Mbroni shfletimin tuaj të internetit në çdo kohë me NordVPN

NordVPN

Teknologjia përparon me hapa të mëdhenj dhe jo vetëm që mund të shohim se si kanë evoluar pajisjet elektronike, por edhe aplikacionet dhe sistemet operative. Fatkeqësisht, është gjithnjë e më e zakonshme të gjesh disa lajme në lidhje me të rejat Mashtrimet telematike, hakimet ndaj shërbimeve në internet kanë vjedhur kredencialet… Dhe përveç skandaleve të ndryshme të privatësisë që, për fat të keq, jemi mësuar.

Pavarësisht nga mjetet e ndryshme që zhvilluesit e mëdhenj të softuerit vënë në dispozicionin tonë për të shmangur shënjestrimin nga miqtë e të tjerëve, ne kurrë nuk mund të jemi plotësisht të sigurt nga këta njerëz, përveç nëse Unë përdor shërbime VPN. Por Çfarë është VPN?

Çfarë është një VPN

NordVPN

Kur bëjmë një konsultë në internet, ne shkarkojmë email në pajisjen tonë, ne përdorim një aplikacion mesazhesh ... të gjitha ato të dhëna janë pasqyruar në serverat e ofruesit tonë. Në rastin e aplikacioneve të mesazheve, mesazhet janë të koduara nga skaji në fund, ata e dinë vetëm që ne kemi dërguar ose marrë një mesazh, asnjëherë përmbajtjen e tij. E njëjta gjë është e vërtetë për shërbimet kryesore të postës.

Por kur shfletojmë internetin, nuk ka kush të na mbrojë nëse nuk përdorim një shërbim VPN. Pa një shërbim VPN, të gjitha të dhënat e shfletuesit tonë ruhen në rsgistro të shoqëruara me IP-në tonë, kështu që çdo organizatë qeveritare me autorizim gjyqësor paraprak (në varësi të vendit) mund të ketë qasje në historinë tonë të shfletimit.

Shërbimet VPN krijoni një tunel të koduar plotësisht midis ekipit tonë dhe serverave, në mënyrë që vetëm serverat VPN të dinë në çdo kohë se cilat faqe ne po vizitojmë ose cilat shërbime po përdorim. Shërbimet e paguara të VPN nuk i ruajnë të dhënat tona për t'u tregtuar më vonë me to, kështu që nuk bëhet një regjistrim i aktivitetit tonë në internet.

Pse është e nevojshme një VPN

NordVPN

Pavarësisht nga fakti që normat e të dhënave celulare na ofrojnë gjithnjë e më shumë GB, shumë janë përdoruesit që nuk mund t'i rezistojë një lidhje Wi-Fi falas. Qendra tregtare, bare, kafene, aeroporte ... me disa nga vendet publike që ofrojnë lidhje interneti falas.

Këto lloje të lidhjeve, të cilat në shumë raste, nuk kanë ndonjë metodë sigurie, ato janë një fokus për miqtë e të tjerëve. Nëse nuk përdorim një lidhje VPN, i gjithë trafiku që gjenerojmë dhe marrim nga interneti në pajisjen tonë ka të ngjarë të kapet nga këta. Miqtë.

Një lidhje VPN krijon një tunel të sigurt dhe të koduar midis pajisjes sonë dhe informacionin që marrim dhe / ose dërgojmë nga internetiPrandaj, ne do të jemi në gjendje të përdorim rrjetet tona sociale, llogaritë e postës elektronike apo edhe të bëjmë blerje me kartën tonë të kreditit pa qenë në gjendje askush të kapë ato të dhëna.

Çfarë na ofron një VPN

Shkarkime anonime nga interneti

NordVPN

Për t'u përpjekur të ndalojnë piraterinë, disa vende kanë ndaluar shkarkimet e përmbajtjes P2P, duke i detyruar ISP-të të informojnë autoritetet dhe organizatat e të drejtës së kopjimit kur një IP është e lidhur me këto lloj rrjetesh. duke shkarkuar përmbajtje.

Me një lidhje VPN, ofruesi ynë i internetit nuk do të jetë në gjendje të përdorë atë informacion, kështu që ne do të jemi në gjendje shkarkoni çdo lloj përmbajtje pa frikë për organizatat e të drejtave të autorit ose policia na trokasin në derë.

Siguria e ndërmarrjes

NordVPN

Të dhënat e ruajtura nga serverat e kompanive, në shumë pak raste janë në dispozicion nga jashtë mjediseve tuaja në mënyrë që të shmangen sulmet e mundshme dhe / ose hyrja e paautorizuar. Në muajt e fundit, ne kemi parë se si telepunimi ka filluar të jetë një mundësi që kompanitë po e konsiderojnë si diçka për t'u marrë në konsideratë.

Falë shërbimeve VPN, të gjitha të dhënat që dërgohen dhe merren nga pajisjet tona, janë të koduara nga fundi në fund, në mënyrë që absolutisht askush që mund t'i kapë ato të mos jetë në gjendje t'i deshifrojë ato lehtë dhe shpejt (një proces që mund të zgjasë disa vjet).

Shmangni kufizimet gjeografike

NordVPN

Me siguri në më shumë se një rast keni hasur në një video në YouTube që nuk mund ta luani sepse nuk është e disponueshme në vendin tuaj. Nëse keni dashur të kontraktoni një shërbim video streaming që nuk është i disponueshëm në vendin tuaj ose keni dashur të hyni në katalogun e disponueshëm në vendet e tjera, do të jeni befasuar kur keni parë që është katalogu i njëjtë që tashmë ishe duke hyrë.

Shërbimet e transmetimit të videos në përgjithësi, përdorin IP për të na lokalizoni gjeografikisht dhe tregoni përmbajtjen sipas vendit. Me një shërbim VPN, ne mund të përdorim një IP të vendit ku ndodhet përmbajtja në të cilën duam të hyjmë dhe të jemi në gjendje ta shijojmë atë dhe të jemi në gjendje të qasemi në katalogun që po kërkojmë.

A jeni i bindur se keni nevojë për një PVN? Mirë klikoni këtu dhe kontraktoni NordVPN me çmimin më të mirë

NordVPN, vlera më e mirë për para VPN

NordVPN

Shërbimet VPN kërkojnë një seri serverash të shpërndarë në vende të ndryshme në mënyrë që të zgjerojnë ofertën e lidhjeve për të gjithë përdoruesit e saj. NordVPN na vë në dispozicion më shumë se 50.000 servera të shpërndarë në të gjithë botën. Nëse ne kërkojmë siguri në lidhjen tuaj, si dhe anonimitet, ne nuk mund t'ia besojmë lidhjen tonë ndonjë kompanie që pretendon të ofrojë këtë lloj shërbimi plotësisht falas.

Nëse kërkojmë falas në Google VPN, numri i rezultateve është praktikisht i pafund. Por ekziston një problem, një problem që këto shërbime nuk e raportojnë kurrë, dhe ky është se tTë gjitha të dhënat tona të shfletimit përfundojnë duke u tregtuar.

Shumë prej tyre janë kompani analize dhe reklamuese të interesuara për të ditur zakonet e përdorimit dhe konsumit të përdoruesve dhe ky lloj i shërbimeve falas është një burim i rëndësishëm. Nëse vërtet duam që lidhja jonë të jetë e sigurt, për vetëm 3,11 euro në muaj mund ta bëjmë përmes NordVPN.

NordVPN ka një çmim mujor prej 10,64 euro. Nëse vendosim të kontraktojmë planin 2-vjeçar, ky çmim ulet në 3,11 euro në muaj, duke shtuar gjithsej 74,55 euro. 3,11 euro në muaj janë 2 kafe, në këmbim të të cilave do të jemi në gjendje shfletoni në një mënyrë plotësisht të sigurt në të gjitha pajisjet tona me lidhje interneti, nga smartphone në tablet përmes kompjuterëve, televizione inteligjente ...

NordVPN

NordVPN është në dispozicion për Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Android TV, Chrome dhe Firefox, i cili na lejon të përdorim secilën prej pajisjeve në shtëpinë tonë pa asnjë kufizim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   John P. dijo

    Siç thotë artikulli, unë pajtohem që NordVPN është një vlerë e madhe për produktin e parave. Zakonisht e përdor për të parë panelën e HBO në Shtetet e Bashkuara, por nganjëherë gjej gjëra interesante në vendet që nuk i prisja. Kam zbuluar gjithashtu se mund të shoh trendet në YouTube të secilit vend dhe kështu të përpiqem të përmirësoj kanalet e mia.

<--seedtag -->