Deri më tani HTC Vive dyfishon shitjet e Oculus Rift

HTC

Viti që sapo lamë ishte viti i zgjedhur nga prodhuesit për realitetin virtual për t'u bërë një mënyrë e re për të shijuar lojëra përveç konsumimit të përmbajtjes. Së pari erdhi Facebook duke lançuar Oculus Rift dhe më vonë HTC bëri me modelin e saj Vive, model që na ofron një cilësi më të lartë në pothuajse të gjitha aspektet, dhe se është 100 euro më e shtrenjtë se konkurrenti i saj maksimal. Nëse i lëmë dy më të mirët e realitetit virtual, Sony e gjen vetëm me Playstation VR, syzet e realitetit virtual që janë në përputhje vetëm me PS4 me performancë shumë më të ulët.

Për momentin, të dy Oculus Rift dhe HTC Vive janë pajisje që nuk janë në dispozicion për publikun e gjerë, me një çmim që tejkalon 700 dollarë me pajisjet bazë, një çmim të cilit duhet t'i shtojmë një kompjuter mjaft të fuqishëm nëse nuk duam të pësojë prerje ose mungesa gjatë zhvillimit të kësaj përvoje gjithëpërfshirëse. Nga fillimi i tij, ne nuk kemi pasur shifra të shitjeve nga ndonjë prej kompanive, por duket se kreu i Epic Games, Tim Sweeney na ka pastruar nga dyshimet duke pretenduar se modeli HTC tejkalon shumë modelin Facebook Oculus Rift.

Arsyeja kryesore është cilësia superiore që na ofron, por arsyeja e vetme, që nga viti Kufizimi i dyqanit të aplikacioneve Oculus Parandalon shumë përdorues që të shijojnë lojëra të tjera të disponueshme në platforma të tjera si Steam, një platformë që mund të arrihet, por duke marrë hapa që jo të gjithë i dinë, me të cilët HTC aleate për të krijuar HTC Vive. Ky kufizim i aksesit në më shumë lojëra është një faktor tjetër që po dëmton shitjet e syzeve të realitetit virtual të Facebook, diçka që me kalimin e kohës do të duhet të ndryshojë nëse ata vërtet duan të bëhen një alternativë ndaj HTC Vive ose nëse duan të qëndrojnë në shkëmbimin e parë tregu ose si një sekondë e thjeshtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.