Si të merrni një licencë për dron?

Për të përdorur një dron për qëllime komerciale, duhet të merrni një licencë nga agjencia e aviacionit ku jetoni.

Dronët po bëhen më të popullarizuar në industri të ndryshme, nga fotografia në bujqësi e deri te siguria. Megjithatë, për të përdorur një dron për qëllime komerciale, ju duhet të merrni një licencë për dron nga agjencia federale e aviacionit ku jetoni.

Për të marrë këtë licencë, duhet të plotësoni disa kërkesa, kështu që duke marrë licencën, do të mund të përdorni aftësitë tuaja pilotuese në mënyrë të ligjshme dhe të sigurt. Kjo do t'ju lejojë të përfitoni plotësisht nga avantazhet që ofron kjo teknologji në biznesin ose projektin tuaj.

Pra, nëse keni një dron dhe dëshironi ta përdorni, këtu janë kërkesat dhe hapat që duhet të ndiqni për të marrë patentën e pilotit të dronit. Kjo, në mënyrë që të mund të filloni të përdorni aftësitë tuaja pilotuese në mënyrë të ligjshme dhe të sigurt.

Çfarë është një licencë drone?

Është një leje që ju merrni nga autoritetet aeronautike në vendin tuaj, në mënyrë që t'i operoni në mënyrë të sigurt dhe të ligjshme në një zonë të caktuar. Agjencitë e aviacionit në çdo vend janë përgjegjëse për dhënien e këtyre licencave.

Agjencitë e aviacionit në çdo vend janë përgjegjëse për dhënien e këtyre licencave.

Licencat e dronëve janë krijuar për të siguruar që pilotët të kenë një kuptim solid të sigurisë dhe rregulloreve të aviacionit, si dhe për të mbrojtur hapësirën ajrore dhe privatësinë e individëve.

Prandaj, është e rëndësishme që nëse dëshironi të përdorni një dron për qëllime të rregulluara, duhet të keni një licencë të vlefshme që plotëson kërkesat e autoritetit përkatës të aviacionit.

Kujt i duhen këto licenca?

Në përgjithësi, kushdo që dëshiron të përdorë një dron për qëllime tregtare ose biznesi duhet të marrë një licencë për dron nga autoriteti përkatës i aviacionit në vendin tuaj.

Kjo përfshin ata që dëshirojnë të përdorin dronët për fotografim ose video komerciale., për të inspektuar infrastrukturën, për të ushtruar bujqësi precize, hartografi dhe hartografi, ndër përdorime të tjera tregtare.

Kushdo që dëshiron të përdorë një dron për qëllime biznesi ose komerciale duhet të marrë një licencë për dron.

Sidoqoftë, nëse përdorni një dron për qëllime rekreative ose personale, mund të mos keni nevojë për licencë piloti të dronit. Por, duhet të respektoni rregulloret dhe kufizimet e fluturimit që rregullojnë përdorimin e dronëve në zonën tuaj.

P.sh. në shumë raste merret parasysh pesha e avionit për të përcaktuar nëse është rekreativ apo jo. Në rastin e Kolumbisë, nga 250 gram kërkohet një patentë operimi, e cila përfshin një kurs paraprak të drejtimit të automjetit dhe futjen në ligjet përkatëse.

Është e rëndësishme të theksohet se rregulloret e dronëve ndryshojnë sipas vendit ose rajonit ku jetoni. Prandaj, para se të fluturoni, duhet të kontrolloni rregulloret specifike ku keni ndërmend të përdorni dronin.

A mund të fluturosh një dron pa licencë?

Në përgjithësi, fluturimi i një droni komercial pa licencë të vlefshme mund të jetë i paligjshëm në shumë vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

Fluturimi i një droni komercial pa një licencë të vlefshme mund të jetë i paligjshëm në shumë vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

Në rastin e individëve në Shtetet e Bashkuara, Administrata Federale e Aviacionit (FAA) kërkon që kushdo që dëshiron të fluturojë me një dron për qëllime komerciale të ketë një licencë të vlefshme piloti, e cila njihet si "Pjesa 107".

Megjithatë, nëse jeni duke fluturuar me një dron rekreativ ose personal, mund të mos keni nevojë për patentë piloti. Megjithatë, duhet të siguroheni që mund ta bëni, sepse përdorimi i tij po rregullohet shumë në mbarë botën.

Mos harroni se fluturimi i një droni në mënyrë të pasigurt ose të paligjshëm mund të ketë pasoja të rënda, duke përfshirë gjoba dhe gjoba, dëmtime pronësore ose lëndime personale, si dhe kapjen ose prishjen e dronit nga autoritetet.

Si të merrni një licencë për dron?

Për të marrë një licencë për dron (e njohur edhe si Certifikatë Piloti për Avion pa pilot ose RPAS) duhet të ndiqni disa hapa, në varësi të vendit ku jetoni.

Ju duhet të kontrolloni se cilat janë kërkesat e licencës së dronit në vendin ku planifikoni të përdorni pajisjen.

Para së gjithash, është e rëndësishme që të kontrolloni se cilat janë kërkesat për licencën e dronit në vendin ku planifikoni të përdorni dronin. Dhe është se këto kërkesa mund të ndryshojnë në varësi të rregullimit të secilit vend ose brenda të njëjtit vend.

zakonisht, kërkohet përfundimi i një kursi trajnimi të miratuar nga autoriteti i aviacionit civil të vendit. Në disa raste, trajnimi mund të merret personalisht ose në internet.

Pas përfundimit të trajnimit, duhet të kaloni një provim teorik për njohjen e rregullores, operimeve dhe sigurisë së operimit në këto avionë. Në disa vende, ata kërkojnë që ju të kaloni një test praktik që demonstron aftësitë tuaja të fluturimit dhe operimit.

Pasi të keni përfunduar kërkesat e trajnimit dhe të keni kaluar provimi, ju duhet të paraqisni një kërkesë për licencë tek autoriteti përkatës i aviacionit civil.

Në shumë vende kjo licencë duhet të rinovohet periodikisht, për të siguruar që pilotët të vazhdojnë të përmbushin kërkesat e sigurisë dhe rregullatore. Kërkesat për të marrë një licencë për dron ndryshojnë sipas rregulloreve të çdo vendi.

Prandaj, rekomandohet që të kontrolloni kërkesat specifike me autoritetin tuaj lokal të aviacionit civil, përpara se të filloni ndonjë proces trajnimi ose aplikimi për licencë.

Rëndësia e licencave për operimin e dronëve

Në këtë mënyrë, përdorimi i përgjegjshëm i dronëve inkurajohet dhe kontribuon në krijimin e një mjedisi besimi.

Licencat për të përdorur dronët janë thelbësore sepse ato ndihmojnë në sigurimin e sigurisë si të operatorit ashtu edhe të njerëzve të tjerë në mjedis.

Kjo është e mundur falë faktit se rregulloret dhe licencat kërkojnë që operatorët të trajnohen siç duhet për t'i trajtuar ato në mënyrë të sigurt dhe të përgjegjshme. Kështu, rreziku i aksidenteve dhe lëndimeve në hapësirën ajrore zvogëlohet ndjeshëm.

Për më tepër, rregulloret dhe licencat vendosin kufizime të qarta për përdorimin e dronëve dhe vendet ku ato mund të operohen. Kështu, mbrohen si privatësia e njerëzve ashtu edhe të drejtat që i ndihmojnë ata në përdorimin e hapësirave publike.

Në mënyrë të ngjashme, licencimi dhe rregullimi mund të kenë një ndikim pozitiv në imazhin dhe perceptimin e dronëve. Duke demonstruar se operatorët janë të përkushtuar ndaj sigurisë dhe përgjegjësisë, imazhi publik i kësaj teknologjie përmirësohet.

Në këtë mënyrë, inkurajohet përdorimi i përgjegjshëm i tij dhe kontribuon në krijimin e një mjedisi besimi. Për të gjitha këto, është thelbësore të respektojmë dhe respektojmë rregulloret dhe licencat në çdo kohë, pasi kjo na mbron të gjithëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.