ROG Strix Scar 17, një kompjuter portativ lojrash premium [Analizë]

Asus kohët e fundit prezantoi një gamë të re të laptopëve ROG (Republika e Lojërave) për të rrëmbyer audiencën më kërkuese. Larg ofertave me çmime të rregulluara, kësaj here ROG është përpjekur të plotësojë kërkesat e atyre më të hollësishmet me një pajisje që nuk është në dispozicion për të gjithë si për performancën ashtu edhe për çmimin.

Mos humb asnjë detaj sepse kemi edhe një video fantastike për ty.

Si gjithmonë, gjëja e parë që ju rekomandojmë është që të kaloni direkt në videon që çon këtë analizë të shkruar, në të do të keni mundësi të shihni një zhbllokim dhe ne do t'ju tregojmë detajet e produktit drejtpërdrejt, sepse nuk është e njëjta ta lexosh sesa ta shohësh me sytë e tu. Tne gjithashtu ju rekomandojmë që të regjistroheni në tonë Kanali i YouTube pasi që ne ngarkojmë teknologjinë më të fundit në mënyrë që të mos humbisni absolutisht asgjë.

A ju pëlqeu? Ju mund të blini ROG Strix Scar 17 me çmimin më të mirë me KJO LIDHJE.

Dizajni dhe përmbajtja e kutisë

Ky Asus ROG Strix Scar 17 është mjaft "mazacote", ne jemi përballur me një produkt të madh, posa ta nxjerrim nga kutia e kuptojmë. Paketimi është mjaft kurioz, kur e hapim, na tregohet direkt laptopi që ka përmasa X x 39,97 29,34 2,79 cm për një peshë totale prej 2,9 Kg, që thuhet së shpejti. Por e gjithë kjo pa llogaritur furnizimin me energji të jashtme, e cila është gjithashtu rreth një kilogram dhe është mjaft e konsiderueshme.

 • dimensionet: X x 39,97 29,34 2,79 cm
 • pesha: 2,9 Kg

Sidoqoftë, pajisja është bërë kryesisht prej alumini dhe ka modelin tradicional ROG. Ne kemi një trackpad jo veçanërisht të madh, por ka dy butona fizikë në pjesën e poshtme. Në anën e djathtë kemi edhe një tastierë numerike, diçka që vlerësohet nëse e përdorim edhe për të punuar, e cila nuk dëmton kurrë. Nga ana tjetër, LED-të kanë një rol të rëndësishëm rreth të gjithë pajisjes dhe në logon në pjesën e pasme. Një dizajn agresiv, por shumë i rëndë, diku duhej të vendosje kaq shumë pajisje të përparuar.

Karakteristikat teknike

Tani shkojmë te thjesht teknike. Ne fillojmë me mundësinë për të zgjedhur midis një gjenerate të 7-të Intel Core iXNUMX ose vëllait të tij më të madh Intel Core i9. Nga ana e tyre, të dy versionet kanë 32 GB RAM DDR4 deri në 3200MHz e ndarë në dy module 16 GB, Nuk do të na mungojë asnjë RAM, kjo është e qartë.

Ndërsa për baterinë gjejmë 66Wh në total dhe një përshtatës rrjeti mjaft tradicional dhe i rëndë. Ai është i ngarkuar nga pjesa e pasme siç ka qenë rasti në dizenjimet ROG. Lidhur me magazinimin që kemi dy SSD prej 500 GB secila me teknologji NVMe, por ne kemi një port të tretë në rast se duam të rrisim edhe më shumë kujtesën, mund të përfshijmë deri në 3 disqe SSD të tipit M2. 

Tani përqendrohemi te "çfarë është e rëndësishme", karta grafike. Ne montojmë një NVIDIA GeForce RTX 2080 Super, kështu që ne shkojmë direkt në krye të laptopëve gamer me pajisjen më të mirë në treg. Përmendje e veçantë për çelësin kurioz që mund ta rregullojmë me funksione, caktimin e LEDs dhe madje edhe zhbllokimin e sistemit.

Konceptueshmëria dhe përshtatja

Sa i përket lidhjes, praktikisht gjithçka ka mbetur për pjesën e prapme, atje do të gjejmë tre porte USB-A 3.2, një fole 3,5 mm, port RJ45 për të lidhur një kabllo LAN, një HDMI 2.0 për të marrë cilësi të mirë dhe të mos harrojmë, Një port USB-C i përputhshëm me DisplayPort që do të na lejojë të marrim imazhin dhe tingullin përmes tij. Sigurisht që ka shumë në seksionin e lidhjes fizike dhe unë nuk kam qenë në gjendje të marr një ankesë në lidhje me këtë. Për mua është akoma e rëndësishme që HDMI të jetë e pranishme në një kompjuter portativ, pasi është larg nga të qenit një format i vjetëruar.

Nga ana e saj, në një nivel pa tel, ne kemi Bluetooth 5.1 dhe më e rëndësishmja, një kartë rrjeti WiFi 6 gjë që na ka dhënë rezultate të shkëlqyera si në nivelin e shkarkimit ashtu edhe në nivelin e intervalit të sinjalit. Një kartë grafike që sigurisht i përgjigjet asaj që prisni në një produkt me këto karakteristika. Rezultati ka qenë i shkëlqyeshëm siç mund ta shihni në video ku arrin shpejtësinë e shkarkimit prej 500 MB.

Seksioni i ekranit dhe multimedias

Aspekti tjetër ku kjo spikat më shumë ROG Strix Scar 17 është ekrani, ne kemi një panel që zë 82% të totalit me një shtresë shumë të punuar anti-reflektim. Ndriçimi dhe vendosja e ngjyrave ka një cilësim më se të saktë në formatin e tij standard, dhe ne mund ta rregullojmë atë me mjetet Aura të ROG. Nga ana e saj kemi rezolucion Full HD (1920 x 1080) dhe më e rëndësishmja, një normë refresh e 300 Hz me një kohë reagimi prej 3ms. Rezultati është thjesht spektakolar.

Për pjesën tuaj në tingull kanë mbetur dy altoparlantë 4,2 vat Me një amplifikues inteligjent, rezultati është bas i përmirësuar, tingull cilësor dhe nuk kam gjetur shtrembërime në vëllime të larta, po, duhet të them se fuqia përfundimtare nuk është veçanërisht e rëndësishme.

Kjo Asus ROG Strix Scar 17 ofron ftohje përmes metaleve të lëngët dhe një grup tifozësh që nuk arrijnë 50 dB që shpërndajnë nxehtësinë e gjeneruar nga pajisjet. Autonomia është në prapavijë, pak më shumë se tre orë duke kërkuar me lojëra video, ne do ta përdorim atë kryesisht të kyçur.

Mendimi i redaktorit

Ne kemi vënë në provë ROG Strix Scar 17 me Skylines të Qyteteve, Luftë Moderne CoD ose Dirt 2.0 dhe ne nuk kemi gjetur asgjë që i reziston asaj. Isshtë e qartë se ato nuk janë veçanërisht kërkuese të lojërave video, por hardueri i kësaj pajisje nuk na fton të dëshirojmë ta sfidojmë, sepse ne do të godasim murin përsëri dhe përsëri.

Ne kemi një pajisje mjaft të rëndë, po, por ajo është e përqendruar qartë në ofrimin e pak më shumë liri për lojtarët më të kërkuar. Qartë renditet mbi gamën e Asus ROG's Strix X dhe për çmimin që na bën të pyesim veten. Sidoqoftë, aftësitë e pajisjes së tij do ta bënin atë një pajisje mjaft të gjithanshme në rast se do të kishim mundësinë e përdorimit të tij si një stacion pune. Mund ta blini nga 2.300 € në Amazon (LIDHJE) ose vete Faqja kryesore web.

Shenja ROG Strix 17
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
2300
 • 80%

 • Shenja ROG Strix 17
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • Ekran
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • Conectividad
  Redaktori: 80%
 • autonomi
  Redaktori: 60%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 60%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Fuqia e papërpunuar dhe aftësitë teknike të pakrahasueshme
 • Një dizajn dhe përshtatje shumë mirë e integruar në sistem
 • Asnjë detaj i vetëm i lidhjes nuk mungon

Contras

 • "Transportueshmëria" është në sfond
 • Tifozët ndonjëherë bëjnë shumë zhurmë
 • Furnizimi me energji elektrike është një kaba e mirë
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.