Lojërat më të mira me motor për PC

Video lojërat motorike janë padyshim më të popullarizuarat ndër më fanatikët e shpejtësisë dhe adrenalinës, ndër më të luajturat janë gjithmonë lojërat video të kushteve të makinave, por çka nëse ajo që duam është të shkarkojmë të gjithë tensionin tonë në pjesën e pasme të një motor? Ne kemi një larmi opsionesh kur zgjedhim me cilën lojë të luajmë, por dukshëm inferiorë ndaj katalogut që gjejmë për sa i përket lojërave video të garave me makina.

Ne kemi shumëllojshmëri midis shembujve të paktë që ekzistojnë, pasi kemi nga simuluesit e kampionatit botëror të motorëve, te motocross, ku spikasin kërcimet e mëdha dhe rrëshqitjet në baltë. Në këtë rast, pjesa periferike e zgjedhur për të luajtur është telekomanda, pasi një timon nuk do të ishte më i përshtatshmi për drejtimin e një motoçiklete, dhe është e vështirë të marrësh një kopje të një motoçikletë me një krah për përdorim shtëpiak. Në këtë artikull ne do të detajojmë se cilat janë më të mirat lojëra me motor për PC.

MotoGP 21

Ky është imituesi i motorëve i bazuar në Kampionatin Botëror MotoGP, me kopje identike të montimeve që shohim në kampionatin e vërtetë dhe të njëjtët motoçiklistë, pasi është një sagë vjetore është mjaft e vazhdueshme midis versioneve, kështu që ne zgjedhim versionin që ne zgjidhni gameplay do të jetë shumë e ngjashme. Sigurisht, kjo tregon se studioja i dëgjon fansat e saj, kështu që ne do të shohim të korrigjuara shumë gabime që shihen në këstet e mëparshme, përveç një pamje të rinovuar grafike.

Megjithëse është e qartë, pasuria më e madhe e kësaj loje video është se absolutisht e gjithë përmbajtja e saj vizuale është zyrtare, falë licencës së Kupës së Botës, ne do të kemi ekipet e vërteta, pilotët, motorët dhe qarqet. Kjo nuk është vetëm për botën klasa kryeministër, ne gjithashtu kemi gjithçka që mund të shohim në Moto2, Moto3 dhe 500 cc me dy goditje dhe MotoGP historike modaliteti i ri katër-orësh ose MotoE.

Ne gjithashtu theksojmë një mënyrë të plotë të karrierës që na lejon të nënshkruajmë për një ekip të vërtetë ose të krijojmë një tonën. Në vend që të jemi një sukses i garave pa stimuj, ne kemi përveç konkurrimit, ne duhet të menaxhojmë aspekte të ndryshme të karrierës sonë profesionale si pilot, përfshirë sponsorët, nënshkrimin e personelit ose evoluimin e malit tonë.

Modaliteti online

Ne kemi një mënyrë online për dymbëdhjetë lojtarë që është integruar dhe mund të shijohet me mënyra të ndryshme, të tilla si mosmarrëveshjet si për gara publike ashtu edhe për private ose madje vendosin të garojnë në sezonin e ri të eSport. E gjithë kjo me servera të dedikuar që garantojnë disponimin optimal për të luajtur pa vonesë. Kjo lojë azhurnohet në mënyrë progresive nga zhvilluesit e saj, kështu që përmirësohet me secilën nga arnimet.

MXGP 2020

Lojë Motocross që më në fund pa dritën pavarësisht pandemisë, loja ruan të gjitha virtytet e paraardhësit të saj, por përmirësohet ndjeshëm në seksionin grafik. Gameshtë ndeshja e parë në të cilën mund të luajmë si Jorge Prado, një pilot galik i cili përfaqëson Spanjën në lojë. Tingulli i ambientit shkon një hap më tej dhe rikrijon zhurmën e motoçikletave si kurrë më parë si zërat dhe inkurajimi i publikut për pilotët.

Si mund të ishte ndryshe, kjo lojë përfshin 19 qarqet që përbëjnë sezonin 2020 pasi përfshihen Lommel dhe Xanadu në shumë detaje. Ne kemi në dispozicionin tonë 68 kalorës të kategorive të ndryshme, nga 250cc në 450cc si dhe më shumë se 10.000 objekte zyrtare për të personalizuar të gjithë estetikën dhe performancën e motorit tonë.

Nuk është shumë mbrapa për sa i përket mënyrave të lojës, përfshirë klasiken Karriera, Çmimi i Madh, Provimi me Kohë dhe Kampionati. Në mënyrën trajektore qëllimi ynë do të jetë të fillojmë nga më të ultat me pilotin tonë të cilin do ta rregullojmë sipas dëshirës tonë dhe do të fitojmë përvojë dhe sponsorë për t'u ngjitur në majë.

Modaliteti online

Modaliteti për shumë lojtarë nuk mund të mungojë, duke përmirësuar shumë këtë seksion duke përfshirë më në fund servera të dedikuar. Kjo lejon lojëra më të rrjedhshme pa vonesën e tmerrshme që shkatërron garën. Ne gjithashtu kemi një regjim të Drejtorit të Gara për të krijuar turnet tona dhe t'i transmetojmë ato drejtpërdrejt duke caktuar kamerat.

Ride 4

Saga e krijuesve të MotoGP që ofron një vizion tjetër se çfarë është gara me motor, duke tërhequr për një vizion më pak serioz. Le të themi se është turizmi i madh i motoçikletave, bast për simulim duke përdorur pothuajse çdo motor rrugë që ne imagjinojmë.

Në këstin e tij të katërt gjejmë një pamja grafike e ridizenjuar që vjen për të mbushur gjeneratën e ardhshme PS5 dhe Seria X konsolat si dhe PC-të më të fuqishëm. Për herë të parë do të jemi dëshmitarë të motit dinamik të pritur, i cili do të na lejojë të fillojmë një lojë me qiell të vranët dhe t'i japim fund shiut të madh. Përfshihet edhe cikli i natës dhe ditës kështu që ne mund të fillojmë garat pasdite dhe t'i përfundojmë ato në muzg.

Modalitetet e lojës nuk ndryshojnë shumë nga paraardhësi i saj dhe është që ne të fillojmë në një mënyrë karriere ku zgjedhja jonë e parë është liga rajonale në të cilën ne synojmë të debutojmë si profesionist. Në varësi të asaj që zgjedhim, ne do të garojmë në një ose në qarqe të tjerë në të cilët do të duhet të kalojmë prova të ndryshme për t'u ngjitur. Loja është kërkuese për sa i përket lojërave dhe ofron shumë realizëm por edhe një vështirësi mjaft të lartë nëse duam ta trajtojmë montimin me shpejtësi të plotë.

Ne kemi një garazh dhe para që mund t'i fitojmë ndërsa përparojmë në lojë, qëllimi ynë do të jetë të mbushim këtë garazh me motorë të të gjitha zhvendosjeve dhe t'i përmirësojë ato në maksimum. Ndërsa përparojmë në lojë, ne do të bëjmë një emër për veten tonë dhe kjo do të na japë mundësinë të hidhemi në ligën botërore dhe SuperBikesat botërore.

Katalogu i motorëve arrin shifrën e 175 Moors zyrtarë nga 22 prodhues të ndryshëm, nga 1966 deri më sot. Nga ana tjetër gjejmë një dajak 30 qarqe reale, rikrijuar deri në lodhje. Seksioni grafik është kujdesur me shumë kujdes, duke llogaritur skanimin me lazer 3d si për montimet ashtu edhe për pilotët. Animacionet e motoçiklistëve dhe motoçikletave në lëvizje janë tepër realiste, duke e bërë të qartë kohën dhe kujdesin që i është kushtuar seksionit vizual.

Modaliteti online

Loja ka një mënyrë mjaft të thjeshtë në internet me pak mënyra loje, por ato do të jenë një provë e ashpër e lakmusit për të treguar se kush është shoferi më i mirë në internet në gara me deri në 12 lojtarë ndërkombëtarisht. Një numër më i madh i mënyrave mungojnë, si dhe një modalitet multiplayer lokal në ekran të ndarë.

Ajo që duhet vlerësuar është se ne kemi servera të dedikuar, kështu që rrjedhshmëria dhe cilësia e lojrave do të jenë optimale. Në përgjithësi multiplayer është i mirë dhe punon si duhet, megjithëse kemi mbetur me një aromë të hidhur nëse marrim parasysh fushën e titullit dhe kujdesin që u është dhënë pjesëve të tjera.

Monster Energy Supercross

Lojë quintessential motocross e sponsorizuar nga marka Monster e pijeve në të cilën gjejmë kalorës, qarqe dhe ekipe zyrtare të kampionatit amerikan. Diçka që bie në sy mes gjithçkaje tjetër është niveli i lartë i personalizimit që gjejmë në këtë titull. Ne mund të zgjedhim midis modeleve të ndryshme, markave, ngjyrave të helmetave, syzeve, çizmeve, mbrojtësve, ngjitësve ... Sapo të ketë mbaruar një seri kallamash, ne do të punojmë për qëllimin tonë për të arritur majat.

Ne po përballemi me një lojë që pa qenë një imitues i pastër, nuk është një arkadë e plotë, kështu që ndjekja me kujdes e udhëzimeve do të na ndihmojë shumë kur ngasim makinën. Nuk ka modalitet të vështirësisë, kështu që kurba e vështirësisë do të jetë progresive, që nga fillimi nuk është e lehtë të fitosh një garë, por gjërat do të përkeqësohen ndërsa ecim përpara. Nuk do të jetë e lehtë të mbash biçikletën në këmbë, kështu që do të jetë shumë e zakonshme që ne të godasim tokën me llogaritje të vogël.

Ne kemi një mënyrë të quajtur Kompleks, ku gjejmë peisazhe të bazuara në ishujt Maine, në të cilën do të shijojmë kilometra vozitje falas për të provuar aftësitë tona. Ne gjithashtu kemi disa qarqe SuperCross dhe një nga MotoCross ku mund të merrni pjesë me miqtë.

Seksioni grafik varet nga PC që kemi, por nëse kemi një makinë të mirë, ne do të shijojmë gara me lëng me grafikë mjaft të mirë, tekstet dhe kohët e ngarkimit janë përmirësuar. Përmendje e veçantë për fizikën e motoçikletave dhe veçanërisht pistën. Disa qarqe kanë sipërfaqe me baltë, ku biçikletat tona do të lënë gjurmët e tyre dhe do të rrëshqasin duke spërkatur baltën. Grafika shoqërohet me një kolonë zanore të mirë, e cila nxjerr në pah shkëmbin dhe zhurmën shurdhuese të tubave të shkarkimit.

Modaliteti online

Kjo është ajo ku ne mund të gjejmë më pak lajme, pasi kjo mënyrë multiplayer nuk ndryshon shumë në krahasim me paraardhësin e saj, por ne mund të shijojmë gara me deri në 22 lojtarë. Loja ka servera të dedikuar që do të shmangin vuajtjet e vonesave ose ndërprerjeve të papritura për sa kohë që lidhja jonë e lejon atë. Ne mund të organizojmë kampionate midis komunitetit me mënyrën e Drejtorit të Gara, ku do të jemi organizatorët dhe do të jemi në gjendje të transmetojmë kampionatin me cilësi të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)