Porsche Taycan, ky është emri i makinës së parë 100% elektrike të kompanisë

Porsche Taycan front

Ju duhet të keni dëgjuar për Misioni Porsche e. Në Gadget Actualidad ne kishim shkruar shumë për këtë model. Epo, ne tashmë kemi emrin e saj komercial dhe kompania gjermane ka vendosur që vetura e saj e parë tregtare 100% elektrike do të riemërtohet Porsche Thai. Sipas përkthimit, ky emër mund t'i referohej "Kalit të ri dhe të fuqishëm".

Prodhimi i Porsche Taycan do të fillojë vitin e ardhshëm 2019. Dhe do të jetë makina e parë plotësisht elektrike dhe komerciale nga kompania me bazë në Stuttgart. Modeli është një sedan me katër dyer me hapësirë ​​të mjaftueshme për katër vende. Gjithashtu, marka nuk dëshiron që ky model të humbasë personalitetin e kompanisë dhe linja e firmës është e shënuar qartë.

Porsche Taycan e pasme

Nga ana tjetër, ju kujtojmë se kjo Porsche Taycan do të lëvizë falë dy motorëve sinkronë të funksionimit të vazhdueshëm (PSM) dhe që do t'i sigurojë automjetit një fuqi më e madhe se 600 CV (440 kW) dhe mund të përshpejtojë nga 0-100 km / orë në vetëm 3,5 sekonda. Derisa arrin 200 km / orë në më pak se 12 sekonda. Sa i përket autonomisë që pritet të ketë kjo Porsche Taycan është më e madhe se 300 milje me një karikim të vetëm (rreth 480 kilometra).

Ndërkohë, në deklaratën për shtyp të vetë Porsche, diskutohen investimet për të gjitha këto projekte. Dhe një gjë është e qartë: Porsche Taycan do të jetë i pari i një familjeje të re automjetesh brenda kompanisë: "Porsche planifikon të investojë më shumë se 6.000 miliardë euro në elektromobilitet deri në vitin 2022. Do të dyfishojë investimin që kompania kishte planifikuar fillimisht. . Nga 3.000 milion euro shtesë, disa 500 milion euro do të ndahen për zhvillimin e varianteve dhe derivateve të Taycan; rreth një miliard euro për elektrifikimin dhe hibridizimin e gamës ekzistuese të produkteve, disa qindra milion për zgjerimin e qendrave të prodhimit dhe rreth 700 milion euro për teknologjitë e reja, tarifimin e infrastrukturës dhe lëvizjen inteligjente. Më në fund, falë ndërtimit të këtij modeli të ri, Porsche do të krijojë gati 1.200 vende të reja pune.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.