Çfarë blejmë kur blejmë një produkt dixhital? Zgjidhja e dyshimeve

Amazona

Dyshimi i përjetshëm. Disa thonë se nuk blejnë përmbajtje dixhitale sepse "në të vërtetë nuk po blini asgjë", dhe nganjëherë këto lloj pohimesh lehtë janë pjesërisht të vërteta. Ajo shkon shumë përtej thjesht fizike, thjesht ndijore. Shpesh herë kur blejmë përmbajtje dixhitale, ne jemi duke rënë dakord për kushtet e përdorimit që e bëjnë atë më shumë me qira gjatë gjithë jetës sesa një blerje. Dhe është se, ne i kthehemi diskutimit të përjetshëm, nuk është e njëjta gjë të kesh posedim, sesa pronë. Kur blini një libër fizik, keni lirinë ta huazoni, ta rilexoni dhe madje ta fotokopjoni sa herë të dëshironi. Sidoqoftë, kjo nuk është aq e lehtë kur ajo që blejmë është një produkt dixhital. Le të flasim pak nga pikëpamja ligjore për blerjet dixhitale Çfarë blejmë kur blejmë përmbajtje dixhitale?

Ky dyshim lindi kohët e fundit midis dy profesorëve të drejtësisë të Amerikës së Veriut dhe kolegëve tanë nga Microsiervos ata bënin jehonë. Si jurist, ajo tërheq vëmendjen time intensivisht, dhe nga këndvështrimi më modest, ne do të dallojmë pak se çfarë po marrim kur blejmë përmbajtje dixhitale. Ne do të specifikojmë një frazë nga Jeff Bezos, pronar i Amazon, i cili në Microsiervos Ata kanë theksuar dhe kjo do të na bëjë të kuptojmë hipokrizinë e këtij biznesi:

Kur dikush blen një libër, ata gjithashtu po blejnë të drejtën për ta rishitur, huazuar, apo edhe ta dhurojnë nëse dëshirojnë. Të gjithë e kuptojnë këtë.

Kështu mbrojti pronari miliarder i Amazon që Amazon rishiti librat e përdorur. Sidoqoftë, pse kjo teori nuk zbatohet për librat dixhital edhe pse përmbajtja është gjoja e njëjtë? Kur blejmë një libër dixhital përmes Amazon, ne pranojmë privatësinë dhe përdorim terma që ndryshojnë shumë nga realiteti i blerjes së një libri fizik.

Pra, çfarë të drejtash kam mbi këtë produkt dixhital?

playstation-tani

Kështu që ne e kuptojmë njëri-tjetrin shpejt, dhe mos e humbim kohën tuaj në mënyrë mosmirënjohëse, ju në të vërtetë po blini vetëm të drejtën për ta përdorur atë. Perde gjithmonë mbizotëron në këto lloje të termave të përdorimit, por pas shumë leximesh, ne do të ndalemi në atë që Amazon konsideron, përdorimin e softuerit Amazon

  1. Përdorimi i softverit Amazon. Ju mund të përdorni Softuerin Amazon vetëm dhe ekskluzivisht për të përdorur dhe shijuar Shërbimet Amazon të ofruara nga Amazon, siç lejohet nga Kushtet e Përdorimit, këto Kushte të Përdorimit të Programit dhe Kushtet e Përgjithshme të Shërbimeve. Ju nuk mund të ndani asnjë nga përbërësit individualë të Softuerit Amazon për përdorim në programet tuaja ose të përpiloni ndonjë pjesë të tij së bashku me programet tuaja, ose ta transferoni atë për përdorim së bashku me një shërbim tjetër, as nuk mund të shisni, merrni me qira, jepni me qira, hua , shpërndani ose nën-licenconi ose caktoni ndryshe ndonjë të drejtë për Softuerin Amazon, plotësisht ose pjesërisht. Ju nuk mund të përdorni Softuerin Amazon për përdorim të paligjshëm. Ne mund të përfundojmë sigurimin e Softuerit Amazon dhe t'ju mohojmë të drejtën për të përdorur Softuerin Amazon në çdo kohë. Në rast të shkeljes së këtyre kushteve të përdorimit të softuerit, kushteve të përdorimit të Amazon dhe kushteve të tjera të përgjithshme të shërbimeve, të drejtat tuaja për të përdorur programin Amazon do të pushojnë pa njoftim paraprak. (...)

Me pak fjalë, ju po paguani për të drejtën për të përdorur atë përmbajtje dixhitale të blerë në Amazon (ne përdorim Amazon si një shembull sepse është një nga më të popullarizuara, jo për ndonjë arsye tjetër në fjalë, shumica e dyqaneve të përmbajtjes dixhitale zbatojnë të njëjtën dogmë) .

Unë kam blerë një libër dixhital, çfarë mund të bëj me të

Amazona

Ne kthehemi tek e njëjta gjë, këtu Amazon përsërit të njëjtën përmbajtje me fjalë të ndryshme, ju po paguani për të drejtën për ta lexuar, nuk po paguani për të drejtën e pronësisë, ose për ta transmetuar atë, nuk jeni madje të lirë ta shkatërroni atë , mund ta lexoni vetëm. Në fakt, ne mund ta shohim atë përmbajtje, sa herë që duam, por ato paralajmërojnë që asnjë titull prone nuk transferohet:

Përdorimi i përmbajtjes së flakës: Ofruesi i Përmbajtjes jep në favor të përdoruesit, me rastin e shkarkimit të Përmbajtjes së Kindle dhe pagesës me të njëjtën shumë të shumave që mund të vijnë (përfshirë edhe atë të çdo takse që do të vendoset mbi shumat e përmendura), jo- e drejta ekskluzive për të parë, përdorni dhe shfaqni Përmbajtje të tilla Kindle çdo herë, vetëm përmes një Aplikimi Leximi ose në ndonjë mënyrë tjetër të autorizuar si pjesë e Shërbimit, dhe vetëm dhe ekskluzivisht në çdo numër të Pajisjeve të Përputhshme të treguara në Dyqanin Kindle, në secilin rast për përdorim personal dhe jotregtar të përdoruesit. Nëse nuk tregohet ndryshe, Përmbajtja e Kindle do të përdoret nga përdoruesi nën licencën e dhënë nga Ofruesi i Përmbajtjes, pa asnjëherë transferimin e ndonjë titulli të pronësisë së përmbajtjes në fjalë në favor të përdoruesit (...)

Kufizimet. Nëse nuk tregohet shprehimisht ndryshe, përdoruesi nuk mund të shesë, të marrë me qira, të shpërndajë, të transmetojë, të lirojë, ose në ndonjë mënyrë tjetër të caktojë ndonjë të drejtë në përmbajtjen e Kindle as në ndonjë pjesë të tij në secilin rast në favor të ndonjë pale të tretë, pa qenë në gjendje të modifikojë ose eleminojë ndonjë përmendje (...)

Me pak fjalë, çfarë kam blerë?

Ndez

Kur blini përmbajtje dixhitale, përveç në raste të rralla, ju po blini vetëm të drejtën për ta përdorur, për ta shijuar. Por është shumë e qartë që edhe nëse e lëmë partnerin tonë të lexojë atë libër që na pëlqente aq shumë përmes Kindle tonë, ne do të shkelim "Kushtet e Përdorimit" të ofruesit, kështu që mund të merret nga ne.

E njëjta gjë ndodh kur blejmë lojëra në PlayStation Store, ne po fitojmë të drejtën për të luajtur lojën, pasi e shkarkojmë atë në tastierën tonë, por në asnjë moment nuk do të jemi në gjendje të bëjmë një kopje për ta përdorur në një tjetër tastierë, pa duke shkelur "Kushtet e përdorimit" Sigurisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)