Lojërat më të ngjashme me Minecraft për kompjuter

Minecraft

Minecraft është padyshim një nga fenomenet më të mëdha në botën e lojërave video. Gjerësisht tejkaluar 200 milion lojëra të shitura, nuk ndalet në asgjë dhe është ndër më të luajturat nga të gjitha platformat për të cilat është në dispozicion. Kjo lojë video ndërtimore dhe me role ka qenë me ne për 11 vjet me radhë dhe falë azhurnimit të vazhdueshëm të përmbajtjes, bëhet një lojë e pavdekshme që na ofron diçka ndryshe për të luajtur çdo ditë.

Por, çka nëse jemi lodhur pak nga e njëjta gjë dhe duam të shijojmë një lojë disi ndryshe, por pa humbur atë thelb që Minecraft na transmeton? Epo, ne jemi me fat sepse për shkak të suksesit të madh të arritur nga Minecraft, gjejmë një numër të madh të lojërave të ngjashme. Disa i gjejmë më të përqendruar në veprim, në anën RPG ose në ndërtim. Në këtë artikull ne do të zbulojmë se cilat lojëra janë më të ngjashme me Minecraft për kompjuterin.

trove

Lojë multiplatform që ne gjithashtu kemi në dispozicion për PC, është një përzierje e mirë midis Minecraft dhe një RPG të pastër. Ajo ka një botë të gjerë të hapur të mbushur me vende dhe cepa për të eksploruar, si një nxitje Ka një numër të madh të elementeve të personalizueshëm për ta kthyer karakterin tonë në diçka unike dhe të papërsëritshme.

Kjo lojë është shumë e përqendruar në lojën online, duke siguruar lojtarët me mjete për të bashkëvepruar me njëri-tjetrin. Shumica dërrmuese e objektivave dhe misioneve janë përqendruar në tejkalimin në një grup, prandaj këshillohet që ta luani atë me miqtë ose gjeni partnerë midis lojtarëve anonimë. Ne gjejmë biruca ose bosë shumë të vështirë që me siguri duken të pamundura nëse i provojmë vetëm, diçka që tashmë ndodh në lojëra të tjera në internet me role.

Ne e gjejmë atë në Banja me avull Free.

Cube Botërore

Në këtë titull gjejmë një botë identike me atë që na ofron Minecraft, siç sugjeron titulli, loja na ofron një skenar në të cilin mund të eksplorojmë me ritmin tonë. Ne gjejmë ndryshime të mëdha me Minecraft, më e rëndësishmja është që ndërtimi i mjedisit nuk është aq i rëndësishëm në zhvillim, duke i dhënë shumë më shumë rëndësi zhvillimit të heroit tonë në stilin më të pastër klasik RPG.

Minecraft

Si çdo RPG e mirë, karakteri ynë do të nivelohet vazhdimisht ndërsa eliminojmë armiqtë, të cilat do të na ofrojnë aftësi të reja, pajisin rroba më të mira dhe eksplorojnë hartën. Ne mund të zgjedhim midis disa klasave të ndryshme, secila prej tyre një specialitet të ndryshëm. Diçka që ne e shohim në çdo RPG siç është një Dark Souls.

Ne mund ta gjejmë atë në Banja me avull për 19,99 €.

Terazologjia

Një nga lojërat në listë më e frymëzuar nga Minecraft, aq sa mund t'i ngatërronim. Estetika është identike por Shkoni për një stil më realist dhe më pak të pikselizuar. Kjo është veçanërisht e dukshme nëse shikoni në qiell ose ujë. Në lojë, ne gjithashtu gjejmë ngjashmëri të mëdha. Mekanika e ndërtimit të skenës është e njëjtë, megjithëse në këtë rast kemi tipare të reja siç është formimi i fisit tonë me të cilin mund të mbrojmë fshatin tonë.

Minecraft

Në fund të fundit kemi disa aspekte pozitive dhe negative. Nga njëra anë ne gjejmë se krijimi dhe eksplorimi të kujton Minecraft, por nga ana tjetër ne zbulojmë se lëvizja anësore është shumë e kufizuar. Edhe kështu, mënyra e saj bashkëpunuese dhe thellësia e saj na bëjnë të harrojmë ato mangësi.

Ne mund ta shkarkojmë në faqen e tyre të internetit.

Stuhi bllokimi

Kalojmë në një lojë shumë të ndryshme nga ato të mëparshmet, por një që ndan shumë gjëra me Minecraft. Në këtë rast është një lojë personi i parë revole (FPS) i vendosur në një botë të bërë nga blloqe. Loja na lejon të krijojmë dhe shmangim harta dhe më pas t'i ndajmë ato në internet me lojtarë të tjerë në botë. Mundësitë luftarake janë të pafundme dhe më e mira nga të gjitha, skena është krejtësisht e shkatërrueshme.

Minecraft

Nga ana tjetër, ana e saj e veprimit është shumë e ngjashme me lojërat e tjera të këtij zhanri, qëllimi është që të eliminojmë armiqtë tanë. Ne kemi mënyra të ndryshme loje, të tilla si eliminimi, kapja e flamurit ose dueli i ekipit. Gjëja më e mirë është që ne të mund të bashkëveprojmë me mjedisin, duke i dhënë shumë thellësi lojës video.

Ne mund ta gjejmë atë në Banja me avull për 4,99 €.

Lego Worlds

Nëse mendojmë për pjesë në formë kubi, është e pashmangshme të mendosh për LEGO, kështu që nuk mund të mungojë në këtë listë të gjerë. LEGO ka të gjithë përbërësit që të kenë qenë Minecraft origjinal, por këta dolën përpara vetvetes. Zhvillimi i LEGO Worlds është shumë i ngjashëm me atë që shohim në Minecraft. Ne gjejmë një botë të hapur ku mund të ndërtojmë dhe shkatërrojmë si të duam, që nëse mjetet do të jenë tipike për LEGO.

Loja video ka një modalitet në internet, kështu që ne mund ta përfundojmë përvojën tonë duke ndarë lojën me lojtarë të tjerë. Possibleshtë e mundur të krijojmë krijimet tona, por ne gjithashtu mund të përdorim disa ndërtime të paracaktuara ose ato të ndara nga pjesa tjetër e lojtarëve. Pa dyshim, një lojë që të dy Minecraft dhe adhuruesit e LEGO do të duan.

Ne mund ta gjejmë atë në Banja me avull për 29,99 €.

Mini Bota

Me këtë lojë video kemi një lojë tjetër që imiton plotësisht Minecraft. Avantazhi kryesor i kësaj loje është se është një lojë plotësisht falas dhe ne mund ta blejmë atë direkt nga faqja e saj në internet, e disponueshme për PC dhe celular. Ka një estetikë shumë vizatimor 3D për avatarët që do të na lejojë të bëjmë krijime argëtuese dhe t'i shijojmë ato në mjediset e saj të gjëra.

Minecraft

Ka mekanikën që shohim në çdo lojë të kësaj zhanri, në të cilën bien në sy krijimi i materialeve, shtrëngimi i ndërtesave ose peizazheve dhe lufta me krijesa të ndryshme. Ne gjejmë një numër të madh të lojërave mini, disa të krijuara nga lojtarë të tjerë në internet, si dhe enigma dhe fusha beteje ku mund të gjuajmë me lojtarë të tjerë.

Ne mund ta gjejmë atë në Banja me avull Free.

Terraria

Një klasik që ka dalë në treg për shumë vite me një koncept shumë të ngjashëm me atë të ofruar nga Minecraft. Terraria është një lojë me botë të hapur që ofron një aventurë aksioni në dy dimensione, mbase kjo e fundit është ndryshimi më i rëndësishëm që gjejmë me Minecraft. Për pjesën tjetër, ne gjejmë shumë ngjashmëri, të tilla si ndërtimi, eksplorimi dhe luftimi me bosë të ndryshëm, ne gjithashtu mund të krijojmë armë dhe forca të blinduara gjithnjë e më të forta.

Terraria ka një gozhdë ditë e natë kështu që ndriçimi ndryshon shumë, armiqtë dhe shtrimi në spital me personazhet e saj. Çdo moment i ditës do të jetë i përshtatshëm për çdo lloj aktiviteti. Nxitja më e madhe është të ndërtoni vilën tuaj. Duke zgjeruar dhe përmirësuar ndërtimet tona, do të shfaqen NPC të reja që do të na ndihmojnë në shërimet, ata do të na shesin sende më të mira, kjo do të ndodhë nëse ndërtojmë disa dhoma me hapësirë ​​dhe dritë të mirë.

Ne mund ta gjejmë atë në Banja me avull për 9,99 €.

Minetest

Ne i lëshojmë vendin një prej lojërave më pak të punuara teknikisht, por që lidhen ngushtë me Minecraft. Lojë bota e hapur në të cilën ne fillojmë në një botë të krijuar nga 0 ku ne do të jemi ata që, bazuar në materialet e krijimit, do të marrin atë që është e nevojshme për të ndërtuar botën tonë virtuale. Karakteristika kryesore e kësaj loje është liria absolute që duhet të bëjmë gjithçka që mund të mendojmë.

Minecraft

 

Ashtu si lojërat e tjera në listë, kjo është një lojë krejtësisht e lirë me burim të hapur. Ne mundemi shkarkoni nga faqja e internetit e lojës dhe kërkesat e tij tejkalohen lehtësisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.