MSConfig: Si të rregulloni gabimin e funksionimit të tij në Windows

Windows MSConfig gabim

Pamja e ekranit që kemi vendosur në krye mund të jetë një shembull i vogël i këtij dështimi, të cilit i jemi referuar në titull.

Me fjalë të tjera, nëse në një moment të caktuar duhet të keni qasje në këtë skedar MSConfig (ose aplikacion) dhe në vend që ta ekzekutoni shfaqet një mesazh si pamja e ekranit që kemi vendosur më lart, kjo thjesht mund të përfshijë ndryshimi i vendndodhjes së këtij artikulli nga një Trojan, virus ose ndonjë skedar tjetër i kodit të dëmshëm. Në këtë artikull ne do t'ju ndihmojmë me disa hile që lehtë mund t'i ndiqni kur rikuperoni funksionalitetin e MSConfig si në Windows XP dhe Windows 7 (madje edhe në Windows Vista).

Parimet themelore mbi mosfunksionimin e MSConfig

Në artikuj të ndryshëm në blog kemi folur për këtë skedar shumë të rëndësishëm që ka emrin MSConfig, i cili në përgjithësi u ekzekutua për të kryer variante të caktuara për sa i përket:

 1. Mundësia e klasifikoni llojin e sistemit operativ i cili do të fillojë në PC (në rast se ka disa të instaluar).
 2. Çaktivizoni disa aplikacione që fillojnë me Windows.
 3. Komandoni ose detyroni Windows të rindizet në një «modaliteti i pasigurt".

Ne kemi përmendur vetëm tre karakteristika në MSConfig, këto janë më të përdorurat nga një përdorues i zakonshëm, megjithëse një specialist kompjuteri mund të "përfitojë më shumë nga kjo veçori". Nëse një virus ose Trojan ka prekur këtë element në ndonjë mënyrë, ai nuk do të ekzekutohet kurrë dhe për këtë arsye, ne nuk do të kemi qasje në asnjë nga funksionet të përfshira në mjedisin e tyre.

Si të rregulloni punën e MSConfig në Windows XP

Truket që do të përmendim më poshtë janë shumë të lehta për tu ndjekur, duke mos kërkuar një sasi të madhe njohurish kompjuterike, por përkundrazi, duke ditur si të përdoret skedari explorer dhe tek dosjet e fshehura në rast se disa nuk shfaqen në mënyrë efektive. Për Windows XP ne sugjerojmë të ndiqni disa hapa.

Para së gjithash, ne duhet të përpiqemi të gjejmë vendin ku ky element duhet të strehohet (MSConfig), duke pasur nevojë të shkojmë në URL-në e mëposhtme me File Explorer.

C:WindowsPCHealthHelpCtrBinariesMSConfig.exe

MSConfig në Windows XP

Nëse ky element (MSConfig) nuk është aty, atëherë do të duhet ta marrim atë në dy mënyra të ndryshme, këto si më poshtë:

 • Gjeni skedarin e ekzekutueshëm MSConfig në një kompjuter fqinj (mund të jetë i një shoku) dhe kopjojeni atë në një CD-ROM për ta gjetur më vonë në adresën e përmendur më sipër.
 • Nëse kemi qasje në Internet, mund të shkarkojmë direkt MSConfig nga lidhja e mëposhtme

Kur e kemi tashmë këtë element, duhet vetëm ta kopjojmë atë në vendin që përmendëm pak më lart. Tani ne duhet thirrni MSConfig në mënyrë konvencionale, e njëjta që do të duhet të ekzekutohet menjëherë. Nëse nuk është ky rast, atëherë do të duhet të verifikojmë që shtegu nuk është modifikuar në "Windows Registry Editor":

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionApp PathsMSCONFIG.EXE

MSConfig në Windows XP 01

Nëse mund të vërejmë një lloj ndryshimi në këtë "Redaktues të Regjistrit", ne duhet ta ndryshojmë atë drejt asaj që tregohet në imazh dhe udhëzimin e mëparshëm.

Si të rregulloni punën e MSConfig në Windows 7

Këtu procedura është pak më e thjeshtë se ajo që përmendëm në Windows XP, megjithëse duhet gjithashtu të shkojmë në shkallën e parë drejt drejtimit vijues duke përdorur File Explorer:

C:WindowsSystem32MSConfig.exe

Nëse nuk mund ta gjejmë, kjo nuk duhet të na shqetësojë, pasi ekziston një "rezervë" e vogël e këtij elementi në direktorinë vijuese:

C:WindowsWinSXS

Nëse për ndonjë arsye të çuditshme nuk e gjejmë MSConfig në direktorinë që përmendëm më lart, atëherë mund të:

 • Merrni atë nga një kompjuter tjetër Windows 7 dhe nga adresa që përmendëm më parë.
 • Merrni atë nga disku juaj i instalimit DVD.

Pasi të kemi vazhduar me këtë detyrë, do të na duhet vetëm kopjoni në MSConfig që kemi fituar (me ndonjë nga metodat e sugjeruara më sipër) për ta kopjuar më vonë atë në direktorinë në të cilën duhet të jetë dhe që ne sugjerojmë pak më lart.

Kjo është e vetmja gjë që duhet të bëjmë në Windows 7, sepse këtu nuk kërkohet të përdorim "Windows Registry Editor" si në Windows XP.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.