Si të mbyllni të gjitha instancat e një aplikacioni në Windows shpejt dhe me lehtësi

Mbyllni instancat e programeve në Windows

Nëse papritmas kuptoni se keni më shumë se 20 dritare të hapura në Chrome ose Firefox, mbase do të dëshironit të dinit se si t'i mbyllni të gjitha instancat e aplikimit në fjalë shpejt dhe me lehtësi.

Ka shumë mënyra se si mund të mbyllni një aplikacion që ekzekutohet në një PC. Gjithmonë ka qenë kombinimi i çelësave ALT + F4 ose butonin X (Mbyll) në këndin e sipërm të djathtë të dritareve. Në të njëjtën kohë, edhe nga versionet e para të Windows, ekziston mundësia e përdorimit të Task Manager që do të lehtësojë shumë mbylljen e programeve që nuk duan të mbyllen me mjete të tjera.

Së bashku me evolucionin e sistemeve operative, shanset janë të mëdha që ju të keni gjetur veten në situatën e të mos qenit në gjendje të mbyllni dritaret e një aplikacioni pa rifilluar të gjithë sistemin operativ.

Për këto momente të vështira ose për momentet kur thjesht dëshiron të jesh diçka më shumë efikas, ekziston një komandë e thjeshtë që mund ta mbani mend, dhe që do ta bëjë jetën tuaj shumë më të lehtë si përdorues i PC-ve, përveç që ju ndihmon të zgjidhni një situatë zhgënjyese brenda pak sekondash.

Mbyllja e të gjitha instancave të një aplikacioni

Problemet zakonisht vijnë nga aplikacionet që ekzekutojnë shumë shembuj të vetvetes. 10-15 vjet më parë, nuk ju duheshin shumë dritare Word ose Internet Explorer, por sot ka shumë programe që mund të funksionojnë në shumë dritare, dhe shfletuesit e internetit janë vetëm disa shembuj.

E keqja është se edhe nëse një dritare e vetme bllokohet në Chrome, shanset janë të mëdha që i gjithë shfletuesi të ndalojë së punuari, duke përfshirë dritaret e tjera që keni hapur.

Në këtë situatë, gjesti i thjeshtë që mund të përdorni është të shkruani Windows + R dhe, në dritaren e re që shfaqet, futni sa vijon, pa thonjëza: "Taskkill / IM% ProgramName.exe% / f” Atëherë duhet të shtypni Shkruani.

Pjesa disi më e vështirë mund të jetë në gjeni emrin e programit instancat e të cilit dëshironi të mbyllni. Disa shembuj janë chrome.exe, firefox.exe, excel.exe, powerpnt.exe. Nëse nuk jeni i sigurt se si quhet një program, hapni Task Manager duke përdorur shkurtoren CTRL + Alt + Del ose pasi të keni bërë një klikim të djathtë me miun në shiritin Start.

Nga menaxheri i detyrave, klikoni me të djathtën në programin që ju shqetëson dhe më pas zgjidhni opsionin Properties. Në faqen e Përgjithshme të dritares së re duhet të shihni qartë emrin e aplikacionit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.