Si të ndryshoni emrin dhe fjalëkalimin e WiFi

ndrysho fjalëkalimin e wifi

Së pari ishte lidhja e internetit në shtëpi. Pastaj erdhën broadband, ADSL dhe fibra optike. Dhe në një moment të papërcaktuar midis të gjithë mëparshëm, WiFi erdhi në shtëpitë tona. Dhe bashkë me të, dora-dorës erdhi mundësia që çdo i huaj mund, duke ditur çelësin, të lidhej me rrjetin tonë dhe të zhytej në zorrët e tij pa një lidhje fizike.

Pengesa kryesore që ekziston midis ndërhyrës dhe rrjetit tonë është fjalëkalimi i rrjetit WiFi. Pa të, nuk do të ishte as e mundur të hynim në router dhe, në fakt, hapi i parë kur duam të lidhemi nga një pajisje e re është të fusim atë çelës. Por a është e vetmja pengesë që ekziston? Bashkohuni me ne dhe mësoni të ndryshoni fjalëkalimin, dhe për të shmangur ndërhyrës në rrjetin tuaj.

Kuptimi i rrjetit tonë

WiFi

Për të qenë të qartë se si funksionon rrjeti ynë WiFi, së pari duhet të njohim skemën e tij. Më e zakonshmja është të kesh një router, të siguruar nga kompania jonë e internetit, dhe ai router është për të shpërndarë sinjalin, si me kabëll ashtu edhe me valë, në pjesën tjetër të pajisjeve.

Por do të ketë raste kur, midis routerit dhe pajisjeve tona (celularët, tabletët, kompjuterët, etj ...) le të kemi pajisje të tjera që veprojnë si një urë, ose për të amplifikuar sinjalin e rrjetit tonë ose për të shmangur humbjen e shpejtësisë në të. Kohët e fundit ju treguam saktësisht si të amplifikoni sinjalin e rrjetit tuaj WiFi dhe të zgjeroni gamën e tij  përmes një serie pajisjesh siç janë përsëritësit, të cilat gjithashtu do të duhet të marrim parasysh.

Gjëja e parë: hyni në router

Kabllo RJ45

Hapi i parë për të përmirësuar sigurinë e rrjetit tonë dhe për të ndryshuar fjalëkalimin për t'i parandaluar ata nga hyrja në informacionin tonë është të hyni në router. Por jo, kjo nuk do të thotë të marrësh kaçavidën dhe ta hapësh për të hyrë brenda. Muchshtë shumë më e thjeshtë se kjo.

Ashtu si çdo pajisje e lidhur me një rrjet, qoftë ai kompjuter, tablet, celular ose çdo vegël, router gjithashtu ka adresën e vet brenda saj. Epo, duhet ta zbulojmë atë adresë për të hyrë në të. Si rregull i përgjithshëm, router është elementi i parë në një rrjet, domethënë, elementi nga i cili varen pjesa tjetër e pajisjeve që lidhen me rrjetin, qoftë një celular, një tablet, një kompjuter, etj. Kjo është për shkak të kësaj adresa e routerit do të jetë, në 99% të rasteve, 192.168.1.1.

Ne do të duhet të fusim këtë adresë në shfletuesin që preferojmë, qoftë Chrome, Opera, Safari, Firefox, etj. Pasi të jetë ngarkuar faqja, ne do ta zbulojmë atë Na kërkon një emër përdoruesi dhe fjalëkalim për të hyrë në konfigurim e saj Këto të dhëna të hyrjes mund të gjenden në fund të saj, së bashku me fjalëkalimin e paracaktuar për vetë rrjetin WiFi.

çelësi i hyrjes wifi

Pasi të kemi hyrë në menunë e konfigurimit të routerit, ne mund të ndryshojmë një numër të madh të parametrave sipas dëshirës e saj Në varësi të markës dhe modelit, ne do të kemi pak a shumë liri kur bëjmë ndryshime, edhe pse nga Blusens ne rekomandojmë prekjen e parametrave minimale të mundshëm dhe qëndroni tek ata që e dimë se janë të sigurt, pasi mund të konfigurojmë keq routerin apo edhe vetë lidhjen e internetit dhe të kërkojmë një vizitë nga shërbimi teknik i kompanisë sonë për ta rikthyer atë.

Konfigurimi i WiFi

Siç mund ta shihni në imazhin më lart, në rastin tim, me një router ADSL Movistar, ne kemi në një shikim fushën me fjalëkalimin aktual të hyrjes në WiFi. Ky është ai që do të duhet të ndryshojmë, edhe pse të jemi të kujdesshëm, duhet të marrim parasysh që, pasi ta ndryshojmë, Të gjitha pajisjet tona të lidhura me WiFi do të shkëputen automatikisht dhe ne do të duhet të fusim përsëri fjalëkalimin për të shijuar përsëri lidhjen.

Mundemi gjithashtu, ne kete kohe, ndryshoni emrin e rrjetit tonë WiFi, e cila do të jetë ajo që do t'u tregohet të gjitha pajisjeve që duan të lidhen me të për të hyrë në internet. Thjesht duhet të modifikojmë fushat dhe të klikojmë në rregull.

Por le të shkojmë një hap më tej. A ju kujtohet se ka një fjalëkalim për të hyrë në konfigurim? Po mirë nëse duam të përmirësojë sigurinë të rrjetit tonë edhe më shumë, Nuk bën dëm që të ndryshosh edhe atë fjalëkalim për të hyrë në konfigurim. Mos harroni se të gjitha pengesat janë të pakta për të na parandaluar që të vjedhim lidhjen apo edhe të dhënat e ruajtura në kompjuterët ose pajisjet tona.

çelësi i aksesit të routerit wifi

Në të njëjtën ekran konfigurimi, në rastin tonë, ne kemi mundësinë e Ndrysho fjalëkaliminDuke klikuar në butonin që mund të shohim në imazhin më sipër, do të hapet një drop-down në të cilin do të duhet të specifikojmë fjalëkalimin e vjetër, si dhe të përsërisim fjalëkalimin e ri dy herë që ne duam të vendosim për qasje në router.

Mos harroni se, në varësi të modelit të routerit, hapat mund të ndryshojnëEpo, mbase ekziston një mundësi që ne duhet të kërkojmë më shumë midis menusë dhe nuk i kemi butonat aq afër për t'i bërë këto ndryshime. Thjesht duhet lundroni midis menyve të ndryshme dhe kërkoni një që i referohet sigurisë së rrjetit WiFi për ndryshimin e emrit dhe fjalëkalimit, ose te të dhënat e hyrjes për të ndryshuar fjalëkalimin.

Po sikur të mos funksionojë me 192.168.1.1?

Possibleshtë e mundur që, në rastet e instalimeve më të komplikuara, me më shumë elementë të përfshirë, ose që router-i në të cilin dëshirojmë të përdorim nuk është i vetë kompanisë, adresa IP e routerit nuk është e paracaktuar. Në këtë rast, do të na duhet ta zbulojmë. Mos u shqetëso, sepse është një procedurë vërtet e thjeshtë, dhe vetëm një numër do të ndryshojë, sepse gjithmonë do të mbajë skemën "192.168.xx".

Nëse sistemi ynë operativ është Dritaret, do të na duhet komanda e hyrjes, që është, shtypni startin dhe shtypni VKM. Do të hapet dritarja tipike e komandës windows black shkrim ipconfig dhe shtypni enter, do të na tregojë të gjitha detajet e lidhjes sonë.

Simbol i sistemit

Sapo të kemi të gjitha detajet e tij, duhet të shikojmë në portë e paracaktuar. Adresa që na shënon në të djathtë është ajo që duhet të përdorim për të hyrë në router. Nëse përdorni mushama, ky hap është shumë më i lehtë. Thjesht duhet mbani të shtypur butonin i vjetër në tastierën tonë, në të njëjtën kohë ne klikojmë në menunë e lidhjes WiFi, në shiritin e sipërm.

aksesoni në routerin Mac wifi

Vlera që duhet të marrim parasysh është inkuadrimi, dmth. adresa e routerit. Kjo në secilin rast do të jetë e ndryshme, megjithëse gjithmonë ndjek modelin "192.168.xx". Sapo të dimë se çfarë adrese ka router-i ynë, është koha ta përdorim atë. Për këtë ne duhet hyr në shfletuesin e internetit, dhe shkruaj adresën e thënë në të, duke shtypur enter për të hyrë. Hapat e tjerë nga këtu do të jenë saktësisht të njëjtat siç keni parë më parë.

Me këto hapa të thjeshtë, do të merrni përmirësoni ndjeshëm sigurinë e rrjetit tuaj WiFi, dhe mbi të gjitha mbani të dhënat të sigurta. Por megjithëse ju do të zvogëloni shanset e ndërhyrës për të hyrë në tëMos harroni se nëse ende keni dyshime, ju mund të ndiqni këtë udhëzues të vogël dhe sigurohuni duke kontrolluar nëse dikush po vjedh WiFi tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.