Ne analizojmë Amazon Fire HD 8 2020 të ri

Shumë këmbëngulin të heqin dorë nga tabletët, ato produkte me ekran të madh dhe pretendime të thjeshta të përqendruara në të na bëjnë të konsumojmë sa më shumë përmbajtje multimediale. Shtë e vërtetë që telefonat po bëhen më të mëdhenj dhe as kjo nuk ndihmon, Por një tablet i mirë është i gjithanshëm dhe ndihmon pajisjet e tjera të pushojnë.

Ne kemi në duart tona Amzon Fire HD 8 të ri nga viti 2020, një tablet i lirë, i rinovuar me shumë për të ofruar për pak para. Le të shohim më nga afër këtë produkt kurioz të Amazon që po merr shumë vëmendje.

Si në çdo rast, ne kemi vendosur ta shoqërojmë këtë analizë me një video që mund ta shihni në krye. Në video ne zhbllokojmë këtë Amazon Fire HD 8 të ri dhe si lëviz në kohë reale. Video është një nga mënyrat më të mira për të bërë një analizë, prandaj ju rekomandoj që të hidhni një vështrim para se të shijoni pjesën tjetër të përmbajtjes në këtë artikull, Si dhe të shfrytëzoni rastin të regjistroheni në kanalin Actualidad Gadget dhe të na lini një pëlqim në mënyrë që të vazhdojmë t'ju sjellim gjithnjë e më shumë lajme.

Nëse nga ana tjetër e keni tashmë të qartë se e doni pajisjen, mund ta blini MU KETU çmimi më i mirë.

Dizajni dhe materialet

Si gjithmonë me produktet e Amazon, ne kemi pak shtirje. Një trup mat plastik dhe në shikim të parë mjaft i qëndrueshëm. Pjesa e përparme ka korniza të mëdha, por asgjë mbi krye, si dhe kamerën në një pozicion të përqendruar dhe horizontal. Ne kemi dimensione 202 x 137 x 9,7 mm për një peshë totale prej 355 gram. Nuk është tepër i lehtë, sikur të ishte një Kindle për shembull, por as nuk është i rëndë.

Ne mund ta trajtojmë atë me një dorë lehtë dhe kjo është një nga përparësitë e saj kryesore, sepse as nuk është shumë i trashë.

Përveç kësaj, kësaj here ne mund ta blejmë Fire HD 8 vetëm në të zezë, megjithëse në lançimin e tij u panë disa ngjyra. Sigurisht, ne kemi një seri mbulesash shumë interesante të kuqe, blu dhe të bardha. Në pjesën e poshtme gjejmë një nga risitë, portën USB-C që zëvendëson më në fund microUSB, si dhe butonat e vëllimit, energjisë dhe Jack 3,5 mm. Daljet e zërit janë në një nga kornizat anësore, diçka që na e bën të qartë qëllimin e Amazon që ta përdorim atë horizontalisht për të konsumuar përmbajtje dhe për të bërë thirrje video.

Karakteristikat teknike

Në një nivel teknik gjejmë më shumë shkathtësi sesa fuqia. Duhet të përmendim se teknikisht ekzistojnë dy versione, Amazon Fire HD 8 dhe një version "Plus". Ne kemi testuar dhe analizuar versionin normal, ai ka një procesor quad-core 2 GHz, diçka në të cilën ajo përkon me motrën e saj më të madhe Plus, megjithatë, ne kemi 2 GB RAM, në rastin e Plus mund të arrijmë 3 GB RAM.

Në nivelin e ruajtjes, ne mund të marrim Amazon Fire HD 8 në dy versione, njëri me kapacitet 32 ​​GB dhe tjetri me 64 GB., të dyja të zgjerueshme përmes slotit microSD deri në 1TB në total.

Për sa i përket lidhjes që kemi WiFi ac i pajtueshëm me dy brezat e zakonshëm, 2,4 GHz dhe 5 GHz, me një diapazon relativisht të mirë, ne nuk kemi hasur probleme në këtë drejtim me shpejtësi 300MB simetrike. Nga ana e saj, në seksionin pa tel kemi gjithashtu Bluetooth 5.0 që na lejon të lidhim, për shembull, kufje me sinkronizim automatik. Përmendni që USB-C është OTG, ai shërben si hapësirë ​​ruajtëse e jashtme.

Përfitojmë nga rasti të përmendim se ky Amazon Fire HD 8 ka dy kamera, një para dhe një prapa, të dyja me rezolucion 2MP që do të na lejojë Regjistro videon në rezolucion HD 720p. Aplikimi është jashtëzakonisht i thjeshtë, për të dalë nga rruga dhe për të bërë video konferenca pa pretendime të mëtejshme.

Shfaqni dhe përmbajtjen multimediale

Ekrani është 8 inç, siç sugjeron emri i saj, dhe ka një rezolucion tipik prej 720p, konkretisht 1280 x 720 me një raport tradicional të pamjes. Ne kemi një panel IPS LCD me një shkëlqim të ndërmjetëm që na lejon të konsumojmë përmbajtje multimediale pa probleme, të cilat mund të vuajnë kur drita e godet atë drejtpërdrejt.

Mbështet protokollin e zërit Dolby Atmos prezent ne aplikacione si Netflix ose Amazon Prime Video, Në analizën tonë në YouTube mund të shihni cilësinë e zërit dhe videos.

Ne po përballemi me një produkt të nivelit fillestar me një çmim mjaft të përmbajtur, dhe kjo tregon. Tingulli nuk shquhet për fuqinë ose qartësinë e tij, por është i mjaftueshëm për ambiente të brendshme. E njëjta gjë ndodh me ekranin, ofron një shkëlqim të mjaftueshëm për ambiente të mbyllura, por mund të vuajë nga reflektime ose mungesë intensiteti jashtë në orë me ndriçim maksimal.

Përndryshe, gjithmonë duhet të kemi parasysh çmimin e produktit para së cilës po e vendosim veten.

Përdorni përvojën

Këto produkte të Amazon kanë një version të modifikuar të Android që i jep përparësi të gjitha shërbimeve të tij. Kjo nuk do të thotë që duke bërë "hile" mund të instalojmë ndonjë .APK, por realiteti është që dyqani i aplikacioneve Amazon është shumë i ushqyer në këtë drejtim. Në këtë mënyrë, ndërfaqja e përdoruesit është e rehatshme dhe përqendrohet veçanërisht në atë për të cilin është krijuar ky produkt: Lexoni, konsumoni video dhe audio dhe shfletoni. 

Ne mund t'i ndërrojmë këto funksione lehtësisht me vetëm disa gjeste. Minimalizmin dhe mungesën e ndërlikimeve e gjejmë në pjesën tjetër të seksioneve, një shembull është pak prani e veçorive të personalizimit në të gjithë ndërfaqen e përdoruesit.

Për detyrat objekt i dizajnit tuaj Ky Amazon Fire HD 8 mbron veten mirë, ne mund të lundrojmë pa probleme, të shtrydhim Amazon Prime Video dhe madje të luajmë muzikë në platforma të ndryshme pa komplikime. Padyshim që gjejmë shumë pengesa kur duam të luajmë diçka më komplekse se Candy Crash, Versioni i personalizuar i Android dhe 2 GB RAM që ka ka të bëjë shumë me këtë.

Ky produkt është gjithashtu një alternativë komode për t’u lexuar për shkak të dimensioneve të tij dhe integrimit të tij të madh me Kindle, si mund të ishte ndryshe. Mund ta blini nga 99,99 në këtë lidhje në dyqanin Amazon.

Zjarri HD 8
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 3.5 yje
99,99
 • 60%

 • Zjarri HD 8
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 60%
 • Ekran
  Redaktori: 65%
 • performanca
  Redaktori: 65%
 • Conectividad
  Redaktori: 70%
 • autonomi
  Redaktori: 75%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 75%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

rekuizitë

 • Vlera për para
 • Integrimi me shërbimet Amazon
 • Përputhshmëria me shërbimet e tjera

Contras

 • Më shumë rezolucion mungon
 • Përqendruar në leximin, konsumimin e videos dhe shfletimin
 • Ndërfaqja e ndërfaqes ndonjëherë është e ngadaltë
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.