Si të ndani vendndodhjen në Google Maps

Është më mirë të ndash vendndodhjen nga Google Maps sesa nga WhatsApp

Google Maps ofron funksione të shumta gjeolokacioni dhe një prej tyre është në gjendje ndajnë vendndodhjen tonë. Normalisht, përdoruesit e bëjnë atë nga WhatsApp ose një aplikacion tjetër i mesazheve, por është më efikas bëjeni direkt nga Google Maps. Le të shohim se si është bërë.

Kështu që ju mund të ndani vendndodhjen tuaj në Google Maps

Ndani vendndodhjen direkt nga Google Maps

Google Maps është një mjet mjaft i sofistikuar që mund të na ndihmojë të gjejmë çdo vend në një hartë virtuale. Për më tepër, lehtëson ndani vendndodhjen tonë në kohë reale ose nga një drejtim drejtpërdrejt, pa e lënë atë. Për ta bërë atë efikas, duhet të bëni hapat e mëposhtëm:

Telegram
Artikulli i lidhur:
Telegrami azhurnon dhe ju lejon të ndani vendndodhjen tuaj në kohë reale
 • Hyni në Google Maps.
 • Prekni foton tuaj të profilit.
 • Do të hapet një menu, ku duam të shtypim butonin «pjesë".
 • Konfiguro opsionin që tregon kohën kur do të jesh atje dhe kontaktin të cilit do ta dërgosh.

Personi që e merr atë do të shohë drejtpërdrejt një lidhje Google Maps, me butonat e aktivizuar për të ditur se si të arrijmë atje. Kur e shtypni, hapet një dritare udhëzuese për t'ju treguar se si të shkoni në atë vend. Është mjaft praktik dhe më efikas se ndani vendndodhjen nga WhatsApp.

Si të shfaqeni në Google Maps
Artikulli i lidhur:
Si të shfaqeni në Google Maps

Ndani vendndodhjen e Google Maps të një adrese tjetër

Si të ndani vendndodhjen nga Google Maps

Ju nuk duhet domosdoshmërisht të jeni në vend për të ndarë një adresë nga Google Maps. Për shembull, nëse është një pikë takimi ku nuk keni mbërritur ende, mund ta dërgoni lidhjen duke ndjekur këto hapa:

 • Hapni Google Maps.
 • Gjeni pikën ose adresën që dëshironi të ndani.
 • Mund të përdorni motorin e kërkimit Google Maps duke futur ndër të tjera emrin e lokalit, rrugës, zonës, vendbanimit.
 • Kur prekni vendin, një seri opsionesh do të hapen në fund, lëvizni secilën prej tyre derisa të shihni «pjesë".
 • Zgjidhni mënyrën për ta dërguar atë dhe kontaktin përfundimtar.
Google Maps
Artikulli i lidhur:
Si të vendosni koordinatat në Google Maps

Opsioni i ndarjes së vendndodhjes bëhet më së miri direkt nga Google Maps në krahasim me opsionin e ofruar nga WhatsApp. Sepse bëjeni atë direkt nga aplikacioni i vendndodhjes gjeografike, përfshin të dhëna të vlefshme si p.sh. përqindja e baterisë që ju ka mbetur.

Ky funksion është mjaft i dobishëm për prindërit që duan të dinë vendndodhjen e saktë të fëmijëve të tyre dhe sa ngarkesë kanë mbetur në telefonin e tyre. Kështu, në rast të ndonjë emergjence ata mund të veprojnë me efikasitet. Megjithatë, opsioni i ndarjes së vendndodhjes Ka një kufizim dhe është për të miturit nën 18 vjeç, kohëzgjatja e lidhjes së të cilëve është 24 orë. Pasi të përfundojë, përdoruesi mund të ndajë përsëri vendndodhjen e tij përmes kësaj metode.

Hap pas Hapi në Google Maps për Android
Artikulli i lidhur:
Google Maps nuk do t'ju lejojë të kaloni ndalesën tuaj të ardhshme të transportit publik

Me këto referenca, truke dhe informacione, mënyra se si e ndani vendndodhjen tuaj tani do të jetë e ndryshme dhe më e sigurt, direkt nga Google Maps. Ndani këtë artikull me përdoruesit e tjerë që ata të dinë se si ta përdorin këtë funksion të vlefshëm dhe të rëndësishëm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.