është ndoshta një nga lojërat më të mira aventureske në histori dhe një nga mrekullitë teknike të brezit. Përfundoi duke qenë e qartë se zhvillimi u krye nga "skuadra B" e Naughty Dog dhe ajo që gjetëm ishte një lojë që nuk e përmirësoi ose përmirësoi aspak pjesën e dytë, zvarriti probleme të mëdha dhe vrima skenari dhe përfundoi duke qenë një se sa e njëjta, por më keq. Stillshtë akoma një lojë e rekomanduar, por, pa dyshim, është më e keqja e sagës.

Dhe deri më tani rishikimi ynë i asaj që, për ne, janë "lojërat më të këqija të brezit". Secili me qasjen e tij, kemi biseduar

Më shumë informacion - Lojërat më të këqija të brezit në MVJ


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.