Ne analizojmë Samsung MU6125 TV, 4K dhe HDR 10 në shërbim të kategorisë së mesme

Televizionet kanë gjithnjë e më shumë tipare që na bëjnë të humbasim veten në detin e specifikimeve, Nuk na mbetet gjë tjetër veçse të shkojmë në internet dhe nuk është e lehtë për ne që të përfundojmë duke blerë një lepur në një zonë të madhe, veçanërisht duke marrë parasysh çmimet e ndryshme që mund të vlerësojmë në këto rrethana. Ne po flasim për faktin se tregu televiziv aktualisht është i ngopur me kompani që ofrojnë produkte gjoja të ngjashme me çmime shumë të ndryshme… cili është ndryshimi i vërtetë?

Sot do të analizojmë një televizion të mesëm me specifikime mjaft të larta dhe që ka pasur një çmim spektakolar gjatë të Premtes së Zezë, po flasim për televizionin Samsung MU6125, një televizor me rreze të mesme që sjell rezolucion 4K dhe veçori HDR 10 në të gjitha xhepat, le të shkojmë atje me analizën.

Si gjithmonë, ne do të analizojmë në detaje karakteristikat e këtij televizioni që na ofron një dizajn shumë të ngjashëm me atë të serive të tjera të Samsung dhe që mund të na bëjë të dyshojmë, pa dyshim që duhet të thellohemi në detaje të caktuara për të kuptuar se është një prej pajisjeve me çmim më të ngushtë të cilësisë së firmës koreane edhe pse nuk po merr pozicionin e duhur në raftet e dyqaneve të mëdha, pikërisht për shkak të këtij detaji. Duhet të theksohet se njësia që ne po analizojmë është blerë në një dyqan për 499 euro, përkundër faktit se aktualisht ajo ka pësuar një rritje të fuqishme të çmimit që qëndron në rreth 679 euro. sipas të cilave dyqanet e specializuara.

Dizajni: Shumë klasik, shumë Samsung

Ne nuk mund të presim shumë nga dizajni, kryesisht sepse pjesë të tilla si mbështetja dhe skajet janë ripërdorur plotësisht në seritë e tjera, më saktësisht ne kemi të njëjtën mbështetje si shumica e pajisjeve të seri samsung 6 për televizione. Kornizat e zeza të antracitit janë bërë nga materiali plastik dhe janë përfunduar Jet Black, dashamirët e pluhurit dhe mikro-abrazioneve të mundshme, kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të kihet parasysh se nëse jemi adhurues të pastrimit të thellë, ky TV duhet të kujdeset në këtë drejtim, duke vënë bast kryesisht në pluhurat ose mikrofibrat.

Materiale plastike kudo, të fshehura në mënyrë perfekte. Samsung di shumë mirë ta fshehë këtë lloj detaji, me këtë nënkuptojmë që pasi të vendoset televizori do të kalojë në mënyrë perfekte përmes një materiali Premium, por kur bëhet fjalë për montimin e tij, ne do të kuptojmë se pesha është e lehtë dhe se falë lakimit të saj mbështet panelin e madh të kësaj TV 50 inç.

E njëjta gjë për kontrollin, një komandë e mbushur me butona, plastikë dhe pa shkëlqim të dizajnit, funksionaliteti mbizotëron edhe një herë, veçanërisht duke marrë parasysh mundësitë e mëdha të ofruara nga sistemi i tij operativ. Këto janë dimensionet zyrtare të tij:

 • Totali me bazë: 1128.9 x 723.7 x 310.5 mm
 • Pesha me mbajtëse: 13,70 kg

Karakteristikat teknike: Rregullimi i rrezes mesatare të televizioneve

Si gjithmonë, ne do të përmbledhim karakteristikat kryesore teknike, kështu që ju të mund të dini se për çfarë jeni duke u përgatitur. Midis tyre, duhet të theksohet se pavarësisht se ka disa USB dhe madje edhe Ethernet, për të shijuar shumë pajisje multimediale, ajo që nuk kemi në dispozicion është Bluetooth, diçka për të humbur sidomos kur lidhni pajisje shtesë shtesë të ndërfaqes.

 • Panel 50 inç i sheshtë
 • Teknologji LCD-LED
 • 8-bit VA
 • rezoluta: 4K 3840x2160
 • HDR: Teknologjia HDR 10
 • PQI: 1300 Hz
 • Sintonizuesi: DTT DVB-T2C
 • OS: Tizen Smart TV
 • Lidhje HDMI: 3
 • Lidhje USB: 2
 • Audio: Dy altoparlantë 20W me Dolby Digital Plus me Bass Reflex
 • Menaxhimi i ngjyrave: Ngjyra PurColor
 • Raporti dinamik: Kontrast mega
 • lëvizje automatike plus
 • EthernetRJ45
 • Fole CI
 • Dalja optike e audios
 • WiFi
 • Hyrja RF
 • Modaliteti i Lojërave

Por diçka për të marrë në konsideratë është gjithashtu fuqia e harduerit që fsheh Smart TV-në tuaj, dhe kjo është se Samsung vë bast për harduerin dhe sistemin e vet operativ, gjë që e bën atë jashtëzakonisht funksional, në Gadget Actualidad ne gjithmonë kemi qenë adhurues të Android TV , Ne duhet të themi se me Tizen një pajisje shtesë për këtë lloj detyre është krejtësisht e panevojshme. Një tjetër pikë kryesore është se ne po përballemi me një televizion me efikasitet të energjisë Klasa A, nuk është më optimali në treg, por ofron rezultate spektakolare në konsum.

Të gjitha në favor: Më e mira e Samsung MU6125

Ne kemi një çmim jashtëzakonisht konkurrues, jemi përballur një panel VA me rezolucion 4K që na ofron kontraste shumë të mira, domethënë do të jemi në gjendje të shijojmë imazhe të qëndrueshme me rezolucione të mira, pa rrjedhje të dritës dhe shkallë gri të mirë. Realiteti është se imazhi duket shumë i mprehtë, megjithëse duke marrë parasysh që po përballemi me një panel 50 inç, padyshim që çalon me rezolucione më të ulëta se 1080p Full HD.

Sistemi i tij i funksionimit është thjesht spektakolar, ne mund të shijojmë përmbajtje në internet falë shfletuesit të tij dhe duke përfituar nga lidhja WiFi, e aftë të lidhet edhe me rrjetet 5 GHz. Kështu lëviz ky TV, të gjitha pa harruar që falë Netflix dhe madje Movistar + Si aplikacione të përputhshme në dyqanin tuaj, ne mund të shijojmë përmbajtje HDR në internet me rezolucione 4K. Kështu që Tizen na lejon të përfitojmë sa më shumë nga televizioni.

Audio mbron veten në një mënyrë spektakolare, gjithashtu e kombinuar me kabllon optike dhe duke bërë një palë të mira me një shirit të zërit, karakteristikat e tij Dolby tregohen më se të mjaftueshme. Padyshim, televizioni lëviz mirë dhe tregon më shumë se sa duhet për publikun më të gjerë të këtij lloji të produkteve.

Negativët: Më e keqja e Samsung MU6125

Gjithçka nuk do të ishte mirë, e keqja e parë është se jemi përpara një paneli prej 8bitëshKjo do të thotë që megjithëse kemi HDR 10 dhe do të përfitojmë nga standardi më i mirë HDR, ne nuk do të jemi në gjendje të lundrojmë midis të gjithë gamës që na ofron dhe është se për këtë do të na duhej një panel 10Bits , a e vëreni ndryshimin? Ndoshta nuk mjafton për përdoruesin normal.

Gjithashtu i mungon televizioni Bluetooth, diçka që nuk do të na mungojë domosdoshmërisht, përveç nëse doni të kurseni në instalime elektrike, për shembull kur lidhni një shirit zanor të pajtueshëm, ose për shembull për pajisjet shtesë të kontrollit në ndërfaqen e përdoruesit. Së fundi, vini re se nuk duket televizioni ideal për të luajtur, veçanërisht për përdoruesit më të kërkuar për sa i përket freskimit dhe vonesës së imputit, pavarësisht nga fakti se kemi një mënyrë loje që zgjidh mjaft mirë situatën, një kohë reagimi prej 10 ms Nuk është shumë, trefishohet për shembull vëzhgues të specializuar.

Mendimi i redaktorit

Ne analizojmë Samsung MU6125 TV, 4K dhe HDR 10 në shërbim të kategorisë së mesme
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
499 a 679
 • 80%

 • Ne analizojmë Samsung MU6125 TV, 4K dhe HDR 10 në shërbim të kategorisë së mesme
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Panel
  Redaktori: 80%
 • performanca
  Redaktori: 85%
 • efikasitet
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%
 • Conectividad
  Redaktori: 80%
 • Sistemi Smart TV
  Redaktori: 95%

Padyshim, ne po përballemi me një televizion që është shumë i ngushtë në çmime, por jo në karakteristika, Samsung është kufizuar në prerjen e disa ekstra, por jo në dukje, dhe në këtë mënyrë të marrë një ekran 50 inç me karakteristika të shkëlqyera. Edhe pse është e vërtetë nuk duket shumë tërheqëse kur është rreth 700 euro, nëse marrim parasysh që mund të shihet në shitje nga 499 euro mund të jetë një mundësi ideale për të ndryshuar televizionin. Sigurisht me këtë çmim vështirë se do të gjeni diçka më të mirë në treg.

rekuizitë

 • Dizajn minimalist dhe kornizë e vogël
 • 4K dhe HDR10
 • Sistemit operativ

Contras

 • Nuk ka Bluetooth
 • Paneli 8Bits


4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mariano dijo

  Përshëndetje,

  Doja të dija nëse ky televizion ka një hyrje HDMI 2.0

  Gracias y un saludo.

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Po.

 2.   Eduardo dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija se si mund t'i lidh kufjet. Faleminderit

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Nuk ka Bluetooth.