Mësoni si të parandaloni që punonjësit e Evernote të lexojnë shënimet tuaja

Evernote

Disa orë më parë lajmet mbinë në rrjetin e rrjeteve për të na lënë të kuptojmë se për shkak të një ndryshimi në udhëzimet e privatësisë së Evernote që do të hyjnë në fuqi nga janari 2017, çdo punonjës i kompanisë mund të hedhë një vështrim në të gjitha shënimet që keni në këtë aplikacion kaq të veçantë për atë qëllim.

Për këdo që vlerëson privatësinë e tij, është diçka që nuk mund të kuptohet, por kompania ka shpjegimin e saj dhe shkon shumë lidhur me «mësimin makinerik». Kompania pohon se ky ndryshim duhet të sigurojë që teknologjia e saj e "mësimit makiner" do të funksionojë në mënyrë korrekte për t'i treguar përdoruesit përmbajtjen më të rëndësishme.

Nga ajo që mund ta kuptoni atë ndryshim në një Evernote që po përgatitet zbulojnë përmbajtje dhe veçori më të rëndësishme në varësi të asaj që keni ruajtur në ato qindra shënime. Ideja është që ajo të mos hulumtojë ato të dhëna dhe më pas t'i përdorë ato për reklama reklamuese.

Në fakt, problemi është se çdo punonjës i Evernote Unë do të isha në gjendje të hedh një vështrim për gjithçka që keni shkruar në Evernote tuaj. Të paktën, ne kemi një mënyrë për ta parandaluar nëse ndiqni këto hapa më poshtë:

 • Gjëja e parë është të hyni në llogarinë tuaj nga versioni në internet Evernote nga këtu
 • Opsioni që po kërkojmë është vetëm në internet dhe aspak në versionin celular.
 • Ne shkojmë në Cilësimet e cila është e drejtë në ikonë e verdhë në këndin e poshtëm të majtë
 • Tani ne shkojmë në Cilësimet personale dhe në fund të të gjithëve do të gjejmë opsionin «Përvojë e përmirësuar»

Evernote

 • Ne çaktivizojmë «Lejoni që Evernote të përdorë të dhënat e mia për të përmirësuar përvojën time »
 • Klikoni mbi ruaj dhe gati

Evernote ka marrë disa vendime të vështira këtë vit, siç ishte atë të kufizimit në dy pajisje në llogaritë falas në të cilat mund të kemi të gjitha shënimet të sinkronizuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.