Tesla Model X është SUV më i sigurt në botë

Tesla Model X

NHTSA, organizata më e rëndësishme e ngarkuar për kryerjen e provave të sigurisë në të gjitha llojet e makinave, ka certifikuar së fundmi Tesla Model X si SUV më i sigurt në botë.

Ndërkombëtarisht, ka shumë organizata përgjegjëse për testimin e aspekteve të ndryshme të makinave në rrugë. Sidoqoftë, NHTSA (shkurtesa për Administrata Kombëtare e Sigurisë së Transportit në Autostradë) është institucioni amerikan që, ndër të tjera, është i ngarkuar me testimin e rezistencës së automobilave në një gamë të gjerë situatash. Praktikisht, simulojnë aksidente të shumta në një mjedis të kontrolluar dhe pastaj të bien dakord për kualifikime të caktuara sipas nivelit të sigurisë që u ofrohet udhëtarëve.

Tesla Model X është bërë kohët e fundit makina më e sigurt "SUV" në botë pasi ka arritur një vlerësim prej 5 yje nga 5 në të gjitha testet që iu nënshtrua nga NHTSA. Në një kontekst në të cilin shitjet e SUV janë rritur ndjeshëm vitet e fundit, dhe duke marrë parasysh atë Tesla është një markë shumë tërheqëse midis blerësve të makinave, ky çertifikim i ri është një arritje e rëndësishme për prodhuesin amerikan.

Meqenëse Tesla Model X po tregtohet në versione të shumëfishta, të gjithë ata iu nënshtruan të njëjtit grup testesh dhe, për habinë e ekspertëve të NHTSA, të gjithë modelet morën të njëjtin vlerësim.

Pra, pavarësisht nëse do të zgjedhësh për të Tesla Model X 60D, 75D, 90D, P90D, ose 100D, makina do t'ju ofrojë të njëjtin nivel sigurie. Për më tepër, bazuar në rezultatet e provave, Tesla X shënoi rezultatin më të lartë të sigurisë për të dy ndikimi ballor, të tilla si për ndikimet anësore dhe përmbysjet.

Pjesa më interesante e testit është ajo Inxhinierët e NHTSA nuk ishin në gjendje as të përmbysnin një Tesla Model X si pjesë e një prove dinamike. Në fund të fundit, pavarësisht nga rrethanat, ekspertët konstatuan se ka vetëm 9.3% mundësi që një Tesla Model X të përjetojë një ndryshim në rast aksidenti. Ky probabilitet i ulët është për shkak të stabilitetit të shkëlqyeshëm të ofruar nga motor elektrik, tërheqje elektrike dhe qendra e saj e gravitetit jashtëzakonisht e ulët në sajë të baterive që vendosen në pjesën e poshtme të automjetit.

Në fund, Tesla Model X u vlerësua si makina më e sigurt "SUV" në botë, ndërsa Tesla Model S është "sedan luksoz" më i sigurt në botë, sipas vetë NHTSA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)