Ne testuam Alien Stick të SPC, shndërrojeni televizorin tuaj në një TV Smart

Pas pak ditësh do të fillojë Kupa Botërore e Futbollit 2018, e cila këtë vit po mbahet në Rusi. Shumë janë përdoruesit që tërhiqen nga ofertat e qendrave tregtare. rinovoni televizionin tuaj për të qenë në gjendje të ndiqni Kupën e Botës, sikur të mos e bënin dot në televizorin e tyre.

Më shumë gjasa, shumica e atyre që bëjnë, zgjedhin një TV inteligjent, por jo të gjithë janë të gatshëm të rinovojnë televizionin e tyre për këtë arsye të thjeshtë dhe të paqartë. Nëse keni një televizion dhe dëshironi ta ktheni atë në një Smart TV, SPC na ofron Alien Stick, një pajisje me të cilën mund të shijojmë çdo përmbajtje në televizionin tonë të vjetër.

Prodhuesi SPC na ofron Alien Stick, një pajisje e vogël që duhet ta lidhim me televizionin tonë përmes portës HDMI në mënyrë që televizioni ynë i zgjeroi mundësitë e tij të lidhjes në një mënyrë të pabesueshme për shumë pak para dhe pa pasur nevojë të ndryshoj televizionin. Përveç kësaj, duke zënë shumë pak hapësirë, ne mund ta marrim atë ku të duam nëse, për shembull, shkojmë në një udhëtim, duam ta instalojmë atë në një TV tjetër në shtëpinë tonë përkohësisht ...

Çfarë ka brenda

Alíen Stick vjen me një telekomandë Me të cilën mund ta menaxhojmë pajisjen me një rehati totale sapo të mësohemi, pasi në fillim mund të duket paksa e rëndë dhe e çrregullt, sepse duhet të kalojmë midis funksionit të tastierës në ekran dhe funksionit që na lejon të lëvizim përpara ekranin me shigjetën e një miu.

Duke pasur një lidhje USB, ne jo vetëm që mund të lidhim një hard disk USB ose USB, por gjithashtu mund të lidhim një mi wireless, e cila na lejon të kontrollojmë pajisjen në një mënyrë shumë më të rehatshme dhe më të shpejtë sesa përmes telekomandës, megjithëse nuk mund të bëjmë pa të plotësisht, pasi do të na duhet për ta ndezur dhe fikur pajisjen, si dhe për të kontrolluar riprodhimin e volumit pa hyrë në opsionet e ofruara nga lojtari.

Brenda SPC Alien, ne gjejmë Android, versioni 4.4.2, një version që na ofron qasje në dyqanin e aplikacioneve Google i cili nga ana tjetër na lejon të instalojmë çdo aplikacion të disponueshëm dhe ku aplikacionet kryesore nuk mund të mungojnë për të shijuar shërbime të ndryshme video në treg si HBO, Netflix, Amazon Prime Video , Atresplayer ...

Çfarë ka nga jashtë

Por jo të gjithë përdorin një shërbim video streaming, përkundrazi ka shumë përdorues që vazhdojnë të zgjedhin të shkarkojnë përmbajtje nga interneti. Nëse jeni një nga këta, Alien Stick na ofron një lidhje USB ku mund të lidhemi nga një hard disk në një USB, nga ku do të mund të luajmë filmat tanë të preferuar.

Përveç kësaj, ajo gjithashtu integron një lexues i kartave microSD ku mund të kopjojmë videot që duam të shohim në ekranin e madh ose të përdorim kartën e kujtesës së pajisjes sonë për të parë fotot më të fundit në një ekran të madh dhe në kushte të mira.

Për të qenë në gjendje të riprodhoni çdo lloj përmbajtjeje, Alien Stick sjell instaluar në vendlindje Kodi, kështu që ne kemi nevojë për të instaluar ndonjë video player tjetër për të parë çdo format, përfshirë skedarët mkv, falë procesorit quad-core që menaxhon këtë pajisje.

Çfarë na ofron SPC Alien Stick

SPC Alien Stick na ofron një menu të qartë dhe shumë intuitive larg trendit të zakonshëm që mund të gjejmë në këtë lloj pajisjeje. Sapo të ndezim pajisjen, pasi të kemi konfiguruar pajisjen me sinjalin tonë Wi-Fi dhe llogarinë tonë Gmail, ne arrijmë në një menu kryesore ku gjejmë 5 seksione: Favoritet, Multimedia, Shfletimi në internet, Të gjitha aplikacionet dhe Cilësimet.

Brenda seksionit Favoritos, ne mund të shtojmë të gjitha aplikacionet që do të përdorim rregullisht sa herë që fillojmë pajisjet, të tilla si Kodi, dhe aplikacionet e ndryshme të shërbimeve video streaming që kemi kontraktuar.

Në pjesën multimedial, ne gjejmë aplikacionet e nevojshme për të qenë në gjendje të riprodhojmë skedarët që janë në disqet e jashtme ose kartat e kujtesës që ne lidhim me pajisjen.

seksion Shfletimi në internet, na lejon të shfletojmë internetin nga ekrani i madh i pajisjes sonë, një zgjidhje shumë e rehatshme nëse duam të shohim llogarinë tonë në Facebook në një mënyrë të madhe, vizitoni blogun tonë për të lexuar lajmet e fundit, ose shijoni transmetimin e filmave përmes faqeve të internetit që ofrojnë këtë shërbim.

brenda Të gjitha aplikacionet, ne kemi qasje në të gjitha aplikacionet që kemi shkarkuar më parë në pajisjen tonë dhe në seksionin e settings, gjejmë mundësi të ndryshme konfigurimi, të cilat në disa raste mund t’i modifikojmë.

Dhe si funksionon

Përkundër faktit se kjo pajisje menaxhohet nga një version kaq i vjetër i Android 4.4.2, ajo është veçanërisht e habitshme pasi falë Kodit, ajo është të aftë për të luajtur skedarë 4 GB mkv pa kapërcyer ose tundur, një format që ka nevojë për një ekip të mirë për të qenë në gjendje të deshifroj dhe të na ofrojë opsionet që integron ky format i kompresimit të videos.

Lidhur me transmetimin e rishikimit të videos, ndonjëherë shërbimi duket se mendon për të më shumë se një herë kur e luan atë, dhe megjithëse zgjat pak më shumë se sa dëshirohet, si cilësia ashtu edhe rrjedhshmëria është mjaft e lartë.

Specifikimet e Aliut Stick

 • Procesori Quad Core 1,5 GHz
 • Grafik Mali 450
 • 1 GB RAM tip DDR3
 • Ruajtje e brendshme 8 GB
 • Lexues i kartave MicroSD
 • Lidhja USB 2.0 për të lidhur një disk të ngurtë ose miun
 • Wi-Fi 802.11 b / g / n 2,4 GHz

Përmbajtja e kutisë

Brenda kutisë Alien Stick, përveç vetë pajisjes, mund të gjejmë edhe një kabllo energjie që nga ana tjetër integron sensorin infra të kuq me të cilën do të jemi në gjendje të menaxhojmë pajisjen nga Mando, e cila është përfshirë gjithashtu. Especiallyshtë veçanërisht e habitshme që në përmbajtjen e kutisë, mos përfshini dy bateritë e nevojshme për telekomandën, dy trefishtë A. Ne gjithashtu gjejmë një manual udhëzimesh, një afishe për të rregulluar marrësin infra të kuq në fushën e telekomandës dhe disa afishe me logon SPC.

E mira për Alien Stick

Cilësia dhe rrjedhshmëria me të cilën ne mund të riprodhojmë çdo lloj skedari pavarësisht nga formati i saj përveç që na lejon të kemi qasje në të gjitha aplikacionet e disponueshme në Android dhe me të cilat ne mund të shijojmë transmetimin e shërbimeve video të qetë nga shtëpia jonë pa pasur nevojë të rinovojmë televizionin tonë.

E keqja për Alien Stick

Duke qenë një pajisje elektronike, Alien Stick kërkon një burim energjie për të funksionuar, duke na detyruar të përdorni një karikues celular për të furnizuar me energji, një karikues që nuk përfshihet në përmbajtjen e kutisë. Nëse nuk kemi një rezervë, në fund të fundit mund të jetë një sherr për të përdorur të njëjtin karikues si për të përdorur pajisjen ashtu edhe për të karikuar smartphone-in tonë.

Galeria e Imazheve

Mendimi i redaktorit

Shkop Alien
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
59,95
 • 80%

 • Shkop Alien
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 85%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • Ndërtim
  Redaktori: 70%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Cilësia e riprodhimit
 • Shpejtësia e pajisjes
 • E pajtueshme me të gjitha formatet e videos falë Kodit që është instaluar paraprakisht

Contras

 • Nuk përfshin karikuesin e nevojshëm për funksionimin e tij Nuk përfshin bateritë e telekomandës

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.