Asus ROG Strix G531, një kompjuter portativ për më shumë lojtarë, ne e analizojmë atë

Ne e dimë që puristët më të mirë nuk mendojnë për një lojtar "laptop", megjithatë, ky produkt është gjithnjë e në rritje për shkak të nevojave dhe lëvizshmërisë dhe rritjes së cilësisë së përbërësve që firmat si Alienware dhe ASUS po rriten në këto shumë të kritikuara ekipe kohë më parë. ASUS dëshiron t'i bëjë gjërat të vështira për ata që kritikojnë këto produkte. Në bashkëpunimin tonë të fundit me ASUS ne kemi në duart tona ROG Strix G531, një kompjuter portativ që falë karakteristikave të tij synon të tërheqë një numër të mirë ndjekësish. Nëse doni të dini se si ajo mbron veten dhe cilat janë karakteristikat e tij kryesore, qëndroni në analizën tonë me zhbllokimin.

Si në shumë raste, ne kemi vendosur ta shoqërojmë këtë analizë me një video që do të na ndihmojë të shohim se si funksionon ky laptop gamer dhe si mbron veten në të gjitha aspektet e tij, Kjo është arsyeja pse ju ftojmë të shikoni videon që shërben si titulli i kësaj analize dhe të përfitoni nga versioni i shkruar për detajet e diskutuara në të. Përveç kësaj, në kutinë e komenteve të videos tonë në YouTube do t'ju përgjigjemi të gjitha pyetjeve tuaja në lidhje me produktin, duke qenë në gjendje të rritni komunitetin e Gadget Actualidad me një Like dhe duke shpërndarë videon. Nëse keni qenë kurioz, Ju mund ta blini nga 1.199 euro në këtë lidhje me Amazon ku do të keni transport falas dhe një garanci dy-vjeçare (LINK).

Gjëja e parë që do të bëjmë është të hedhim një vështrim në specifikimet teknike të këtij laptopi, Këtë herë ASUS na ka dhënë një model që kishte gjeneratën e nëntë Intel Core i7, grafinë NVIDIA GeForce GTX 1660Ti dhe 16 GB RAM midis shtesave të tjera, kështu që ne do të përqendrohemi në modelin specifik të analizuar.

Specifikimet teknike

Specifikimet teknike të Asus ROG Strix G531
Markë Asus
Model ROG Strix G531
Sistemit operativ Windows 10 Pro
Ekran 17.3-inç FullHD IPS LCD (ultra-gjerë)
Processor Intel i7 9750H ose i5 9300H
GPU NVIDIA GeForce GTX 1660Ti
RAM 16 GB DDR4 SDRAM
Ruajtja e brendshme SSD 1 TB
folësit Stereo 2.0 me 4W secili dhe nën-vufer pasiv
lidhjet 1x USB-C 3.2 - 3x USB-A 3.1 - 1x HDMI - RJ45 - Jack 3.5 mm
Conectividad WiFi 2x 802.11a / b / g / n / ac - Bluetooth 5.0
Karakteristika te tjera Sistemi quad LED
bateri  Rreth 5 orë
përmasat 399 x 293 x 26
peshë 2.85 Kg

Softueri dhe një sasi e madhe dritash

Ne fillojmë me pikën që ASUS dëshiron të nxjerrë në pah mbi të tjerët, Ka një tifoz të dyfishtë, këtë herë në qendër dhe ka dy sinjale ngrohëse në pjesën e pasme dhe një dalje të përparme. Këta tifozë janë rregullueshëm drejtpërdrejt në përputhje me nevojat tona përmes një butoni të dedikuar në tastierë, zakonisht na lejon të zgjedhim midis: Heshtur, standard dhe turbo. Ekziston mjaft ndryshim midis mënyrave dhe mënyra e heshtur vlerësohet. Quiteshtë mjaft e dukshme që modaliteti Turbo gjeneron një ventilim më efikas, megjithatë, posa të kërkojmë më shumë nga kompjuteri, ai automatikisht do të menaxhojë fuqinë dhe performancën e tifozëve në përputhje me rrethanat.

Ne gjithashtu kemi "Aura", një softuer që Asus integron në laptop dhe që gjithashtu ka butonin e tij të dedikuar në të cilën do të jemi në gjendje të gjenerojmë profile të caktuara të funksionimit, por në të cilat sistemi i menaxhimit të ndriçimit LED qëndron mbi të gjitha, Jo vetëm që kemi LED nën çelësat, por gjithashtu kemi edhe katër shirita ndriçimi në të gjitha anët e laptopit që e bëjnë atë të duket si një disko e vërtetë në këmbë, por që më të vegjlit e mjedisit «gamer» janë të çmendur, edhe unë pak, nuk do ta mohoj.

Një ekran i madh dhe lidhje e mirë

Kur kemi një pajisje me këto karakteristika, e cila ka përmasa dhe peshë të konsiderueshme, mbase është më mirë të zgjedhim një madhësi më të madhe të ekranit, marrja e hollë me transportueshmëri në këto terma nuk është logjike. Kjo është arsyeja pse versioni që ne kemi testuar ka 17,3 inç panel jashtëzakonisht i gjerë, Kështu montohet një panel IPS LCD që ofron shpejtësi rifreskimi 144Hz dhe përgjigje 3ms me 100% të gamës sRGB dhe rezolucion të plotë HD. Mund të pritej më shumë rezolucion, por sigurisht që do të kishte kompromentuar temperaturën dhe performancën e pajisjes, përveç kësaj, për 17,3 inç mund të jetojmë me Full HD. Sidoqoftë, HDR dhe Dolby Vision nuk përmenden, ne nuk kemi qenë në gjendje ta ekzekutojmë, kështu që kuptojmë se i mungon kjo veçori interesante në disa lojëra video. Duhet të theksojmë këtu ato që do t'ju bëjnë të dyshoni nëse vjen vërtet direkt nga laptopi.

 • Bluetooth 5.0
 • 1x RJ45
 • 1x HDMI
 • 1x USB-C
 • 3x USB-A 3.2
 • Fole 3.5 mm e kombinuar (për mikrofon)

Për sa i përket lidhjes, ne përdorim një bazë mjaft standarde, nuk ka mungesë të lidhjeve dhe ato janë të ndara në mënyrë të saktë midis pjesës së pasme dhe anës së majtë, duke ofruar qasje të rehatshme dhe lejimi i lidhjeve direkte me Ethernet dhe HDMI që na kujtojnë edhe një herë se edhe nëse është një kompjuter portativ, nuk është krijuar për t'u zhvendosur shumë. Lidhur me lidhjen wireless kemi një WiFi me antenë të dyfishtë në përputhje me brezin 2,4 GHz dhe 5 GHz që në testet tona ka dhënë performancë të shkëlqyeshme, si dhe Bluetooth 5.0, nuk na mungon asgjë, sinqerisht.

Një dizajn agresiv dhe shenjat dalluese

Ne jemi bërë në plastikë të zezë, duke lënë të gjithë ndriçimin pikërisht në pjesën e poshtme. Isshtë mjaft komode, ka një tastierë numerike dhe çelësat WASD janë të tejdukshëm, një gamer shkel syrin. Nga ana e saj ne kemi një mbështetëse të mirë, mbase do të thoshim se trackpad është edhe i vogël në të. Ne kemi 360 x 275 x 26 milimetra për një peshë totale prej jo më pak se 2,85 kilogramë, siç kemi thënë, nuk është gjëja më e lëvizshme që do të shihni.

Më pëlqeu shumë ky laptop që softueri shoqëron funksionalitetet dhe nuk është një shtesë inerte siç ka ndodhur në markat e tjera që ne kemi testuar. Por mbi të gjitha, fakti që jep saktësisht atë që premton është më interesanti. Sidoqoftë, kam gjetur disa pika negative, më e rëndësishmja është trackpad, e cila siç është zakonisht rasti me ASUS është i vogël, i pasaktë dhe me dy butona me një rrugë të pasaktë. Kjo bie në kontrast me udhëtimin e saktë të çelësave dhe pjesës tjetër të butonave në kompjuter.

Ju mund ta merrni atë nga 1.199 euro direkt në Amazon,Megjithëse keni një gamë të gjerë personalizimi për ta bërë atë sipas dëshirës tuaj, për këtë mund të vizitoni faqen faqe në internet që ASUS i ka caktuar produktit.

Mendimi i redaktorit

Asus ROG Strix G531, një kompjuter portativ për më shumë lojtarë, ne e analizojmë atë
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
1199
 • 80%

 • Asus ROG Strix G531, një kompjuter portativ për më shumë lojtarë, ne e analizojmë atë
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • Ekran
  Redaktori: 80%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • program
  Redaktori: 80%
 • Conectividad
  Redaktori: 80%
 • autonomi
  Redaktori: 70%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 50%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Opsione të shkëlqyera të personalizimit dhe performanca e akordit
 • Sistem kurioz ndriçimi dhe softuer i dedikuar
 • Tingull i fuqishëm dhe ekran efikas
 • Një tastierë cilësore

Contras

 • Trackpad nuk është në gjendje të gërvishtet
 • Pavarësisht menaxhimit manual, tifozët janë me zë të lartë
 • Gama e produkteve është pak e gjerë dhe e çrregullt

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.