Lojërat më të mira të shahut për PC

lojëra shahu

Nëse ekziston një lojë klasike dhe argëtuese, në të cilën përqendrimi ynë është thelbësor për të fituar, kjo është padyshim Chess, një lojë tavoline ku strategjia dhe të menduarit për çdo lëvizje me kujdes do të jenë çelësi për të përfunduar fitimtar. Kjo lojë pa fillimet e saj në 600/800 vjet pas Krishtit dhe vetëm në shekullin e XNUMX-të hyri në Spanjë përmes arabëve. Pa dyshim, një lojë historike që mbetet e re, pavarësisht se ka humbur shumë avull në epokën dixhitale.

Aktualisht është shumë e zakonshme për ne që të gjejmë këdo që luan një lojë shahu. Në epokën e celularëve dhe lojërave video, duket e vështirë të shohësh një djalë apo burrë të moshës mesatare duke luajtur një lojë në një tabelë klasike, kështu që opsioni më i mirë nëse duam të luajmë shah është ta bëjmë atë në formën e një videoje lojë Por Nuk është vetëm një lojë, shahu konsiderohet një sport i inteligjencës dhe turne të shkëlqyera luhen në të gjithë botën me lojëra që mund të zgjasin 6 orë. Në këtë artikull ne do të shohim lojërat më të mira falas të shahut për PC të ekspozuar.

Lojëra shahu për PC

Ne do të detajojmë në një listë të vogël ato lojëra më tërheqëse të shahut që mund të gjejmë në platformën e PC, të gjitha ato kanë një aplikim të paguar ose falas të zgjedhjes së lojtarit. Mund të gjejmë nga loja klasike në 2 dimensione ose lojëra më të përpunuara në 3 dimensione me grafikë realiste.

Fritz Chess 17

Ne fillojmë me një nga lojërat e shahut me grafikët më të mirë, një lojë veçanërisht e përqendruar në ata lojtarë më pak me përvojë që duan të shijojnë një përvojë sa më të kënaqshme, aq edhe të këndshme për syrin. Titulli shumë rekomanduar nga të mëdhenjtë e këtij sporti me komente dhe një bazë të dhënash të madhe për disa prej tyre, si Kasparov i madh. Kjo lojë gjithashtu analizon mënyrën tonë të lojës për t'u pozicionuar në një renditje dhe për tu ndeshur me kundërshtarët e të njëjtit nivel.

Ne kemi një forum të brendshëm ku mund të pastrojmë dyshimet me lojtarët e tjerë ose të komentojmë për lojërat e tyre që shihen në lojërat e tjera. Por, e kësaj loje të shkëlqyeshme është çmimi i saj dhe kjo është që kushton 50 € kështu që edhe pse është një lojë e kënaqshme çmimi i saj është paksa ndaluese nëse duam të luajmë vetëm një lojë të vetme.

Shah Ultra

Ne kemi theksuar seksionin grafik të lojës së mëparshme dhe kjo Chess Ultra nuk mbetet shumë mbrapa në këtë drejtim, pasi është një nga lojërat e shahut me seksionin më të mirë teknik në listë. Loja është në gjendje të na tregojë imazhe me rezolucion natyror 4K. Ka një regjim të vetëm lojtar dhe një mënyrë të madhe multiplayer në të cilën mund të gjejmë një rival pothuajse menjëherë.

Nëse ajo që ne po kërkojmë është të luajmë vetëm, ne kemi disa mënyra loje dhe një inteligjencë artificiale shumë të punuar, duke na ofruar lojëra intensive dhe afatgjata sikur të ishte një lojë e vërtetë. Një lojë shumë e rekomanduar për çdo adhurues të shahut. Ndryshe nga ai i mëparshmi, ky ka një çmim shumë tërheqës prej 5,19 € aktualisht në Avull.

Titanë shahu

Tani po shkojmë në ndeshjen e parë falas në listë dhe ndoshta një nga më të mirat pasi që ajo gëzon si një seksion të mirë teknik ashtu edhe një sasi të mirë detajesh. Ajo ofron një nivel të shkëlqyeshëm të detajeve si në tabelë ashtu edhe në pjesë. Kjo lojë është shumë e popullarizuar në mesin e adhuruesve të shahut sepse është falas dhe për shkak të komunitetit të madh që e shoqëron atë.

Ne kemi nivele të ndryshme të vështirësisë për të qenë në gjendje të shijojmë lojën pavarësisht nga aftësia jonë. Rekomandohet të fillojmë në nivelin më të ulët nëse jemi të ndryshkur. Siç e përmendëm në fillim, loja është plotësisht falas dhe ne mund ta shkarkojmë nga tuajat Faqe interneti.

Zen Chess: Mate in One

 

Ne arritëm në atë që është një nga lojërat më të thjeshta dhe më koncize në listë, me një dizajn shumë minimalist që na kujton më shumë një lojë celulare sesa një lojë kompjuterike, me një seksion grafik më të thjeshtuar. Ky shah Zen është i përqendruar në një audiencë të rastësishme që kërkon të luajë lojëra të lira dhe të shpejta pa shumë zhurmë.

Tonë gjejmë shumë sfida për të kapërcyer të krijuara nga mjeshtrat më të mirë në botën e shahutNdërsa përparojmë, sfidat bëhen gjithnjë e më komplekse, edhe pse objektivi ynë mbetet gjithmonë i njëjtë, për të bërë shah sa më shpejt të jetë e mundur për të përfunduar duke fituar ndeshjen. Çmimi i tij është gjithashtu i thjeshtë dhe mund ta gjejmë në Avull për 0,99 €, rekomandohet shumë nëse ajo që po kërkojmë është thjesht argëtim.

Lucas Chess

lojëra shahu

Lucas Chess është një lojë që dallohet për të qenë burim i hapur, kështu që ne mund ta shkarkojmë atë falas nga faqja e saj në internet. Kemi deri në 40 mënyra loje në të cilën mund të fillojmë në nivelin më të ulët për të kapërcyer veten derisa të luajmë lojëra si një mjeshtër i vërtetë. Inteligjenca artificiale përshtatet në mënyrë të përsosur për çdo nivel të vështirësisë që Në nivelin e saj më të lartë, ai na ofron lojëra epike me cilësi të shkëlqyeshme.

Ne kemi një mënyrë multiplayer për t'u përballur me lojtarë nga e gjithë bota me cilësi të shkëlqyeshme. Karakteristikat e lojës moria e cilësimeve dhe konfigurimeve kështu që ne mund të modifikojmë lojërat në çdo kohë dhe kështu të mos e ndërpresim lojën nëse diçka nuk është siç duam.

Shah shandan

Lojë shumë interesante për të filluar në botën e shahut, pasi është një program i hartuar nga dhe për të mësuar. Ka shumë çmime të specializuara në sektor për thjeshtësinë e saj dhe të saj numër i madh i niveleve të vështirësisë, që lejojnë përshtatjen për çdo lloj lojtari. Gjëja më e mirë për këtë program është se ai është multiplatform dhe ne mund ta gjejmë atë në të dy kompjuterët dhe celularët, kështu që rekomandohet shumë.

E meta e saj më e madhe është në çmim Dhe nuk është një lojë e lirë, çmimi i saj është 70 € megjithëse ka një version prove 30-ditore për Mac ose Windows, ndërsa versioni celular kushton rreth 10 € dhe ka një prerje versioni falas nga i cili mund të shijojmë nëse jemi rastësor lojtarët.

tabletop Simulator

lojëra shahu

Siç thotë emri i saj, ai është një imitues i shkëlqyeshëm i lojërave të bordit, ai ka fituar shumë popullaritet në vitet e fundit për shkak të shumëllojshmërisë së gjerë të lojërave, por duke theksuar anën e lojës së shahut është rekomandohet në shumë forume kushtuar shahut. Ndryshe nga të tjerët, kjo lojë na lejon të krijojmë një lojë sipas dëshirës sonë me rregullat tona, duke e bërë shahun të mos jetë më shah.

Gjithashtu, siç e kemi përmendur, ne mund të luajmë shumë lojëra të tjera klasike të bordit, të tilla si damë, letra, domino apo edhe Warhammer. Ne kemi një mënyrë online për të luajtur kundër lojtarëve nga e gjithë bota përmes serverave Steam. Ndërveprimi i kësaj loje është i tillë që nëse loja nuk po shkon siç e prisnim, ne mund të lëshojmë të gjithë zemërimin tonë kundër bordit të lojës dhe ta përfundojmë lojën në mënyrën më të vështirë, edhe pse rivali ynë mund të mos jetë shumë i kënaqur. Loja është në dispozicion në Avull për 19,99 € në versionin e tij normal ose 54,99 € në versionin e tij me 4 paketa që përfshin të gjithë përmbajtjen e tij shtesë.

Uebfaqe për të luajtur shah

Këtu do të gjejmë disa faqe në internet ku mund të luajmë shah në internet pa nevojën e instalimit të një aplikacioni në kompjuterin tonëNe gjithashtu nuk kemi kërkesa minimale pasi do të luajmë përmes transmetimit nga shfletuesi ynë i preferuar.

Chess.com

Uebfaqe popullore dhe e plotë ku mund të gjejmë një mori motorësh lojërash dhe një bord renditjeje mund të gjejmë më shumë se 5 milion lojëra nga të gjitha pjesët e botës. Nëse duam të luajmë në internet, kjo do të përputhet me ne me rivalët sipas nivelit të aftësive tona. Ne kemi një modalitet të vetëm, në të cilin do të duhet të zgjedhim vështirësinë.

Ky program në internet përmban shumë cilësime për lojën, megjithëse mund të duket e thjeshtë por është mjaft e punuar dhe një avantazh i madh është se mund ta përdorim nga çdo platformë në të cilën kemi një shfletues të integruar të uebit.

Chess24

Tjetër Uebfaqe shumë e njohur mes adhuruesve të shahut, në këtë faqe në internet ne mund të provojmë aftësitë tona me lojtarë të tjerë në internet, si dhe të luajmë kundër një inteligjence të fuqishme artificiale. Ne gjithashtu gjejmë një mori këshillash dhe udhëzimesh për të përmirësuar aftësitë tona dhe për të qenë gjithnjë e më konkurrues.

Nëse pyesim gjejmë të gjitha llojet e informacionit dhe dokumentacionit të siguruar nga mjeshtrat më të mirë të shahut, si dhe një bord lajmesh ku mund të gjejmë të gjitha lajmet në lidhje me shahun ose ngjarjet e ardhshme. Ashtu si faqja e internetit e mëparshme, kjo mund të përdoret nga çdo pajisje që ka një shfletues të integruar në internet, kështu që ne mund ta shijojmë atë nga celulari ynë.

Nëse shahu bie shpejt dhe po kërkojmë emocione më të forta, mund t’i hedhim një sy këtij tjetri lista e lojërave video ku gjejmë lojërat më të mira me motor për PC. Duhet thënë se ne jemi të hapur për çdo sugjerim dhe ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë në komente.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.