Ne analizojmë Recoverit, softuerin e rikuperimit të të dhënave

Rikthimi i Wondershare

Me siguri ju keni qenë ndonjëherë rasti në të cilin, duke kërkuar në zorrët e kompjuterit, nuk keni gjetur një skedar specifik. Ose që, gabimisht, ju keni dërguar një dokument në koshin e riciklimit dhe e keni zbrazur atë, duke dashur ta rigjeni atë më vonë. ,Shtë, pa dyshim, një situatë zhgënjyese, sepse dëshironi të ktheheni pas në kohë aq sa të mos keni humbur atë punë të rëndësishme në të cilën keni kaluar kaq shumë orë, për shembull.

Epo kjo është ajo për të cilën bëhet fjalë Rikthimi i Wondershare. Siç sugjeron emri i tij, është softuer që do të na lejojë Rikuperoni të dhënat të disqeve tona të ngurta ose depove të jashtme që janë i humbur, i fshirë ose i paarritshëm. Pa dyshim, dhe pasi të dhënat tona të vlefshme të humbasin, një mundësi për të marrë parasysh që të jeni në gjendje t'i rikuperoni dhe t'i përdorni përsëri. Sot, në Gadget Actualidad, Ne ju tregojmë hap pas hapi se si funksionon. Mund të vini me ne?

Gjëja e parë që duhet të dimë është se Wondershare Recoverit është një mjet që punon si në Windows ashtu edhe në Mac. Ajo ofron një gamë të gjerë mundësish kur bëhet fjalë për rikuperimin e skedarëve, pasi që është i aftë të punojë me zgjerime sa më të zakonshme DOC, XLS dhe PPT për sa i përket dokumenteve; AVI, MOV, JPG ose GIF për imazhe ose video; arkivat e kompresuara në RAR ose ZIP, madje edhe dokumentet në PDF. Nuk do të ketë rëndësi se nga duam t'i rikuperojmë këto skedarë, pasi do të punojë si në disqet e brendshme të brendshme ashtu edhe në pajisjet e jashtme të ruajtjestë tilla si kartat SD, USB sticks ose disqet e jashtme të forta.

 

Rikthimi i Wondershare

Wondershare Recoverit na ofron dy lloje të licencës. Nga njëra anë, versioni Recover Pro, me një kosto prej 40 dollarë për Windows dhe 80 dollarë për Mac, dhe nga ana tjetër versionin Rikuperoni Ultimate, me një kosto prej 60 $ për Windows dhe 100 € për Mac, gjithmonë në rastin e licencës për një makinë. Dallimi kryesor midis të dyve është se versioni Ultimate do të na lejojë të krijojmë një disk boot për të rimarrë të dhënat nga hard disku ynë, edhe nëse sistemi nuk boot ose sistemi ynë operativ është dëmtuar. Edhe pse nëse doni ta provoni, kontrolloni se si funksionon dhe vendosni se cilën version do të blini më vonë, natyrisht ekziston një version prove në faqen e tyre të internetit.

I vetmi kufizim i paraqitur nga version falas para Pro nuk është askush tjetër veçse një Kufiri 100Mb të dosjeve të rikuperuara. Për të instaluar Wondershare Recoverit në PC ose Mac tonë duhet vetëm na drejto në faqen e saj zyrtare, dhe klikoni në butonin e etiketuar "provë falas" që korrespondon me sistemin tonë operativ. Pasi të shtypim, shkarkimi do të fillojë në kompjuterin tonë, dhe pas disa sekondash, do ta kemi gati për t'u ekzekutuar. Pas ekzekutimit të instaluesit, do të duhet të ndjekim vetëm hapat që instalimi i tij të kryhet. Në fund të tij, programi do të hapet automatikisht, duke gjetur ekranin kryesor.

Wondershare rigjenerohet

Në këtë pikë, në ekrani kryesor i programit, do të kemi para nesh opsionet në dispozicion në Wondershare Recoverit. Duke vendosur kursorin e miut mbi secilën prej tyre do të marrim një Përmbledhje e vogël se për çfarë shërben secili opsion specifik. Ne kemi nga rikuperimi i skedarëve të fshirë lart rikuperimin e plotë të të dhënave për çdo situatë, si dhe rikuperimin e pajisjeve të jashtme, disqe të formatuara, ndarjet e humbura, etj.

Në rastin e duke mos ditur se cilën nga opsionet të zgjidhni, ne mundemi gjithmonë zgjidhni të kryeni një rikuperim të plotë. Do të jetë një proces më i gjatë dhe më i qëndrueshëm, pasi që sistemi do të analizojë të gjitha njësitë e ruajtjes së kompjuterit tonë, duke kërkuar të dhëna të fshira për t'i rikuperuar ato. Në varësi të kapacitetit të disqeve të forta ose mediave të ruajtjes, ky proces mund të zgjasë deri në disa orë.

Wondershare Recoverit zgjidhni ndarjen

Tashmë duke hyrë në fushë dhe gati për të rikuperuar të dhënat, të gjitha opsionet funksionojnë praktikisht të njëjta. Kur zgjedhni atë që na përshtatet më së miri në secilin rast siç e shohim në imazhin më sipër, do të hapet një dritare ku do të na pyesë zgjidhni nga cila mbështetje duam të rimarrim të dhënat. Pasi të jetë zgjedhur njësia për të punuar, Recoverit do të fillojë të punojë, duke treguar një diagram të dosjes së njësisë së përmendur, si dhe një shirit progresi në mënyrë që të kemi një ide të kohës që do të kalojë para se njësia të përfundojë analizën.

Do të kemi dy mundësi për të parë skedarët: në funksion të pemë, e cila do të tregojë direktoria e dosjeve të njësisë në fjalë, ose në funksion të të dhëna, çfarë do të diskriminojë dhe organizojë skedarët e të njëjtit lloj nga dosjet. Pavarësisht nga lloji i pamjes që zgjedhim, ne kllapa pranë secilës dosje do të shohim numri i dosjeve të rikuperueshme, siç mund ta shohim më poshtë në pamjen e mëposhtme të ekranit.

Procesi i rikuperimit të Wondershare Recoverit

Possibleshtë e mundur që, kur zgjedhim mediumin nga i cili dëshirojmë të rimarrim të dhënat, koha e pritjes derisa të mund të filloni për të zgjedhur se cilat të dhëna duam të rimarrim të jetë diçka e gjatë, mirë Recoverit duhet të indeksojë median ruajtje me të gjitha të dhënat, skedarët ose dosjet tuaja, përveç kërkimit në të gjitha qoshet e saj në mënyrë që asnjë skedar të mos harrohet. Pasi të jenë shfaqur të gjitha skedarët që mund të rikuperojmë, ne kemi zgjedhur llojin e pamjes dhe kemi hyrë në dokumentin që duam të ruajmë, thjesht duhet të klikoni në sheshin e vogël të përzgjedhjes që do ta gjejmë pranë secilës skedar për ta zgjedhur dhe, pasi të jenë zgjedhur të gjitha, shtyp Në pjesën e poshtme të djathtë butonin «Rikuperimi».

Siç po e shihni, e tij operacioni është shumë i thjeshtë dhe intuitiv, dhe ju lejon të mos keni nevojë për aftësi të shkëlqyera kompjuterike ose programe super të komplikuara për të rikuperuar ato dokumente që gabimisht janë fshirë, ose janë zhdukur nga harta. Pasi shtypet butoni "rikuperoj" programin do të na pyesë vendin ku duam ta ruajmë skedarin, dhe do të fillojë procesin, i cili mund të zgjasë nga vetëm disa sekonda në disa minuta, në varësi të madhësisë së skedarit për të ruajtur.

Ruaj skedarin Wondershare Recoverit

Sapo të përfundojë procesi, ai do të ruhet në vendin që keni vendosur në hapin e mëparshëm. Në rast të zgjedhjes së opsionit për të rikuperuar skedarë të llojeve të ndryshme ose dosjeve, struktura e dosjes do të mbetet, duke e mbajtur secilin në vendin e vet. Siç mund ta shihni, është një program me një operacion i lehtë Dhe nuk kërkon njohuri të mëdha kur bëhet fjalë për funksionimin. Pa dyshim, një program që mund të na ndihmojë të rimëkëmbet një PDF të thjeshtë për të krijuar një disk rimëkëmbjeje bootablee në rast të një gabimi në sistemin operativ kryesor të kompjuterit, edhe pse ne e kujtojmë atë ky opsion është i disponueshëm vetëm në versionin Ultimate programit.

Edhe pse ende dyshoni nëse funksionon, ne ju rekomandojmë që të futni në Faqja e internetit e Wondershare Recoverit, dhe shkarkoni versionin e provës. Kështu që do të lejojë të rikuperoni vetëm deri në 100 MB ne dosje por pa dyshim ju mund të kontrolloni funksionimin e tij dhe procedura e tij. Pasi ta provoni të paktën Ne ju rekomandojmë që të keni versionin Pro të Wondershare Recoverit, pasi që edhe pse nuk lejon krijimin e një disku rikuperimi, pjesa tjetër e opsioneve ato do të jenë shumë të dobishme ditën tuaj për ditë, dhe lëre më në rast të një problemi me një hard drive, hapësirë ​​ruajtëse ose kompjuterin tuaj në përgjithësi. Probleme të tilla nuk janë një paralajmërim, por Recoverit është në gjendje t'i trajtojë ato me një lehtësi të habitshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.