Ne e krahasojmë iMac Pro me një PC të montuar me të njëjtat specifikime

Polemikat shërbehen, kompania Cupertino (Apple) dje paraqiti një revolucion të ri në gamën e saj të kompjuterëve desktop, ne po flasim për iMac Pro, bashkimin midis iMac dhe Mac Pro që shumë e kishin ëndërruar. Këtu është, dhe natyrisht nuk do të ishte e lirë. Nuk ka mungesë të ngritjeve në sipërfaqen e parë në të cilën mbrojtësit e PC argumentojnë se një PC me të njëjtat karakteristika kushton shumë më pak, qëllimi kryesor për të cilin ky lloj përdoruesi mund të zgjedhë një PC modular mbi produktet e kompanisë. personalizimi i të cilit tashmë e dimë, është mjaft i kufizuar. Sidoqoftë… Cila është e vërteta që një PC është shumë më i lirë se iMac Pro? Le ta shikojmë me këto krahasime.

Me këtë rast duam të përballemi me të gjitha pikëpamjet e mundshme kur blejmë një kompjuter me këto karakteristika, si dhe alternativat e tij, në mënyrë që të formoni mendimin tuaj në lidhje me të, duke mos u rrëmbyer as nga klishetë, as nga argëtimi i reklamave. Nëse dëshironi të dini një opsion specifik, mund të përfitoni nga indeksi për të arritur atje sa më shpejt të jetë e mundur.

A e blejmë atë të bërë apo e bëjmë vetë?

Këtu kemi pyetjen e parë, Apple nuk është e vetmja kompani që merr demin në brirë kur bëhet fjalë për të ofruar këtë lloj alternative për profesionistët. HP, për shembull, ka seksionin e vet, dhe Modeli Z840 me karakteristika të ngjashme dhe duke filluar nga përafërsisht 4.300 €, dhe natyrisht, në këtë situatë nuk kemi pajisje periferike, ose UBS-C, dhe të them të drejtën, HP nuk po ofron as versionin e parafundit të Windows me këto stacione pune, siç e dëgjoni, ju mund ta merrni këtë model të shoqëruar nga Windows 7 Professional 64, edhe pse pa qenë i pavërtetë, azhurnimi plotësisht falas i Windows P10 Pro 64 është në dispozicion.

Me pak fjalë, nëse në ato 4.300 € (ose 3.300 € aprx nëse marrim versionin menjëherë më të ulët, Z640) Ne do të duhet të shtojmë një monitor me karakteristikat e Apple, domethënë me një rezolucion 5K, si dhe pjesën tjetër të pajisjeve periferike, dhe madje edhe atëherë nuk do të kishim disa përparësi, siç është se nuk është All-in-One . Me pak fjalë, marrja e një stacioni pune, për shembull HP, nuk duket mjaft tërheqëse për ta krahasuar atë me iMac Pro.

Si avantazh, këto lloje të stacioneve të punës kanë një riparim shumë të lartë, ne nuk do të diskutojmë shërbimet teknike të secilës kompani, është diçka me të cilën Apple mund të mburret, por HP nuk mbetet shumë larg në këtë lloj produkti, i cili gjithashtu keni një garanci tre vjeçare. Padyshim A është interesante të blini një stacion pune të mbledhur nga HP me këto karakteristika? Do të duhet ta debatoni vetë.

Sa do të duhet të investonim për të montuar një PC të barabartë?

Ne kemi një alternativë tjetër ne mund të ndërtojmë një PC me veçori pothuajse më të mira, sipas dëshirës tonë, duke i dhënë besimin tonë kompanisë që ne vetë duam. Shkojmë atje me disa llogaritje të thjeshta (kuptohet se ka me të vërtetë produkte më të lira dhe më të shtrenjta se ato që kam zgjedhur, jam përpjekur të jem sa më besnike ndaj iMac Pro).

 • Ekran 5K HP Z27q - 995 euro në Amazon
 • Intel Xeon E5-2630V4 2.2 GHz BOX - 735 € në komponentët e PC
 • AMD Radeon Pro Vega 56 - (pa çmim zyrtar) Përafërsisht 1.500 €
 • Kingston KVR21L15Q4 - 32 GB ECC DDR4 - 296,49 €
 • Samsung 850 EVO - 1TB SSD - 322,92 €
 • WebCam Logitech 920C - 74 € (në shitje) në Amazon
 • Pllakë amë MSI x99A SLI PLUS - 219 € në Komponentët e PC
 • PCI-E me 2 USB-C UGREEN - 50,99 € në Amazon
 • Thermaltake Water 3.0 Extreme S - 109 € në Komponentët e PC
 • Corsair HX1000i 1000W 80 Plus Platinum Modular - 233 € në Komponentët e PC

TOTALI: 4.535 €

në mënyrë efektive, Gjëja e mirë për montimin e PC-së në vetvete është se ne mund të shmangim mjaft komponentë, duke filluar me PCI-e të USB-C, duke ndjekur WebCam me rezolucion FullHD dhe shumë më tepër, por edhe një herë nuk do të ishim besnikë ndaj produktit që duam të krahasojmë, iMac Pro. Sidoqoftë, ky lloj kompjuterash përgjigjet për një sërë nevojash që duhet të mbulojmë, kështu që është e vërtetë që një produkt me këto karakteristika mund të jetë më i përshtatshëm për përdoruesin në fjalë, madje edhe pa disa përbërës të caktuar dhe duke u zgjeruar mbi të tjerët.

Pse është një iMac Pro më i mirë se një PC me këto karakteristika?

Eshtë e panevojshme të thuhet, për këtë buxhet Ne nuk kemi përfshirë një lidhje 10Gb Ethernet, as tastierën, as miun që Apple përfshin në kuti (Tastiera Magjike 2 dhe Miu Magjik 2). Sigurisht, iMac gjithashtu ka 802.11ac WiFi dhe Bluetooth 4.2.

As nuk kemi përfshirë në çmimin e PC të përbërë versionin e duhur të Windows 10 që do të duhej të blihej për çmimin përkatës, megjithatë, macOS tashmë është përfshirë plotësisht falas me iMac Pro. E gjithë kjo do të thotë që PC ka të njëjtat karakteristika që iMac Pro mund të mos jenë fitimprurëse. Një pikë për të theksuar në iMac Pro është se ne po përballemi me një Të Gjithë në Një, Kjo do të thotë që ne kemi monitorin dhe pjesën tjetër të harduerit të integruar, kështu që hapësira që do të zërë është minimale. Një tjetër pikë mjaft e shquar e iMac Pro është se siguron një performancë mjaft të lartë me shumë pak zhurmë, kompania Cupertino gjithmonë ka spikatur për krijimin e pajisjeve mjaft të heshtura falë inxhinierëve të saj dhe sistemeve të ventilimit që ato ofrojnë.

IMac Pro është ndertuar ne 7000 alumini ne ngjyre gri te hapesires, e cila i jep asaj një prekje të kthjellët, dizajni është gjithashtu pjesë e çmimit, pa dyshim. Problemi vjen kur dizajn mbi specifikimet, diçka që ka ndodhur në modelin e fundit të Mac Pro dhe që Apple ka dashur ta zgjidhë duke e unifikuar atë me gamën iMac.

Një tjetër pikë e fortë e Apple është SAT e saj, ndërmarrja Cupertino ka qenë gjithmonë e famshme për shërbimin e saj pas shitjes dhe mënyrën sesi argëton klientët e saj. Një problem me një iMac Pro, apo edhe një iPod, do të zgjidhet çuditërisht shpejt në Apple Store. Dihet që shërbimi teknik i Apple nuk është i hollë në zgjedhjen, në shumë raste ata zgjedhin një zëvendësim të plotë të produktit, dhe madje teknikët e tyre kanë përvojë dhe njohuri të dedikuara për katalogun e tyre në veçanti, askush nuk do të dijë më shumë dhe më mirë produkt me ekranin e mollës të shtypur që ata vetë.

i fundit MacOS, Trueshtë e vërtetë që papajtueshmëria lind (gjithnjë e më pak) me programe të caktuara që funksionojnë në Windows, megjithatë, në një mjedis profesional është e vërtetë që sistemi operativ i kompanisë Cupertino ka shumë përmbajtje, programet ose aplikacionet punojnë në macOS me një stabilitet të habitshëm, në fakt, kjo është arsyeja pse kaq shumë profesionistë të fotografisë, dizajnit dhe muzikës zgjedhin Mac si platformën e tyre, azhurnimet e vazhdueshme nga Apple, përmirësimet në siguri dhe një stabilitet pothuajse shumëvjeçar i kanë dhënë asaj një reputacion të merituar. Ndërsa programe të caktuara të Microsoft si Office funksionojnë shumë më mirë në Windows sesa në macOS, nga ana tjetër, nëse nevojat tuaja kalojnë përmes automatizimit të zyrës, nuk keni nevojë për këtë lloj kompjuteri.

Pse është një PC në pjesë më i mirë se një iMac Pro?

Do të shohim edhe anën tjetër të filmit. Siç kemi thënë, montimi i një PC nga vetvetiu ka përparësi, shumë prej tyre gjithashtu, e para dhe mbase më e rëndësishmja është se ne mund të zgjedhim përbërësit që duam, duke shpërndarë me disa dhe duke siguruar më shumë në të tjerët, duke arritur kështu stabilitetin e duhur. Avantazhi kryesor i këtij lloji të produktit është se ne mund ta ndryshojmë atë sipas dëshirës tonëKur duam dhe si duam, ne zotërojmë secilin nga përbërësit.

Nga ana tjetër, Apple zgjedh të bashkojë shumicën e përbërësve në pllakën amë (përveç SSD, pothuajse gjithçka), gjë që shkakton ndryshueshmëri pothuajse të papërfillshme të përbërësit. Trueshtë e vërtetë që është e nevojshme për të marrë hapësirë ​​dhe ventilim më të mirë, megjithatë, nevoja për më shumë RAM nuk do të thotë që të kesh nevojë për një procesor më të fuqishëm, dhe nëse dëshiron të ndryshosh komponentët e këtij stili në iMac Pro, nuk do të kesh asnjë zgjedhje, por për të blerë një tjetër të plotë. Padyshim, Liria e ndryshimit në pjesët që siguron një PC i mbledhur në pjesë nuk jepet kurrë nga një kompjuter nga kompania Cupertino.

Për më tepër, Windows i jep vetes shumë më tepër ndryshimit të produkteve të softueritNe tashmë e dimë që përputhshmëria nuk është problem në Windows, ajo është e përgatitur për pothuajse gjithçka, është platforma më e përdorur gjerësisht në botë dhe pa dyshim ajo me programimin më të madh pas saj. Për më tepër, puna e Microsoft me Windows 10 ka qenë mjaft e mirë dhe publiku po di se si t’i përgjigjet asaj. Në anën tjetër të tryezës kemi gaming, pa dyshim që një PC me këto karakteristika me Windows do të japë veten për të lëvizur më të mirët dhe më të fundit në botën e lojërave video, me rezultate spektakolare, diçka që nuk mund ta bëjmë kurrë me iMac Pro, kryesisht për shkak të mungesës së lojëra video për platformën.

Shpresoj që ky krahasim dhe përmbledhje e mendimeve t'ju ketë ndihmuar të krijoni një ide të lehtë se sa avantazhe dhe disavantazhe mund të ketë për të marrë një iMac Pro ose për të zgjedhur një PC me pjesë me të njëjtat karakteristika, tani jeni ju që vendosni, mos lejoni askënd të vendosë për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.