Monitor AOC Gaming U28G2AE / BK

Monitorët janë bërë një element thelbësor për lojtarët dhe ata që punojnë në telekomunikacion, edhe nëse kompjuteri juaj është një laptop, asgjë si një ekran i mirë për të shoqëruar momentet tuaja më të mira të lojërave, dhe AOC Gaming di shumë për këtë. Prandaj, sot ju sjellim një monitor të ri me të cilin mund të përfitoni sa më shumë nga lojërat tuaja.

Ne rishikuam monitorin AOC Gaming U28G2AE / BK, një monitor pa kornizë me Freesync dhe rezolucion mahnitës. Mos e humbisni këtë analizë të thelluar në të cilën ju tregojmë të gjitha pikat e forta dhe sigurisht dobësitë e këtij monitori të krijuar për ata që luajnë më shumë.

Materialet dhe dizajni

Ky AOC Gaming U28G2AE / BK Ka një dizajn klasik agresiv dhe lojërash por të rafinuar, si fillim kemi korniza ultra të reduktuara në tre anët e tij, padyshim po flasim për pjesën e sipërme dhe anët, në pjesën e poshtme kemi banerin e kompanisë dhe dy guida. ne te kuqe. Natyrisht, dhe si mund të ishte ndryshe, ne kemi një bazë me dy projeksione të mëdha dhe është tërësisht e dizajnuar në të zezë. Ne kemi një madhësi ekrani 28 inç ose më mirë të themi 71,12 centimetra në total. 

Ne kemi një kornizë me teksturë, një stendë të lehtë për t'u instaluar dhe sigurisht certifikim VESA. 100 × 100 në rast se duam ta varim në mur, diçka që unë rekomandoj. Të gjitha me kyçjen klasike Kensington. Ne kemi një lëvizshmëri vertikale midis -5º dhe + 23º, po, ne nuk e lëvizim atë anash. Natyrisht, produkti shoqërohet me temën e tij "gaming" të shënuar kështu, dhe sistemi për pozicionimin e lehtë të mbështetjes vlerësohet shumë me anë të një sistemi klikimi në anën e pasme. Pjesa e pasme është vendi ku ndodhen portat e lidhjes dhe furnizimi me energji elektrike, si dhe në kornizën e poshtme kemi kontrollet e menusë me prekje.

Karakteristikat teknike

Ne shkojmë drejtpërdrejt në të dhënat e papërpunuara. Ky monitor 28 inç përmban një Paneli LCD IPS që na garanton një kënd të gjerë shikimi, pothuajse total sipas testeve tona nuk kemi mundur të vlerësojmë asnjë lloj devijimi. Ka një shtresë kundër shkëlqimit i cili vlerësohet shumë dhe mbrohet mirë nga ndriçimi artificial. Pamja e panelit është 16: 9, ideale për të luajtur dhe ndriçimi i tij është nëpërmjet sistemit WLED, i cili ndihmon për të kontrolluar më mirë zonat e errëta.

Nga ana e saj, ne kemi një shkëlqim maksimal prej 300 nits që na bën të parashikojmë të dukshmen, na mungon mbështetja HDR, diçka që në çdo rast do të ngadalësonte shkallën e përgjigjes së panelit, e cila është 1 milisekonda (GtoG). E njëjta gjë ndodh me shpejtësinë e rifreskimit, e cila për lojtarët më të kërkuar qëndron vetëm në 60Hz dhe po, do të kishim vlerësuar diçka më shumë. Për sa i përket ngjyrave, ne kemi një kontrast dinamik prej tetë milion në një dhe një kontrast statik prej një mijë me një, të gjitha të shoqëruara nga Teknologjia AMD Freesync për të përmirësuar performancën e lojërave.

Si mund të ishte ndryshe, ne kemi 85% të standardit NTSC dhe 119% e standardit sRGB kështu që është gjithashtu i përshtatshëm për redaktim mbi të, diçka që kemi bërë dhe ku është mbrojtur gjerësisht. Sinjali i frekuencës dixhitale arrin përmes HDMI 2.0 ose DisplayPort 1.2 një shpejtësi fikse prej 60 Hz në rezolucion 4K ose UHD. Vetëkuptohet që për të minimizuar lodhjen kemi një sistem Flicker-Free dhe Low Blue Light, me këtë insistoj, ky monitor është më shumë se një monitor i thjeshtë lojrash, ai shoqëron orë të mira përdorimi në performanca të tjera si puna, konsumi multimedial. dhe sigurisht automatizimi i zyrës.

Lidhshmëria dhe aksesorët

Ky monitor ka dy porte HDMI 2.0 në pjesën e pasme të tij, të cilat do të na lejojnë të lidhim njëkohësisht, për shembull, PC-në dhe konsolën tonë. Pajisja që ne nisim do të thërrasë automatikisht monitorin dhe do të dijë se cilën portë HDMI të fillojë automatikisht, që nga këndvështrimi im është thelbësor në një monitor lojrash. Natyrisht, na kishte munguar të kishim përfshirë një USB HUB të vogël ose një port USB-C që do të na lejonte të lidhnim pajisjet tona periferike drejtpërdrejt me monitorin, kjo do të na kishte kursyer pak hapësirë ​​në tryezë. Nëse ju pëlqeu, mund ta blini KËTU me çmimin më të mirë.

 • Kontrolli i hijes AOC dhe ngjyra e lojës AOC: Këto shtesa të softuerit AOC rregullojnë mirë ndriçimin dhe shkëlqimin e ekranit, duke ofruar një përvojë shumë afër me HDR të certifikuar, duke fikur pjesë të veçanta të panelit që nuk përdoren për të dhënë ngjyrë të zezë më të pastër.

Eshtë e panevojshme të thuhet se edhe ne kemi një portë Display Port 1.2 dhe një dalje të kufjeve hibride 3,5 milimetra. Nga ana e saj, nuk duhet të harrojmë se kjo AOC U28G2AE / BK ka dy altoparlantë, pra ne mund të shijojmë tingullin stereo, duke qenë 3W fuqi secilin. Edhe pse mjafton për të na hequr nga rruga dhe për të kryer konsumin multimedial, ai nuk ka bas të theksuar, pavarësisht se përvoja është relativisht e mirë duke marrë parasysh kompaktësinë e monitorit dhe të po këtyre altoparlantëve. Është një detaj përfshirja e këtij lloji të altoparlantëve mbështetës, veçanërisht kur shumë monitorë të tjerë në të njëjtin gamë nuk i përfshijnë ato.

Mënyrat e lojës dhe menyja G AOC

Monitori ka gjashtë mënyra të paracaktuara të lojës: FPS, RTS ose gara, megjithatë, përmes tastierës së cilësimeve të AOC (menuja e kornizës së poshtme) ne mund të rregullojmë profilet, të ruajmë të reja dhe madje të modifikojmë ato ekzistuese. Unë rekomandoj gjithmonë që të përdorni këtë menu, ndërfaqja e së cilës ka qenë mjaft intuitive, për ta rregulluar atë siç duhet dhe sipas dëshirës tuaj.

Përveç kësaj, menyja G AOC Është një aplikacion i shtuar që mund ta instalojmë në Windows dhe kjo na lejon të personalizojmë monitorët tanë me karakteristika specifike si dhe me parametra të caktuar, po, për momentin nuk kemi gjetur më shumë se një ndërfaqe përdoruesi miqësore, por të njëjtat funksione ose të ngjashme me ato të menusë.

Mendimi i redaktorit

Ky AOC U28G2AE / BK Është një alternativë e mirë dhe e gjithanshme si monitor lojrash, ka një madhësi, një vonesë hyrëse dhe një lidhje shumë të mirë, shoqëruar nga një panel IPS mjaftueshëm i ndritshëm dhe një dizajn cilësor. Na mungon ndoshta HDR ose ritmi më i lartë i rifreskimit, por brenda gamës së tij mund të priten karakteristikat e tij, ku pothuajse asgjë nuk mungon. Mund ta blini në Amazon nga 323,90 euro, me çmimin më të mirë dhe me dorëzim në vetëm një ditë.

U28G2AE / BK
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
323,99
 • 80%

 • U28G2AE / BK
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: Nëntor 5 nga 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Panel
  Redaktori: 90%
 • Conectividad
  Redaktori: 75%
 • Pagesë shtesë
  Redaktori: 85%
 • multimedial
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 85%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Dizajn dhe lidhje e shkëlqyer
 • Vonesa e ulët dhe kontroll i mirë i ndriçimit
 • Çmimi konkurrues
 • Paneli me rezolucion të mirë

Contras

 • Më mungon 120 Hz
 • Jo HDR
 • Pa USB HUB

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.